Az avatarok közül kettő fiatal férfi, kettő pedig nő volt. A több mint 300 megjelentnek prédikációt is tartottak, majd az egyik avatar felszólította a híveket, hogy álljanak fel, és dicsérjék Istent.
A kísérleti istentiszteletet szinte teljes egészében a mesterséges intelligencia (MI) tartotta meg.
“Kedves Barátaim! Megtiszteltetés számomra, hogy itt állhatok, és prédikálhatok nektek az első mesterséges intelligenciaként az idei németországi protestáns kongresszuson” - mondta az avatar.
A 40 perces istentiszteleten - amelyet a Bécsi Egyetem teológusa, Jonas Simmerlein és a ChatGPT közösen kreált meg - volt prédikáció, közös imádkozás és éneklés is. Az MI által tartott szertartás iránt akkora volt az érdeklődés, hogy kígyózó sorok álltak a templom előtt.
Simmerlein elmondása szerint elmondta a ChatGPT-nek, hogy jelenleg zajlik Németországban a protestáns kongresszus, amelynek a mottója “most van itt az idő”, és azt kérdezte a mesterséges intelligenciától, hogy ez a jelmondat alapján ő miről prédikálna, ha lelkész lenne.
Az osztrák teológus azt is kikötötte az MI-nek, hogy énekeket és imákat is kell majd tartalmaznia az istentiszteletnek, és nagy meglepetésére a ChatGPT egy 40 perces, komplett “menetrenddel” és prédikációval állt elő.
A ChatGPT arról “beszélt” az egybegyűlteknek, hogy a múltat hagyják a hátuk mögött, koncentráljanak a jelen kihívásaira, kerekedjenek felül a halálfélelmen, és soha ne veszítsék el a Jézusba vetett bizalmukat.
Időnként azonban nevetés tört ki a templomban, mert az avatarok teljesen monoton hangon, kifejezéstelen arccal beszéltek például arról, hogy fontos “imádkozni és rendszeresen templomba járni”.
A jelenlévők között sokan telefonjukkal rögzítették a történéseket, mások viszont kétkedve hallgatták végig az istentiszteletet, és nem voltak hajlandóak a mesterséges intelligencia után ismételni a Mi Atyánk ima sorait.
“Nem volt benne szív és lélek. Az avatarok teljesen érzelemmentesek voltak, nem volt testbeszédük, és annyira gyorsan és monotonon beszéltek, hogy nagyon nehéz volt arra figyelnem, hogy mit mondtak”
- számolt be a tapasztalatairól egy 54 éves nő.
Eg hollandiai egyetem kutatója, aki a technológia etikai árnyoldalait és kérdéskörét vizsgálja, szintén elment a templomba, és a szertartás után azt nyilatkozta, hogy bár vannak az MI-ben lehetőségek, és még a hitéletben is lehetne jó dolgokra használni, de vannak veszélyei is.
“Kihívást jelent, hogy az MI nagyon hasonlít az emberre, és nagyon könnyű megtévesztés áldozatává válni általa. Ráadásul nemcsak egyféle keresztény vélekedés létezik, és az MI-nek ezt is képviselnie kellene. Vigyáznunk kell arra, hogy ne éljenek vissza vele úgy, hogy csak egyféle véleményt közvetíttetnek vele” - mondta Anna Puzio.
(AP News / Hetek)