A pápát üdvözlő beszédében Nasaruddin kiemelte a békés együttélés szükségességét a globális sokszínűség közepette.
A katolikus egyházfő méltatta Friedrich Silaban építészeti hozzájárulását, aki keresztényként tervezte az 1970-es években megnyitott mecsetet, Délkelet-Ázsia legnagyobb mecsetét.
🚨🇻🇦POPE FRANCIS: "WE ARE ALL BROTHERS" IN INDONESIA
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) September 5, 2024
Pope Francis calls for unity among different religions, declaring, "We are all brothers, all pilgrims, all on our way to God," during his speech at Jakarta's Istiqlal Mosque, Southeast Asia's largest mosque.
Source: AFP pic.twitter.com/pGdDTAs9EF
„Ha mélyen belenézünk... felfedezzük, hogy
mindannyian testvérek vagyunk, mindannyian zarándokok, mindannyian úton vagyunk Isten felé, túl azon, ami megkülönböztet minket”
- tette hozzá a 87 éves pápa a jakartai Istiqlal mecsetben. Nem világos, hogy a katolikus egyházfő ezzel mire utalt, tekintve, hogy a legtöbb jelen levő vallás képviselőjének más az istene, mint a kereszténységé, és más úton haladnak, mint a kereszténység, ahogy Jézus is kijelentette:
"Én vagyok az út, az igazság és az élet. Senki sem mehet az Atyához, csak általam" (János 14:6)
Indonézia, a több mint 270 millió lakosú, muszlim többségű ország híres vallási sokszínűségéről, és régóta hangsúlyozza a bhinneka tunggal ika (egység a sokféleségben) alkotmányos elvét. A katolikusok a lakosság mintegy 3%-át, a protestánsok 7%-át teszik ki.
Mecsetlátogatása során a pápa megnézte a „barátság alagútját” is, amely az Istiqlalt a Nagyboldogasszony-székesegyházzal, Jakarta egyik legikonikusabb épületével köti össze, és „ékesszóló jelnek” nevezte.
A 2021-ben elkészülő 38,3 méteres alagút Indonézia elkötelezettségét szimbolizálja a vallások közötti tolerancia és együttműködés mellett. Az alagút lehetővé teszi, hogy
„ez a két nagyszerű istentiszteleti hely ne csak szemben legyen egymással, hanem összekapcsolódjon egymással”
- mondta a pápa.
Pope Francis kisses the Grand Imam’s hand at the end of an inter-religious meeting in the compound of the Istiqlal mosque in Jakarta , Sept.5 pic.twitter.com/JJoEywXn6W
— Gerard O'Connell (@gerryorome) September 5, 2024
Amikor Ferenc távozott, megfogta Umar kezét, megcsókolta és az arcához szorította.
A vallásközi találkozót követő közös nyilatkozatban az iszlám, a kereszténység, a hinduizmus, a buddhizmus, a konfucianizmus és a hagyományos hitvilág képviselői felvázolták a világ állapotával kapcsolatos sürgető aggodalmakat, kezdve a dehumanizáció és a környezetpusztítás „súlyos válságával”.
(Guardian/Hetek)