Moszkvában a kommunizmus bukása óta hatalmas erőfeszítéseket tettek azért, hogy támogassák a zsidó közösséget.
„A nulláról kezdtük a zsinagógákkal, iskolákkal, óvodákkal, szociális szolgáltatókkal, tanárokkal, rabbikkal és a közösség tagjaival”
- emlékezett vissza a város főrabbija.
Pinchas Goldschmidt Oroszországból való távozása után először Magyarországra érkezett családjával együtt, majd innen mentek tovább Izraelbe. A rabbi lemondott pozíciójáról és felszólalt a háború ellen.
„Úgy éreztem, tennem kell valamit azért, hogy nyilvánvalóvá tegyem a teljes elhatárolódásomat és hogy nem értek egyet Ukrajna inváziójával, de ha Moszkvában maradok, veszélybe sodortam volna magam ezzel a tettemmel.”
- mondta Goldschmidt.
A rabbit azonban többen kritizálták is amiatt, hogy elhagyta az országot és felszólalt a háború ellen, mert attól tartottak, hogy ez az ottmaradt zsidó közösség számára még nagyobb figyelmet fog jelenteni a hatóságok részéről, de a rabbi szerint többen támogatják őt, mint amennyien kritizálják.
„Kaptam olyan üzeneteket, hogy „hogy tudtál itt hagyni minket?”, de a többség támogató volt. Nagyon nehéz volt eldönteni, hogy menjünk-e, mert nekem és a feleségemnek a zsidó közösség volt az életünk” - tette hozzá Goldschmidt.
A háború kitörése óta az orosz zsidók közül sokan éltek azzal a lehetőséggel, hogy Izraelbe menjenek, ahol a visszatérés törvénye szerint mindenkinek joga van az izraeli állampolgársághoz, aki bizonyítani tudja, hogy legalább egy zsidó nagyszülője van.
A torontói egyetem orosz zsidó történelem-szakértője kezdetben nem értette, miért volt ennyire sietős az orosz zsidóknak, hogy elhagyják az országot, amikor az antiszemitizmus nagymértékben nincs jelen az országban.
„Történész szemmel azonban azt látom, hogy valahányszor Oroszországban történik valami felfordulás vagy változás, a zsidók mindig veszélybe kerülnek. Nem mindenki cselekszik ennek megfelelően, de ma minden oroszországi zsidó ezen gondolkodik”
- mondta Anna Shternshis.
Egy férfi, aki megpróbált távozni Oroszországból, így nyilatkozott: „Február 24-e után a családom rájött, hogy határozottan ellenezzük ezt a háborút, de nem tudtuk, hogyan tiltakozhatnánk ellene. Az egyik gyermekem hadköteles korban van, szóval ez egy másik oka annak, hogy miért akarunk elmenni."
Az orosz zsidókat emellett az is aggasztja, hogy a Kreml a Zsidó Ügynökség orosz részlegének leállítását tervezte.
(BBC/Hetek)