„Mindannyian testvérek vagyunk" - kezet csókolt az imámnak a pápa Délkelet-Ázsia legnagyobb mecsetjénél
Arra utalt, hogy az iszlám, a kereszténység, a buddhizmus, a hinduizmus és a konfucianizmus képviselői ugyanazon Isten felé haladnak
„Mindannyian testvérek vagyunk" - kezet csókolt az imámnak a pápa Délkelet-Ázsia legnagyobb mecsetjénél

X/Gerard O'Connell

2024. 09. 05.
Ferenc pápa csütörtökön ellátogatott az indonéz fővárosban található Istiqlal mecsethez, hogy "történelmi lépést" tegyen a világ nagy vallásai közötti szakadékok áthidalása érdekében. A mecset nagy imámja, Nasaruddin Umar, valamint az iszlám, a katolicizmus, a protestantizmus, a buddhizmus, a hinduizmus és a konfucianizmus képviselői fogadták.

A pápát üdvözlő beszédében Nasaruddin kiemelte a békés együttélés szükségességét a globális sokszínűség közepette.

A katolikus egyházfő méltatta Friedrich Silaban építészeti hozzájárulását, aki keresztényként tervezte az 1970-es években megnyitott mecsetet, Délkelet-Ázsia legnagyobb mecsetét.

„Ha mélyen belenézünk... felfedezzük, hogy

mindannyian testvérek vagyunk, mindannyian zarándokok, mindannyian úton vagyunk Isten felé, túl azon, ami megkülönböztet minket”

- tette hozzá a 87 éves pápa a jakartai Istiqlal mecsetben. Nem világos, hogy a katolikus egyházfő ezzel mire utalt, tekintve, hogy a legtöbb jelen levő vallás képviselőjének más az istene, mint a kereszténységé, és más úton haladnak, mint a kereszténység, ahogy Jézus is kijelentette: 

"Én vagyok az út, az igazság és az élet. Senki sem mehet az Atyához, csak általam" (János 14:6)

Indonézia, a több mint 270 millió lakosú, muszlim többségű ország híres vallási sokszínűségéről, és régóta hangsúlyozza a bhinneka tunggal ika (egység a sokféleségben) alkotmányos elvét. A katolikusok a lakosság mintegy 3%-át, a protestánsok 7%-át teszik ki.

Mecsetlátogatása során a pápa megnézte a „barátság alagútját” is, amely az Istiqlalt a Nagyboldogasszony-székesegyházzal, Jakarta egyik legikonikusabb épületével köti össze, és „ékesszóló jelnek” nevezte.

A 2021-ben elkészülő 38,3 méteres alagút Indonézia elkötelezettségét szimbolizálja a vallások közötti tolerancia és együttműködés mellett. Az alagút lehetővé teszi, hogy

„ez a két nagyszerű istentiszteleti hely ne csak szemben legyen egymással, hanem összekapcsolódjon egymással”

- mondta a pápa.

Amikor Ferenc távozott, megfogta Umar kezét, megcsókolta és az arcához szorította.

A vallásközi találkozót követő közös nyilatkozatban az iszlám, a kereszténység, a hinduizmus, a buddhizmus, a konfucianizmus és a hagyományos hitvilág képviselői felvázolták a világ állapotával kapcsolatos sürgető aggodalmakat, kezdve a dehumanizáció és a környezetpusztítás „súlyos válságával”.

(Guardian/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!