A fukusimai atomerőmű 2011-ben rongálódott meg súlyosan egy erős földrengés és az azt követő cunami miatt. Most a japán hatóságok egymillió köbméter vizet fognak a Csendes-óceánba engedni, amelyet arra használtak, hogy a megsérült reaktorokat hűtsék.
Japán ugyan többször is arról biztosította az embereket, hogy a víz biztonságos és szűréssel eltávolították belőle a radioaktív izotópok többségét, ennek ellenére azonban még mindig megtalálható benne valamennyi trícium, a hidrogén radioaktív izotópja.
Japán és a régió többi országának a lakosságát, illetve a halászokat aggasztja, hogy milyen hatása lesz a víz óceánba eresztésének a tengeri sóra és a vízi élőlényekre.
“Nemrégiben vettem öt kiló sót. Két gyermeket nevelő anyaként nem ülhetek és nézhetem tétlenül, ami történik. Biztonságos ételekkel szeretném ellátni őket”
- nyilatkozta egy 38 éves dél-koreai nő, aki elmondása szerint még soha nem vett egyszerre ennyi sót.
A felhalmozás miatt Dél-Koreában rövid idő alatt csaknem 27 százalékkal nőtt a konyhasó ára, de a hatóságok szerint ehhez az időjárás és az alacsonyabb kitermelés is hozzájárult.
A kormány a hiány enyhítése érdekében naponta 50 tonna sót bocsát a lakosság rendelkezésére a készletekből, méghozzá a kereskedelmi árakhoz képest 20 százalékkal kevesebbért.
A dél-koreai halászok és sókitermelők bejelentették, hogy folyamatosan figyelni fogják, hogy nem nő-e meg a radioaktivitás szintje a fukusimai erőműből kieresztett víz hatására.
Kína ennél tovább ment és kritikával illetve Japánt, amiért úgy döntött, hogy a vizet az óceánba engedi, és azzal vádolta Tokiót, hogy a tettével veszélybe sodorja nemcsak a tengeri élővilágot, hanem a világ minden táján élő emberek életét is.
(Reuters / Hetek)