Ez egy PR cikk
Egyedi fizikai tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek fontos szerepet játszanak a tartósságában, valamint a szükséges karbantartás mértékében. Általában azonban minden rendelkezésre álló fafajtát a puha- és keményfa kategóriába sorolhatunk.
A közhiedelemmel ellentétben nem elsősorban a sűrűségük miatt hívják őket úgy, ahogy, hanem a megkülönböztetésük inkább a szaporodás biológiájához kapcsolódik. A keményfák ugyanis lombhullatóak, vagyis ősszel megszabadulnak leveleiktől. A puhafák pedig általában tűlevelűek, amelyek megtartják azokat a tél folyamán.
További különbség, hogy a keményfák jellemzően lassabban nőnek. Ennek köszönhetően pedig idővel tömörebbé és strapabíróbbá válnak, ami nagyban befolyásolja az árukat is.
A legtöbbünk általában a keményfából készült darabokat preferálja, mivel tartósak, illetve a sűrű szálai és a porózus jellege szerfelett prémium megjelenést kölcsönöz nekik.
A puhafa előnyei közé tartozik, hogy rusztikus megjelenést kölcsönöz, és egyes fajtái klasszikus faillattal rendelkeznek, mint például a fenyő, amely meghitt hangulatot teremt az otthonunkban.
Mindemellett a puhafákból szinte bármilyen fajta bútor készíthető, amik árban kedvezőbbek, de igazán strapabíróak. Talán negatívumként azt lehetne kiemelni, hogy a felülete könnyen karcolódik, és a színe egy idő után besötétedik.
A keményfa kontra puhafa vitát környezetvédelmi szempontból is érdemes megvizsgálni.
A keményfák előállítása ugyanis több energiát igényel, mivel a szárítási folyamat hosszabb ideig tart. Ez főleg annak köszönhető, hogy jóval sűrűbbek, és több természetes olajat tartalmaznak, mint a puhafák. Néhány keményfa fajta igazán ritka, ami azt jelenti, hogy csak akkor jelentenek környezetbarát megoldást, ha biztosan tudjuk, hogy felelősen ültették, nem pedig illegálisan vágták ki védett erdőben.
Mint ahogy már fentebb kifejtettük, a puhafa általában tűlevelű fákból származik, mint a fenyő vagy a balsa. Gyorsabban nőnek, így jóval gazdaságosabb a kitermelésük. Arról nem is beszélve, hogy a szárítási és a vágási folyamataikhoz jóval kevesebb energia szükséges.
Azonban a legjobb bútor alapanyag kiválasztása elsősorban a személyes preferenciától függ. Minden fafajta egyedi tulajdonságokat, valamint szín- és erezetváltozatokat kínál. Így például, ha inkább egy rusztikus darabot szeretnénk, válasszunk fenyő étkezőasztalt. Ha viszont inkább Mission stílusú darabot keresünk, akkor a pácolt tölgy színösszeállítás a megfelelő számunkra.
További hasznos bútorválasztási tanácsért érdemes felkeresni a MyBútor blogját.
(Fizetett PR cikk)