Ez egy PR cikk
Ha úgy döntesz, hogy a kutyádat a kertben tartod, télen-nyáron jól jön a számára egy kutyaház, amelyben nyugodt kuckóra lelhet, és behúzódhat az időjárás viszontagságai elől. Ha átböngészed az online piacterek virtuális polcait, láthatod, hogy a kutya számára alkalmas kuckó többféle alapanyagból áll rendelkezésre. Azt, hogy ezek közül melyiket választod ki, elsősorban az dönti el, hogy milyen céllal vásárolod, milyen körülmények között fogod használni, és milyenek az anyagi lehetőségek.
A kutyaházak a legtöbbször fából (lambéria, furnérlemez, hasított tönk) és műanyagból kaphatók. Léteznek szimpla falú, egyszerűbb és dupla falú, vagyis szigetelt típusok. A komfortfokozat is változó, hiszen akad, amelyek ajtóval vagy ajtózáró függönnyel kaphatóak, esetleg leemelhető tetejűek, a könnyű tisztítás érdekében. Egyes típusok lábakon állnak, mások akár dobogón kapnak helyet, lépcsővel, sőt terasszal. A kész kutyaházak luxuskategóriáját képezik azok a modellek, amelyekben beépített fűtés, ritkább esetben hűtés kapott helyet, de kaphatók már „okos kutyaotthonok” is, azaz olyanok, amelyekben a klímát wifi segítségével, a telefonunkról tudjuk szabályozni.
Ha új házra nem telik, érdemes használtan megvenni a kutyád saját bejáratú kuckóját, az internetes piactereken, például a Vaterán számtalan újszerű, jó állapotú kutyaház között válogathatsz kedvező áron.
A kutyaház elsődleges feladata, hogy megvédje az ebet az időjárás viszontagságaitól, ezért első körben azt érdemes átgondolni, hogy a kiszemelt darab erre alkalmas-e. Ellenőrizd a tetejét, hogy valóban nem folyik-e át rajta az eső vagy az olvadó hó leve, az oldalait, hogy nem fúj-e át rajta a szél. Sokan el szoktak arról feledkezni, hogy az sem mindegy, milyen a kutyaház alja. Különösen a hideg időszakban fontos, hogy ne legyen egyrétegű az alsó födém, és az is, hogy ne érintkezzen közvetlenül a talajjal. A fagyott föld nagyon elvonja a meleget a ház belsejéből, ezért érdemes a házat alacsony lábakra állítani, így a ház alatt lesz egy levegőréteg, ami szigetel.
A szélállóság mellett ugyanakkor fontos a jó szellőzés is, nem csak azért, hogy a kutya, akár huzamosabb bent tartózkodás során is kapjon levegőt, hanem azért is, hogy ha vizes bundával megy be a kutyaházba, és odabent megszárad, a keletkezett pára ne nedvesítse a falakat, esetleges penészedést okozva ezzel.
Tönk- és rönkházak
Kezdjük a természetes anyagokkal, mint például a fa és annak különféle változatai. A rönk- és hasított tönkházak általában nem olcsók, hiszen a fa drága, ugyanakkor kiváló minőségű ház építhető belőlük, ezért megérik a ráfordítást. A vastag farönkök kiválóan szigetelnek, ugyanakkor nem szívják magukba a vizet (és nem deformálódnak el ettől olyan mértékben) mint a vékony lambéria vagy a furnér.
A gömbfák külső felületének kezeléséhez sokféle szert kaphatunk (gombaölő, impregnáló, gyulladásgátló stb.), amivel az élettartamot nagyon hosszú időre növelhetjük, ezek használata előtt azonban érdemes tájékozódni, nem ártalmasak-e az állatok szervezetére.
A természetes fa kiváló komfortérzetet ad a kutyának, tökéletesen lélegzik, ugyanakkor a szélnek masszívan ellenáll.
Lambéria és deszkaházak
A lambériából, fazsindelyből és OSB-lapokból készült kutyaházak előnye a tönkházakkal szemben, hogy sokkal könnyebbek. Így, ha arra van szükség, áthelyezhetőek. A vékony deszkából készült kutyaházak között akadnak olyan modellek, amelyeknek a teteje vagy bizonyos oldallapjai eltávolíthatók annak érdekében, hogy kényelmesen hozzáférj a belső tér tisztításához. Az innovatív típusokban akár áthelyezhető falakkal is találkozhatsz, vagy olyan modellekkel, amelyeknek igény esetén beépíthető teraszuk van.
A lambériából vagy deszkából készült kutyaház további előnye, hogy az alapanyag nagy formai változatosságot tesz lehetővé. Ezért talán ebben a kategóriában lelhető fel a legszélesebb választék a komfortfokozatot és a különféle kiegészítő szolgáltatásokat illetően. A korábban már említett szimpla és duplafalú verziókon túl a különféle ablakos, szobákra osztott vagy több szintes, teraszos típusok is jó eséllyel itt találhatók meg. A dupla falú modellek között is többfélét találsz a szigetelés és/vagy fűtés fajtájától függően.
A lambéria kutyaházakat szintén időről-időre kezelni kell a környezeti hatások okozta fa károsodások ellen, így a penészedés, korhadás megelőzésére, illetve a tűzveszélyesség csökkentése céljából (különösen, ha fűtést is teszel bele).
Műanyag kutyaházak
A műanyag elemekből épülő kutyaház nagy előnye, hogy nem ázik át, és könnyen tisztítható (vagy akár szükség esetén sterilizálható). Még a lambériából készült ólaknál is könnyebb, ezért egyrészt igény esetén áthelyezhető, és kifejezetten alkalmas a hordozásra. Habár nagyon hatékonyan védenek szél és eső ellen, szigetelő hatásuk szinte elenyésző, és a komfortérzet sem olyan jó bennük a szellőzés és a természetes anyagok hiánya miatt.
A legtöbb műanyag a hidegben megmerevedik, sérülékennyé, törékennyé válik. Ezért bár kevésbé korrodálódnak, mint a fából készült társaik, a műanyag kutyaházak kevésbé alkalmasak a téli használatra.
(Fizetett PR cikk)