Kijózanodik Amerika? Megugrott azok száma, akik szerint tényleg a biológiai nem dönti el, hogy ki férfi és ki nő
Az amerikaiak harmada szerint túl nagy a diszkrimináció és az intolerancia
Kijózanodik Amerika? Megugrott azok száma, akik szerint tényleg a biológiai nem dönti el, hogy ki férfi és ki nő

Illusztráció - Transzneműeket támogató demonstráció az USA-ban.( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2022. 07. 01.
Az amerikaiak nagy része ellenzi a transzneműekkel szembeni diszkriminációt, viszont nem támogatják a nemváltoztatást segítő intézkedéseket - derül ki a Pew Research Center kutatásából.

Egyre több amerikai úgy véli, hogy a biológiai nem születéskor meghatározott, és később sem térhet el a születéskor kijelölt nemtől.

A felmérés szerint 2017-ben még a megkérdezettek 44 százaléka vélte úgy, hogy a biológiai nem változhat a születéskori nemhez képest, 2022-ben azonban márcsak a 38 százalékuk.

A válaszadók gondolkodását leginkább a tudományos tények, a hitük, valamint az befolyásolta, hogy ismernek-e transzneműeket.

Forrás: Pew Research
Forrás: Pew Research

Még mindig túl nagy a diszkrimináció

Az amerikaiak többsége egyetértett abban, hogy törvényekkel szükséges védeni a transzneműeket a lakhatással és munkahelyekkel kapcsolatos, ellenük irányuló diszkriminációtól, de 38 százalékuk úgy gondolja, hogy már túlzott feléjük a tolerancia.

A politikai meggyőződést figyelembe véve a republikánus válaszadók 66 százaléka szerint a transzneműek iránti tolerancia már túl messzire ment, de a demokraták több mint fele úgy gondolja, hogy még mindig nem elég elfogadó a társadalom a transzneműek felé.

Korosztályok szerint a 18-29 éves megkérdezettek majdnem fele szerint a társadalom még mindig nem elég toleráns, az idősebb generációk azonban ennek pont az ellenkezőjét gondolják.

A fiatalabb korosztályhoz tartozó amerikaiak fele támogatná, ha a kormányzati dokumentumokban nemcsak a férfi és női nem szerepelne, hanem más alternatívák is.

A megkérdezettek majdnem fele azt is fontosnak tartja, hogy a nemváltáson átesett embereknek az új nevét használja a születéskori nevük helyett, harmaduk szerint pedig a transzneműekkel folytatott kommunikáció során nagyon fontos az új személyes névmások (például hímnem helyett nőnem) alkalmazása.

nincs egyetértés a gyerekek felvilágosításában

Az amerikai társadalom szintén nagyon megosztott a gyerekek iskolai felvilágosításával kapcsolatban. A megkérdezettek 41 százaléka nem engedélyezné, hogy általános iskolás gyerekek nemi identitással kapcsolatos oktatásban részesüljenek az állami iskolákban, 38 százalékuk viszont igen.

A szülők csaknem 40 százalékának az elmondása szerint a középiskolás gyerekük a tanárától vagy más, az iskolában dolgozó felnőttektől hallott a transzneműségről, és az általános iskolás korú gyerekek szüleinek a 16 százaléka ugyanerről számolt be.

A transznemű sportolókat nem támogatják

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Nemzetközi Úszószövetség nemrégiben kizárta annak a lehetőségét, hogy transznemű versenyzők női szakágakban induljanak.

A Pew Research Center kutatásából az is kiderül, hogy az amerikaiak 58 százaléka szerint a transznemű sportolóknak az eredeti nemük szerinti kategóriában kellene indulniuk a sportversenyeken, és csak a 17 százalékuk vélekedett úgy, hogy a nemváltoztatáson átesetteknek meg kellene engedni, hogy a biológiai nemüktől eltérő kategóriában versenyezhessenek.

(Pew Research Center / Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!