Szakértők szerint az orosz erők ellen indított ellentámadás döntő jelentőségű lehet a háború kimenetele szempontjából, de ezt Ukrajna addig nem hajtja végre, amíg meg nem érkezik külföldről a korábban megígért katonai segélyszállítmány.
Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is ajándékozunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
Több ezer ukrán katona kapott NATO-kiképzést az elmúlt időszakban, és Zelenszkij szerint készen is állnak a feladat végrehajtására, de még a páncélozott harci járművek nem érkeztek meg, amelyekre szükségük lenne.
Végre tudjuk hajtani, és úgy gondolom, hogy sikerülne is. De nagyon sok embert veszítenénk. És ez szerint elfogadhatatlan lenne, úgyhogy várnunk kell. Még egy kicsit több időre van szükségünk”
- nyilatkozta az ukrán államfő.
Zelenszkij arra is reagált, hogy a béke érdekében voltak korábban olyan javaslatok, hogy Ukrajna adjon át a területeiből Oroszországnak, de az ukrán elnök erre úgy reagált, hogy „nem tudnak nyomást helyezni Ukrajnára, hogy feladja a területeit. Miért kellene a világ bármelyik országának átadnia a területét Putyinnak?”
Az ukrán államfő egyébként nem tart attól, hogy az USA kihátrálna Ukrajna mögül, ha esetleg Joe Biden veszítene a jövő évi amerikai elnökválasztásokon, mert egyrészt a demokraták és a republikánusok is támogatják Ukrajnát a háborúban, másrészt pedig Zelenszkij úgy gondolja, hogy „addigra már nyerni fogunk”.
A békére egyelőre nincs reális esély, mert Zelenszkij olyan tíz pontos békejavaslatot állított össze, amelyben azt követeli, hogy Oroszország adja vissza az elfoglalt ukrán területeket, fizessen jóvátételt a károkért, amiket okozott, és állítsanak fel különleges bíróságot, amely kivizsgálja az orosz háborús bűntetteket. Az orosz fél természetesen elutasította az ukrán javaslatokat.
(BBC News / Hetek)