Az Egyesült Államok és az Európai Unió számos országa is súlyos következményeket helyezett kilátásba arra vonatkozóan, hogyha Izrael nem hagy fel a Gáza déli részén található Rafah városának a bevételével. Ez az utolsó nagy mentsvára a palesztin terroristáknak, amit az is bizonyít, hogy az eddig elfoglalt területeken komoly terrorinfrastruktúrára és túszok holttestére is bukkantak.
Miközben az izraeli társadalom egy része, és a nemzetközi politikusok is azt hangoztatják, hogy az izraeli hadműveletek nem csak a palesztin civilek életét, hanem a még életben levő izrael túszok életét is veszélyeztetik: Majan Zin teljesen más állásponton van. Ő az az édesanya, akinek a két kislányát, Dafnát és Elát palesztin terroristák rabolták el október 7-én az édesapjuk otthonából. Ötven nap elteltével sikerült a túszalku keretében kiszabadulniuk. Azóta Majan azért küzd, hogy a többi túszt is sikerüljön kiszabadítani.
Ellenben viszont azokkal, akik a háború teljes leállításával és kompromisszum-kötéssel szeretnék ezt elérni - Majan szerint növelni kellene a katonai nyomást, mert csak ezzel kényszeríthető ki a túszok elengedése.
I hoped the rumors weren't true, but tragically they are. Amit Buskila, a 28-year-old fashion stylist, was found in a Hamas tunnel in Rafah. She was brutally murdered—a result of Israel being restrained by its own allies. Israel should have pushed forward with its military… pic.twitter.com/tFmyeqs6Ij
— Maayan Zin (@ZinMaayan1007) May 17, 2024
Az X-oldalán a következőket írta:
"Reméltem, hogy a pletykák nem igazak, de tragikus módon azok. Amit Buskilát, a 28 éves stylistot, holtan találták egy rafahi Hamasz-alagútban. Brutálisan meggyilkolták - annak következtében, hogy a saját szövetségesei visszafogták Izraelt. Izraelt pont, hogy támogatni kellett volna a katonai akcióiban már hónapokkal ezelőtt, amelyeknek köszönhető, hogy a lányaim is kiszabadulhattak."
Majan Zin tehát az Izraellel szembeforduló, rá nyomást helyező szövetségeseket vádolja azzal, hogy veszélybe sodorják a még életben levő túszokat.
Caroline Glick, neves izraeli újságíró, elemző is megosztotta a magyar-izraeli édesanya véleményét, szerinte is az amerikai kormány ellenségessége Izraellel szemben ténylegesen a túszok halálát okozza.
U.S. hostility towards Israel is literally killing the hostages. https://t.co/Kdf7EBqzPQ
— Caroline Glick (@CarolineGlick) May 17, 2024
Rafah városa azért is kulcsfontosságú az izraeli hadműveletek tekintetében, mert lényegében ez a terroristák egyik utolsó főhadiszállása, amely a túlélésüket garantálta - hogy az oda menekült egymillió palesztin közé vegyülve egy évek óta kiépült infrastruktúrával folytassák gyilkos háborújukat az izraeli civilekkel szemben.
Az izraeli hadsereg egy nagyon komoly evakuálási tervet dolgozott ki a város lakói számára, amellyel lényegében a civilek elsöprő többsége élt is, több százezer ember vonult már át az étellel, itallal, egészségügyi ellátással felszerelt humanitárius zónába. Ami jelentős fejlemény az elmúlt napokból, hogy legalább 50 olyan terror-alagútra bukkanta a föld alatt, amelyek Egyiptomba tartanak - tehát a gázai dzsihadisták számára korlátlan ki-bejárást biztosított, a fegyverek/rakéták becsempészéről nem is beszélve. Ezekben az alagutakban bukkantak rá arra a három túszra is, akiknek már csak a holttestét tudják visszaszállítani a családjukhoz Izraelbe. Jelenleg a hadsereg a temetőket is átvizsgálja, mert nagy a valószínűsége, hogy más túszok holttestét is megtalálhatják azokban.
We are devastated to share that the @IDF recovered the bodies of three Israeli hostages who were kidnapped from the Nova Festival and held by Hamas in Gaza.
— Israel ישראל (@Israel) May 17, 2024
Amit Bouskila (28)
Shani Louk (23)
Itzhak Gelerenter (53)
There are no words.
May their memory be a blessing. pic.twitter.com/N8xEvUPBC2
Majan Zinnel annak idején a Hetek készített elsőként interjút, később Tel Avivban is találkoztunk vele, ahogyan mi adtunk hírt elsőként arról is, hogy a lányok sikeresen kiszabadultak a Hamasz brutális fogságából.
(Times of Israel, Hetek, X)