Minden, amit a szülői felügyeleti jogról tudni érdemes (x)
Minden, amit a szülői felügyeleti jogról tudni érdemes (x)

www.drsass.hu

2022. 07. 30.
A szülői felügyeleti jog azt a személyt illeti, akinek gyámságában kiskorú gyermek áll. Elvált szülők esetén a különélő félnek joga van a gyermek láthatásához, az ezzel kapcsolatos részletekről pedig a szülők maguk között döntenek. Egyet nem értés esetén a gyámhivatal vagy gyermekelhelyezési per hozza meg a döntést.

Ez egy PR cikk

A közös- és kizárólagos szülői felügyeleti jog szakértője Dr. Sass Rita ügyvéd. Gyermekelhelyezés és felügyeleti vagy láthatási jog területein egyéni tanácsot ad és szakmai segítséget nyújt.

A szülői felügyeleti jog teljes egészében a két fél közötti egyetértésen alapul. Különélő szülők esetében a láthatás garantált és a közösen meghozott szabályokra épül. Ezekkel a döntésekkel minden alkalommal elsődlegesen a gyermek érdekeit kell szem előtt tartani.

Mi is az a szülői felügyeleti jog? Mikor beszélünk kizárólagos és közös felügyeleti jogról? Mikor és mely alkalommal történhet meg a felügyeleti jog megszűnése? Milyen szabályok vonatkoznak a gyermek láthatásának ügyére elvált és különélő szülők esetén?

A szülői felügyeleti jogról általánosságban: közös- és kizárólagos felügyeleti jog

Szülői felügyeleti joggal az a személy rendelkezik, akinek kiskorú gyermek áll a közvetlen gyámsága alatt. A felügyeleti jog a gyermek neveltetését, gondozását, vagyona kezelésének és törvényes képviseletének jogát és kötelezettségét foglalja magába.

A közös felügyeleti jog gyakorlásának azt nevezzük, amikor a szülők együttesen, lehetőleg egy háztartásban, de akár külön élve nevelik a kiskorú gyermeket. Házasság felbomlása esetén a szülők és a bíróság is dönthet úgy, hogy a közös felügyeleti jog helyett kizárólagos jogot adnak egy szülőnek.

A kizárólagos felügyeleti jog általában válóper esetén illeti meg azt a felet, akinél a kiskorú gyermek közös megegyezés és a bíróság határozása szerint gondozásba kerül. Ez a szülő így egyedül gyakorolja majd a felügyeleti jogot, hacsak a felek nem kérik máshogy.

A szülői felügyeleti jog megszűnésének okai

A felügyeleti jog gyakorlása több szemponttól is függhet. Kiskorú-e a gyám alatt élő gyermek? A szülő(k) alkalmasak-e a nevelésre és a biztos anyagi és érzelmi háttér megteremtésére?

A szülői felügyeleti jog megszűnik, amennyiben

  • a gyermek betölti 18. életévét, ettől kezdve pedig nem számít kiskorúnak.

  • a gyermek házasságkötés révén nagykorúságot szerez.

  • ismeretlen személy, legalább hathetes gyermek örökbefogadását kezdeményezi.

  • a gyermek biztonsága és jóléte a szülő magatartása révén veszélynek van kitéve.

A szülői jog egyéb természetes okok miatt (pl. haláleset) szünetelhet, de akár meg is szüntethető.

A láthatási jog

Kizárólagos szülői felügyelet alkalmával a külön élő, ezt a jogot nem képviselő szülő élhet, sőt kötelezhető a gyermek láthatási jogával. A gyermeket nevelő szülőnek továbbá kötelessége az erre zavartalan körülmények megteremtése.

A láthatási jog számos okból szünetelhet, vagy akár teljességgel meg is szűnhet.

 

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!