Egészen megdöbbentő körülményekről számolt be a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke Hámori Luca meccsével kapcsolatban, az ATV Egyenes Beszéd című műsorába jelentkezett be Párizsból, idézem a MOB-elnököt: „Ez egy elképesztően éles helyzet volt, és nem tudom, hogy otthon mennyire lehetett érzékelni, hogy mik voltak az első reakciók ezzel kapcsolatban. Azt tudomásul kell venni, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szabályzata szerint a hölgy az hölgy és mindig is az volt, és a lányok között versenyzett. Tehát az a fajta hadjárat, ami a verseny előtt szólt, az természetesen felkorbácsolta a mindenféle indulatokat, és ami ott várt minket, Luca amit átélt, és hogy fordult meg ez az egész a közvéleményben, és az a közeg, ami ott várt minket, az algériai szurkolók, hogy milyen közeget teremtettek.
Mi azt gondoltuk, hogy a Luca kimegy a ringbe, és mindenki őt fogja támogatni, de erre egy olyan ellenséges közegbe érkeztünk, ami elképesztően nyomasztó volt és nem is kívánom vissza magunknak.”
Krug Emília, az ATV műsorvezetője meglepve kérdezett vissza, hogy azért is furcsa ezt hallani, mert mintha a nemzetközi sajtó nagy része azért felvetette, hogy egy egyenlőtlen küzdelemre kerül sor. Erre viszont Gyulay Zsolt ki kellett, hogy józanítsa a nézőket, hogy messze nem ez volt a sajtó hozzáállása ott Párizsban, mert amikor Fürjes Balázzsal és Hámori Lucával kiálltak a nemzetközi sajtótájékoztatóra ott a mérkőzés után, akkor – idézem –
„nekünk esett a nemzetközi sajtó, hogy nem szégyelljük magunkat, hogy ilyen posztokat rakott ki a Luca, és hogy ennyire így állították be a dolgot, hiszen szerintük egy hölgyről van szó, és méltatlan támadások érték. Meg hogy egyébként a családját és őt is életveszélyes fenyegetések érték és gyakorlatilag egy bántalmazott lett, és az egész nézőközönség és az egész szurkolótábor mellé állt.”
Gyulay hozzátette ugyanakkor, hogy nyilván Párizsban nem magyaros a közeg, de ő fontosnak tartotta, hogy a magyar ökölvívó kiállt, mert ez is kérdésként merült fel, hogy odaáll-e a versenyre. Szerinte tisztességesen küzdött, és a tőle telhető legjobb teljesítményt nyújtotta, ő személyesen, minden sportolóra büszke, akik végigküzdötték az olimpiát, de Hámori Lucára különösképpen.
A narratíva-váltás egészen szembetűnő volt Hámori Luca meccse körül: míg először azt lehetett olvasni a nemzetközi sajtóban az olasz ökölvívó drámai visszalépését követően, hogy meglehetősen igazságtalan helyzetet eredményez a párizsi olimpián, hogy két olyan bokszoló is van, akik korábban megbuktak az ökölvívó világbajnokságok nemi tesztjein és ezt a helyzetet valahogy orvosolni kell, ma már minden létező sajtóorgánumban és a közösségi oldalakon is szinte mindenki az algériai Imane Helif és a tajvani Lin Jü-ting mellé állt, amiért szerintük méltatlan támadások érték őket.
A nyolcaddöntőben elért győzelme után még arról nyilatkozott a sajtónak, hogy neki mindegy, hogy fiú vagy lány-e az ellenfele, ő le akarja győzni, és szerinte, hogyha itt lehet az algériai az olimpián, akkor biztos sikerült valahogy bebizonyítania, hogy lány. Ebben ugye a magyar olimpikonnak akkor nem volt igaza – pedig jogos felvetés volt a részéről, mivel a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kijelentette, hogy számára a női nem meghatározásához elegendő annyi, hogy az útlevelüket az érintett sportolók bemutatták, ahogyan a múltban is ismert, hogy már évek óta a nők között versenyeznek. Semmi nemi teszt, laborvizsgálat stb.
Aztán Hámori Luca is érzékelte, hogy itt azért komolyabb a nemzetközi felháborodás az ügyben, ezért az Instagram-oldalán elkezdte megosztani azokat a posztokat a történetei között, amelyeken őt megjelölve és többnyire az ellenfelét szidva, minősítgetve bátorították őt a harcra. Ezek között volt egy olyan kép, amelyen az volt látható, hogy egy törékeny lány egy nála sokkal nagyobb, erősebb, ördögfajzattal, démoni lénnyel néz szembe.
Ez aztán az arab, és főként az algériai felhasználók körében villámgyorsan körbefutott, rengetegen azt követelték a NOB-tól, hogy nemhogy ne az algériait, hanem a magyar ökölvívót zárják ki az olimpiáról, amiért megsértette a sportolók kódexét, előírásait
Nem sokkal később a TikTok-oldalára is kikerült egy videó, amelyben egyértelműen azt sérelmezte, hogy nem igazságos, hogy egy biológiai férfivel kell kiállnia a ringbe versenyeznie, és gondolkozott is azon, hogy ezt bevállalja-e. Majd ez a videó végképp kicsapta a biztosítékot, és az Algériai Olimpiai Bizottság hivatalos panaszt is tett a NOB-nál, hogy járjanak el a magyar versenyzővel szemben. Pár óra elteltével végül Hámori minden Instagram, és TikTok-tartalmat törölt, majd másnap a mérkőzésen is feltűnően tisztelettudó és elismerő volt az ellenfelével, kezet is fogott vele, gratulált is neki, váltottak is pár szót, a nyilatkozataiban is támogatóan nyilatkozott róla: nincs benne rossz érzés, neheztelés, stb. A látványos váltásnak úgy tűnik megvolt akkor az oka – olyan össztűz zúdult a magyar olimpikonra, amelyre talán senki sem számított. Ezért kellett Gyulay Zsoltnak és Fürjes Balázsnak is lényegében mint valami biztonsági őr, kisérniük Hámori Lucát a stadionban és óvniuk őt a sajtó és a szurkolók támadásaitól.
Egészen döbbenetes tehát az a narratívaváltás történt tehát a nemzetközi kommunikációban, ahol most a történet úgy szól, hogy az algériai Imane Helif nőnek született, ő az áldozata egy orosz összeesküvésnek, és most egy brutális zaklatásnak van kitéve, ezért valójában őt kell megvédeni ettől.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, Thomas Bach még egy jelképes ajándékot is küldött személyesen Helifnek, valamint egy levelet írt neki, amelyben kifejezte reményét, hogy le tudja győzni majd ezeket a támadásokat, és továbbra is részt tud venni az ökölvívásban az indokolatlan vádak ellenére. Támogatásáról biztosította őt, majd kijelentette, minden rendelkezésére álló eszközzel közreműködik abban, hogy a sportoló távol maradhasson az egész ellene szóló kampánytól. A NOB támogatása és kiállása egészen megdöbbentő ebben az ügyben, miközben a másik és egyébként valós olvasata ennek a botránynak az, hogy bár tényleg voltak a közösségi oldalakon erőszakos és durva posztok, de egyrészt ezek mindig vannak – Lucával szemben is voltak, másrészt a felháborodás oka az, hogy a párizsi olimpián semmilyen ésszerű szabályozás nincs arra vonatkozóan, hogy megállapítsák a gyanús esetekben, hogy valaki jogosan versenyzik-e a nők között, vagy sem. A küzdősportok esetében ez ráadásul még életveszélyes helyzetet is teremthet, A Nemzetközi Bokszszövetség viszont határozottan állítja, hogy két különböző nemi teszten is megbuktak a sportolók, nem csak a férfiakra jellemző nagyon magas tesztoszteronszintet mutattak ki náluk, de XY-kromoszómát is. A női sport védelmében viszont az ilyen genetikával, biológiával rendelkező ökölvívókat nem szabad ringbe engedni, mert igazságtalan a nőkkel szemben és mellette még komoly veszélyt is hordoz magában.
Ami érdekesség még, hogy az algériai Imane Helif már korábban is bokszolt magyar ökölvívóval: 2021-ben például Debrecenben ott volt a Bocskai Emlékversenyen, ahol az elődöntőben pontozással legyőzte azt a Pribojszki Katát, akit a 2021-es tokiói olimpiától mindössze egy meccs választott el. Imane Helif akkor a tornát végül nem nyerte meg, mert a döntőben vereséget szenvedett. A Magyar Ökölvívó Szövetség korábbi elnöke, Csötönyi Sándor szerint már akkor is látszott, hogy mekkora hatalmas erőfölényben volt a női bunyósokkal szemben, és nem tartja véletlennek, hogy a világbajnokságról kizárták a versenyzőt.
Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket. EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.
Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait. CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.