Mint a sci-fikben: kézzel megragadható 3D-s hologramot hoztak létre Spanyolországban
A korábbi modelleknél nem volt lehetséges a közvetlen interakció
Mint a sci-fikben: kézzel megragadható 3D-s hologramot hoztak létre Spanyolországban

Forrás: Unavarra

2025. 04. 10.
A Navarrai Állami Egyetem (UPNA) kutatócsoportja hatalmas áttörést ért el a holografikus technológiában: sikeresen létrehoztak olyan háromdimenziós grafikákat, amelyek a levegőben lebegnek - mégis kézzel megérinthetők és mozgathatók.

„Amit a filmekben látunk, és hologramnak nevezünk, az jellemzően térfogati megjelenítés” - nyilatkozta Dr. Elodie Bouzbib, a munka vezető szerzője. „Ezek olyan grafikák, amelyek a levegőben jelennek meg, és különböző szögekből nézhetők anélkül, hogy VR szemüveget kellene viselni.”

Elmagyarázta, hogy ez a fajta kijelző támogatja a „gyere és lépj interakcióba” megközelítést, azaz

a lebegő képeket felhasználók egyszerűen megragadhatják, és mozgathatják is.

Az eddigi kereskedelmi prototípusok ezt nem teszik lehetővé.

„Hozzászoktunk a telefonunkkal való közvetlen interakcióhoz, ahol egy gombot megérintünk, vagy egy dokumentumot közvetlenül az ujjunkkal húzunk a képernyőn - ez természetes és intuitív az emberek számára. Ez a projekt lehetővé teszi számunkra, hogy ezt a természetes interakciót 3D-s grafikával használjuk, hogy kihasználjuk a 3D-s látás és manipuláció veleszületett képességeit” - magyarázta a kutatócsapat egy másik tagja

Hogyan működik a lebegő 3D kijelző?

Ez az innováció az UPNA által vezetett és az Európai Kutatási Tanács (ERC) által finanszírozott InteVol projektből származik. Az ERC az Európai Unión belüli élvonalbeli kutatásokat támogatja.

A térfogatkijelzők úgy működnek, hogy a képeket egy gyorsan mozgó felületre, úgynevezett diffúzorra vetítik. Ebben az esetben a diffúzor nagy sebességgel oszcillál - 2 880 képet másodpercenként. Az emberi szem ezeket a rétegzett képeket a levegőben lebegő 3D-s tárgyként látja.

De van egy probléma. A szokásos diffúzorok merevek. A mozgó felületet megérintő kéz eltörhet vagy megsérülhet. Ezért a csapat a merev lapot egy rugalmas lapra cserélte. Különböző anyagokat teszteltek, hogy megtalálják a megfelelő egyensúlyt a mechanikai biztonság és a vizuális tisztaság között.

A rugalmas anyagokra való áttérés azonban kihívásokkal járt. „A rugalmas anyagok deformálódnak és képkorrekciót igényelnek” - jegyzi meg Bouzbib. A csapat mégis kifejlesztett egy működő rendszert, amely lehetővé teszi a természetes interakciót.

A technológiáról úgy tartják, széles körben használható lesz majd a tanulásban, szórakozásban és szakmai területeken egyarán. 

(IE/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!