Munkahelyi kiégés, azaz a burnout 4 jele (x)
Munkahelyi kiégés, azaz a burnout 4 jele (x)

www.budapestallas.hu

2023. 08. 22.
A burnout, vagyis kiégés manapság egyre ismertebb kifejezés. A mai felgyorsult világban egyre többen szenvednek tőle. A folyamat nem egyik napról a másikra megy végbe, hanem akár hosszú évek alatt. Ha pedig bekövetkezik, akkor annak konkrét jelei vannak.

Ez egy PR cikk

Pozitív és negatív időszakok egyaránt váltják egymást a munkahelyen, így normális, ha a munkavállaló néha fásultnak, fáradtnak érzi magát. Viszont ha ez az állapot állandósul, akkor érdemes végiggondolni, hogy valóban csak egy negatív periódusról van szó, vagy ez egy olyan tartós állapot, melyen csak a váltás segíthet. Ha utóbbi helyzet áll fenn, akkor érdemes körülnézni az álláshirdetések között. Például a BudapestÁllás Webpage oldalán, ahol kereskedelmi területhez kapcsolódó hirdetések találhatók.

Állandó fáradtság

Ha a munkavállaló egyik kávét dönti magába a másik után, esténként pedig a fáradtság ellenére is képtelen elaludni, akkor valószínűleg elérte a burnout. Ha a pihenés ideje alatt is a munkahelyi feladatokon kattog, akkor az előbb-utóbb az ébren töltött órákra is hatással lesz és a munkahelyi teljesítményre is kihat. Ez egy véget nem érő örvény, melyből gyakran csak úgy lehet kiszakadni, ha a munkavállaló felmond.

Passzivitás a feladatok és a munka kapcsán

Ha a korábbi, izgalmas, kihívást jelentő feladatok sem nyújtanak kellő motivációt, akkor az szintén figyelmeztető jel. Alapvetően előnyös, ha az embert a munkája kihívás elé állítja és motiváltan, lelkesen áll neki. Viszont ha a korábbi izgalmas feladatok is unalmassá válnak, és csak az órát nézi a munkavállaló, hogy mikor mehet haza, akkor érdemes elgondolkodni a váltáson. A környezet azt figyelheti meg ekkor, hogy a kolléga nem akar a munkájáról egy szót sem ejteni, holott korábban lelkesen részletezte azt. Sőt, akár össze is csapja a munkát, amit a főnök sem néz jó szemmel, ez pedig újabb ördögi kört eredményez.

Beszűkülő emberi kapcsolatok

Az egyik legszembetűnőbb jel, hogy a munkavállaló sem a kollégákkal, sem a barátaival, családjával nem szívesen beszélget, inkább bezárkózik. Sajnos gyakran előfordul, hogy a munkahelyi stresszt a munkavállaló otthon a családján vagy a közeli ismerősökön vezeti le. A korábban vidám, lelkes dolgozó egy ingerlékeny, cinikus, akár agresszív emberré válik.

Fizikai tünetek

Az állandó fáradtságon túl olyan fizikai tünetekkel is szembesül a munkáltató, mint az állandó fejfájás, a magas vérnyomás vagy a gyomor, illetve bélrendszeri rendellenességek, mint például a hasmenés vagy a székrekedés.

Kiégés az értékesítés és szolgáltatás területén

Az értékesítési területet kevésbé, azonban a szolgáltatási szektorban dolgozókat nagymértékben veszélyezteti a kiégés. Nagy előnye ezeknek a területeknek, hogy viszonylag egyszerű váltani, így ha az adott munkahely nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, nagy stressznek van kitéve a munkavállaló vagy csak úgy érzi, hogy itt a váltás ideje, akkor az értékesítés és szolgáltatás területén biztosan nem fenyegeti a munkanélküliség veszélye.

 

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!