Nem adja fel Lengyelország, tizenegy állammal együtt követel háborús jóvátételt Németországtól
A kelet-európai országok lakosai nem kaptak jóvátételt
Nem adja fel Lengyelország, tizenegy állammal együtt követel háborús jóvátételt Németországtól

Illusztráció - második világháborús emlékmű Lengyelországban.( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2023. 01. 27.
Lengyelország az Európa Tanácshoz fordult az európaiaknak járó második világháborús német jóvátétel ügyében. Az indítványt 11 tagállam képviselői írták alá.

Ahogy arról beszámoltunk, Lengyelország megszavazott egy határozatot tavaly, amely alapján politikai, történelmi, jogi és pénzügyi felelősségvállalásra szólította fel Németországot, és jóvátételt követelt Berlintől a második világháborús veszteségekért.

A lengyel külügyminiszter-helyettes elmondta, hogy az Európa Tanácsnál benyújtott indítvány a második világháború alatti német agresszió valamennyi áldozatának a tisztességes és egyenlő jóvátételhez, a bírósághoz és a tisztességes eljáráshoz való jogáról szól.

Arkadiusz Mularczyk arra hívta fel a figyelmet, hogy különbségek vannak a háború során üldözött európai polgároknak kifizetett kártérítések között.

Egyes országok állampolgárai kártérítésben részesültek, más, különösen közép- és kelet-európai országok lakosai viszont nem kaptak ilyet”

– mondta a politikus.

A lengyel álláspont szerint a német jogrendszer előnyben részesíti a nyugat-európai országokat a közép- és kelet-európaiakkal szemben.

Az Európa Tanács közgyűlése várhatóan megvizsgálja az ügyet, majd jelentést készít, amely a megfelelő jogi eljárás megteremtésére és a juttatások kifizetésére szólítja fel Németországot.

Amennyiben „tisztességes jelentés” jön létre, az komoly érvet adhat a károsultaknak, az áldozatoknak és a családjaiknak járó jóvátételről folytatott vitában, és bírósági utat nyithat előttük – tette hozzá Mularczyk.

Lengyelországban ma több tízezer ilyen ember él, általában idősebb, a német háborús tevékenység következtében rokkant emberek, akik soha nem kaptak semmilyen juttatást a német államtól.

A lengyel kezdeményezést 11 tagország 36 képviselője írta alá. Lengyelország saját jóvátételi igénye 6200 milliárd zlotyra (569 900 milliárd forint) Németországgal szemben.

Berlin azonban január elején visszautasította a jóvátételi tárgyalások felújítására vonatkozó lengyel kérést, és azzal érvelt, hogy egy 1953-as megállapodás nyomán az akkori kommunista Lengyel Népköztársaság kormánya nyilatkozatban mondott le a szovjet blokknak járó német jóvátétel neki ítélt részéről.

Az ügy miatt Varsó az utóbbi időben már az ENSZ-hez, az Európai Tanácshoz és az UNESCO-hoz is fordult, valamint külön-külön 50 országhoz, amelyek az Európa Tanács, a NATO és az Európai Unió tagállamai.

(MTI / Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!