Ben Lamm, a cég vezérigazgatója “hatalmas mérföldkőnek” nevezte az eredményt.
Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére és csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a legfontosabb világnézeti tartalmakat. Hírlevélre EZEN A LINKEN tud feliratkozni, a Viber-csoporthoz pedig EZEN A LINKEN tud csatlakozni.
A kutatók a valaha Észak-Amerikában élt és az utolsó jégkorszak végével kihalt óriásfarkas egy 13 ezer évvel ezelőtt élt példányának fogát és egy 72 ezer évesre becsült koponyát felhasználva “teremtett” egészséges, “modern kori” óriás-farkaskölyköket – közölte Lamm, kiemelve:
“régen azt mondták, a kellőképpen fejlett technológiákat gyakorlatilag nem lehet megkülönböztetni a varázslattól. Ma a Colossal Biosciences csapata lerántja a leplet a varázslat egy részéről, illetve arról, hogy ez a munka milyen hatással lehet a fajmegőrzési erőfeszítésekre.”
Az óriásfarkas “feltámasztása” úgy vált lehetővé, hogy a tudósok vérsejteket vettek egy szürke farkastól, az óriásfarkas legközelebbi, ma élő rokonától, és ezeket a sejteket különböző pontokon genetikailag módosították. Az így kapott örökítőanyagot hozzáadták egy kutyából származó petesejthez, majd az így létrejött embriókat állatokba ültették be. A génszerkesztés során az óriásfarkas fajspecifikus jellemzőire – a nagy termetre, a vastag, világos színű bundára és az izmos állkapocsra – fordítottak kiemelt figyelmet.
A Colossal Biosciences közlése szerint a “modern kori” óriásfarkasok az amerikai hatóságoknál hivatalosan bejegyzett, védett területen fognak élni folyamatos ellenőrzés alatt.
Óriásfarkasok felbukkannak például a Dungeons & Dragons fantasy szerepjátékban és a World of Warcraft (WoW) számítógépes játékban, de leginkább a Trónok harca sorozat rémfarkasaiként kerültek be a köztudatba. George RR Martin, a Trónok harca könyvsorozat írója a Colossal Biosciences egyik befektetője és a cég kulturális tanácsadója. A szerző úgy nyilatkozott: sokan csak a fantázia világában létező, mitikus lényként tekintenek az óriásfarkasra, pedig ez az állat valójában egykor fontos szereplője volt az amerikai ökoszisztémának.
A Colossal azt is bejelentette, hogy korábban sikerült klónoznia négy vörös farkast. Az Egyesült Államok délkeleti részén honos, súlyosan veszélyeztetett természetvédelmi státuszú farkasfajt a vadonban már kihaltnak nyilvánították. Kis számú populációja él fogságban, és a Colossal célja, hogy erősítse ennek az állománynak a genetikai sokszínűségét annak érdekében, hogy megmenthessék a fajt a kihalástól.
(MTI / Hetek)