Ez egy PR cikk
Cikkünk most az utóbbi csapatot erősítőknek szól, főleg azoknak, akik szeretnek nagy társaságban koktélozni és vágynak valamilyen extra elfoglaltságra is. A budapesti Neverland koktélbár is, nemcsak szabadulószoba, ahol sokféle italkülönlegességet kóstolhatnak meg a betérő vendégek.
Az emberek már évszázadokkal ezelőtt elkezdték összekeverni a különböző nedűket, nemcsak a sör vagy a bor vagy a különböző gyümölcspárlatok voltak divatosak. Az 1806-os The Balance and Columbian Repository nevet viselő folyóirat szerint a koktél nem más, mint különböző alkoholos italokból, cukorból, vízből és keserűkből készült serkentő ital.
De azon gondolkoztál már, hogy vajon miért koktél, vagyis cocktail lett a long drinknek is hívott italok neve? Több történet is kering erről, így aztán mi dönthetjük el, melyiket tartjuk a leghitelesebbnek.
Az egyik sztorihoz az 1800-as évek lóversenyeiig kell visszamennünk, amikor még nem volt divat, hogy a vágtákon vagy vadászatokon a telivérek farkát felkössék, hogy az ne legyen útban. Azonban a nem telivérek farkát viszont a kakasokéhoz hasonlóan varkocsba fogták, így született meg a cock-tail (“kakas-farok”) elnevezés, amivel később nemcsak ezeket a példányokat, hanem az idősödő, kevésbé fitt lovakat is illették. Utóbbiaknak gyömbért adtak, ami csípőssége miatt arra ösztönözte az állatot, hogy telivérhez hasonlóan feltartsa a farkát. Egy sportriporter említette meg először a “cocktail gyömbér” szókapcsolatot, mivel régen a sörhöz, ginhez is adtak gyömbért, innen a kötődés. Valószínűsíthető, hogy így kezdődött a cocktail, mint “fűszerrel kevert alkohol” története.
De az is lehet, hogy egy New Orleans-i gyógyszerész, Antoine Peychaud által kevert brandyhez kötődik, melyet egy francia tojástartó pohárban szolgált fel vendégeinek, amit “coquetier”-nek hívtak, innen pedig már csak egy-két egyszerűsített hangzó, és megszületett a “cocktail” kifejezés.
A világon több ezer koktélt tartanak számon, egyeseket szinte csak a legképzettebb baristák tudják elkészíteni, de persze vannak néhány alapanyagos, otthon is gyorsan összedobható kreációk is. Ilyen az olasz Aperol Spritz, a kubai származású Mojito, a paradicsomos Bloody Mary, a rumos Daiquiri, a White Russian a kávé szerelmeseinek és a klasszikus Margarita.
Az alkoholfogyasztás csak addig jó móka, amíg meg nem terheled vele a szervezeted. Ezért ügyelj arra, hogy elegendő vizet igyál az alkoholos italok mellett, és persze étkezz is, na meg az sem árt, ha nem kevered a különböző alkoholfajtákat. Tedd le a voksod az egyik koktél mellett, és így nem fogod elrontani magadnak az estét - és másoknak sem.
(Fizetett PR cikk)