Ez egy PR cikk
Motorozni fantasztikus érzés, hiszen a motoros közlekedés megadja azt a szabadságot, amire szükséged lehet. Ugyanakkor veszélyes üzem is, ha nem vagy elég óvatos, nem tartod be a szabályokat, nem figyelsz a motorod műszaki állapotára, és nem gondoskodsz védőfelszerelésről. Hiszen a motorozáshoz nem elég a jogosítvány és a jármű, de önmagában még az sem, ha körültekintő és szabálykövető módon közlekedsz, másokra is ügyelve. Váratlan helyzetek és meglepetések bármikor érhetnek. Ha tehát egy darabban akarsz megérkezni, komolyabb sérülések nélkül, szerezz be minden biztonsági kelléket.
A motorozásban az az élvezetes, hogy sokkal nagyobb szabadságot és rugalmasabb haladást biztosít, mint az autó, könnyebb vele parkolni, közvetlenebb a kapcsolat a környezettel, a természettel. Azonban a motor nem képes olyan biztonságot nyújtani, mint amilyet egy erős karosszériával rendelkező kocsi, ahol ráadásul biztonsági öv és légzsák is gondoskodik a védelmedről.
Ezért nem csak a megfelelő tudás, nem csak a jó fizikai és szellemi állapot, nem csak a motor kifogástalan technikai állapota és a figyelmes, szabálykövető közlekedés kulcsfontosságú ahhoz, hogy ha elindulsz, épségben megérkezz, hanem az is, hogy olyan motoros ruházatban és olyan védőfelszerelésekkel tedd meg az utat, ami az esetleges balesetek esetén megóvja a testi épségedet, illetve amelynek segítségével elkerülhető a tragédia. Fontos az is, hogy téged jól lássanak az úton a többiek, minden esetben időben észlelhessenek, bármilyenek is az útviszonyok és az időjárási körülmények.
Mielőtt nyeregbe pattansz, a következőket vizsgáld át a járműveden: a fékbetétek, fékfolyadék szintje, a gumik állapota guminyomás, bordázat, pontosabban profilmélység, sértetlenség, csekkold a gyártási évet (DOT szám), nézd meg a világító és jelző berendezéseket, a kormányberendezést, a rendszámot.
A kötelező körökön kívül érdemes ellenőrizni a motorolaj, a szűrők, a fék- és hűtőfolyadék, valamint az akkumulátor állapotát és a kezelőszervek működőképességét is.
Ha szűkebb a kereted rá, érdemes szétnézni a használt termékek piacán is, a használt motorok és robogók mellett jó állapotú használt motoros ruhákat, illetve védőfelszereléseket is vásárolhatsz az interneten, többek közt kedvenc online piacterünkön, a Vaterán.
Bukósisak, lábbeli, dzseki, nadrág, kesztyű és protektorok - igen, mindegyikre szükséged lehet. Az első és legfontosabb a bukósisak, és az, hogy a plexi vagy egy szemüveg mindig legyen a szemed előtt. A bukósisak legyen könnyű, de legyen ellenálló is a komolyabb ütésekkel szemben. A bukósisak akkor nyújt számodra kellő védelmet, ha úgy érzed, kissé szoros, de nem kellemetlen érzés viselni. Lényeges, hogy ne lötyögjön, ne csúszkáljon a fejeden. Ha a bukósisakod megsérül, nézesd meg, és ha deformálódott a héjszerkezete, vegyél másikat, különben nem fog megóvni a következő alkalommal.
A plexi és a szemüveg pedig azért fontos, mert egy adott sebesség felett akár a bogarak vagy az esőcseppek is sérüléseket okozhatnak. A plexit nem csak rendszeresen tisztítani kell, hanem időnként le is kell cserélni.
Esésnél rendszerint a fej és a végtagok sérülhetnek leginkább, ezért a bukósisakon kívül legyen speciális motoros kesztyűd is, amelyben található protektor, és minden alkalommal vedd fel. Nyári kesztyűket is lehet kapni, sőt, olyan típust is, amelyben a telefonod érintőképernyőjét is tudod kezelni (nyilván nem menet közben).
Motoros csizmából és cipőből többfélét is találsz, külön krosszmotorozáshoz, túrázáshoz, versenyzéshez. A protektorral ellátott csizma kemény talpa és szára óvja a bokádat, sípcsontodat, és valamelyest védi a lábadat a motor súlyától, ha egy esetleges eséskor alácsúsznál.
Sokan hordanak még kánikulában is motoros bőrruhát, lehetőleg egybeszabott, protektorral felszerelt darabot, mert így érzik teljes biztonságban magukat. Ha külön dzsekit és nadrágot veszel, mindkettő legyen strapabíró, jó minőségű, színvonalas anyagból készült, protektoros példány. Fontos lehet a gerincvédő és nyakvédő beszerzése is, amiket természetesen sérülés, ütközés után le kell cserélni.
Azt is tartsd szem előtt, hogy a közlekedés többi résztvevőjének sötétben is látnia kell téged. Ezért gondoskodj arról, hogy a bukósisakodon és az össze ruhadarabodon legyen fényvisszaverő anyag, és ha csak lehet, világosabb színű védőfelszerelést válassz.
(Fizetett PR cikk)