A pápa az előkészített megjegyzéseitől eltérve, hirtelen felindulásból beszélt, és kijelentette, hogy a különböző vallások olyanok, mint a „különböző nyelvek”, amelyekkel el lehet jutni Istenhez.
„Ha elkezdünk harcolni, hogy 'az én vallásom fontosabb, mint a tiéd, az enyém az igaz, a tiéd meg nem', hová fog ez vezetni minket?” - kérdezte a Crux Now szerint.
„Csak egy Isten van, és mindannyiunknak megvan a maga nyelve, hogy eljussunk Istenhez. Van, aki sejk, muszlim, hindu, keresztény, és ezek különböző utak [Istenhez]”.
A pápa megjegyzéseire reagálva Joseph Strickland püspök, aki a texasi Tyler római katolikus egyházmegyét felügyelte tavalyi elbocsátásáig, az X-en közzétett bejegyzésében azt írta: „Kérlek, imádkozzatok Ferenc pápáért, hogy világosan kimondja, hogy Jézus Krisztus az egyetlen út. Ennek tagadása azt jelenti, hogy megtagadjuk Őt. Ha megtagadjuk Krisztust, Ő is megtagad minket, Ő nem tagadhatja meg önmagát”.
Stricklandet azért váltották le, mert nem értett egyet Ferenccel az abortuszpárti katolikus politikusok áldozáshoz való hozzáférésének megtiltása ügyében, valamint abban a kérdésben, hogy az LMBT-közösség felkarolása mennyire elfogadható a katolikus egyházban.
A Strickland védelmében tavaly létrehozott petíció szerint azért váltották le, mert „nyilvánosan korrigálta Ferenc pápa több heterodox kijelentését”.
Ferenc Isten egyetemes természetére utalva állította:
„Mivel Isten mindenki számára Isten, ezért mindannyian Isten gyermekei vagyunk”.
Szingapúrban a katolikusok a lakosság mintegy 3,5 százalékát teszik ki, a keresztények 19 százalékát, a buddhisták 31 százalékát, a muszlimok 15 százalékát, valamint jelentős hindu és szikh kisebbségek alkotják.
Ferenc arra is bátorította a fiatalokat, hogy vegyenek részt a vallások közötti párbeszédben és tartsák fenn azt.
Calvin Robinson, aki nemrég költözött Angliából, hogy egy nyugat-michigani közösséget vezessen, szintén az X-en közzétett bejegyzésében kifogásolta a pápa kijelentését, és kijelentette:
„Krisztus saját szavaival élve: Én vagyok az út, az igazság és az élet. Senki sem jut el az Atyához, csakis rajtam keresztül.”
Ferenc korábban, még májusban szembesült kritikával és eretnekség vádjával a közösségi médiában, amiért a „60 Minutes” című műsorban adott interjújában azt állította, hogy az emberi szív „alapvetően jó”.
Amikor Norah O'Donnell interjúkészítő megkérdezte, hogy mi ad neki reményt a világgal kapcsolatban, a pápa azt válaszolta, hogy „minden”, és az emberek jótetteit említette az emberiség eredendő jóságának bizonyítékaként.
„Látunk tragédiákat, de látunk sok szép dolgot is” - mondta. „Látunk hősies anyákat, hősies férfiakat, férfiakat, akiknek reményeik és álmaik vannak, nőket, akik a jövőbe néznek. Ez sok reményt ad nekem. Az emberek élni akarnak. Az emberek előre törnek. És az emberek alapvetően jók.
Mindannyian alapvetően jók vagyunk. Igen, vannak gazemberek és bűnösök, de maga a szív jó.”
Annak idején az X-en számos kommentelő bírálta Ferencet a megjegyzései miatt, egyesek azzal vádolták, hogy nem értette meg az evangélium alapvető tanítását.
Mások a Szentírás azon részeit idézték, amelyek azt tanítják, hogy egyedül Isten a jó, és hogy az emberiség bűnös természetű.
Néhány X-felhasználó megjegyezte, hogy Ferenc megjegyzése a pelagianizmus példájának tűnt, egy ötödik századi eretnekségnek, amely tagadta az eredendő bűnt és az emberiség alapvető jóságát tanította. A 2022-es kazahsztáni útja során hasonló kijelentéseket tett. Athanasius Schneider asztanai segédpüspök, aki gyakori kritikusa, akkor a „vallások szupermarketjének” létrehozásának kockázatáról nyilatkozott.
(ChristianPost/hetek)