Ez egy PR cikk
A bélflóra a bélnyálkahártyán élő mikroorganizmusok összességét jelenti. Ezek a gombák, vírusok és baktériumok közösséget alkotnak, melynek működése kihat az egész testünkre. Ezt a közösséget nevezzük mikrobiomnak, azaz bélflórának. A bélflórát alkotó mikroorganizmusok összetétele egyénenként eltérő. A bélflóra tartalmaz ártalmatlan és ártalmas, azaz patogén baktériumokat is, és a bélflóra összetétele erőteljesen meghatározza immunrendszerünk működését, valamint az emésztésünkre, sőt, a fogyásra is kihat.
A jó baktériumok az immunrendszer működését támogatják. Minél többféle baktérium él a bélrendszerben, azaz minél változatosabb a bélflóra összetétele, annál jobban képes működni. Ha azt szeretnénk, hogy a bélflóránk összetétele változatos legyen, ezáltal az immunrendszerünk is megfelelően működjön, valamint az emésztéssel és a testsúlykontrollal se legyen problémánk, akkor az étkezésünkre kell odafigyelnünk.
A rostban gazdag étrend az, amely a jó baktériumok szaporodását támogatja. Méghozzá azért, mert azok rosttal táplálkoznak. Ezért, ha rostban gazdag ételeket eszünk, akkor elérhetjük, hogy a patogén baktériumoknál nagyobb mennyiségben legyenek jó baktériumok a bélrendszerükben.
A probiotikumok a bélflóra jótékony hatású baktériumai, amelyek segítenek megőrizni az emésztőrendszer mikrobiomjának egészséges egyensúlyát, és védenek a betegséget okozó baktériumoktól. A jó baktériumok számtalan betegség megelőzésében segítenek. Ha megfelelő arányban van jó baktérium a vastagbélben akkor a cukorbetegségtől a magas vérnyomáson át a depresszióig és krónikus gyulladásokon alapuló betegségekig egy sor egészségkárosodás elkerülhető.
És hogy mik azok a prebiotikumok? Ők a probiotikumok táplálékai. A probiotikumok prebiotikumok nélkül nem maradnának életben. A prebiotikumok egyébként az emberi szervezet számára emészthetetlen rostok, melyek a vastagbélbe jutva táplálják a probiotikumokat. Nem minden rost prebiotikum, de azért minden rost értékes. A prebiotikumok azonban különösen fontosak.
Honnan tudjuk, hogy jó állapotban van-e a bélflóránk, illetve hogy mit tegyünk a bélflóránkért? Egyrészt a sok puffadás, emésztési zavarok utalhatnak problémára. Részletesebb tájékoztatást az activé FiberShake bélflóra helyreállításról szóló cikke nyújthat a témában.
Miért jó nekünk, ha egészséges a bélflóránk? Ahogy már volt róla szó, az immunrendszer hatékony működése, valamint az egészséges emésztés feltétele a jó bélflóra. Emellett azonban a fogyásban is segít. Egy klinikai kísérlet bizonyította, hogy a rossz összetételű bélflóra jobban hajlamosít az elhízásra, mint a genetika. Ez persze fordítva is igaz: az egészséges bélflóra segít a fogyásban. Így tehát mindenképp érdemes odafigyelnünk szervezetünk ezen részére!
(Fizetett PR cikk)