Scholz szóvivőjét, Steffen Hebestreitet szerdán arról kérdezték, hogy a német kormány végrehajtaná-e az ICC letartóztatási parancsát Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen a Vas kardjai alatt elkövetett állítólagos háborús bűnei miatt.
Hebestreit határozottan felelt:
"Természetesen. Igen, betartjuk a törvényt".
Germany will arrest Netanyahu if he enters the country, according to government spokesman Steffen Hebestreit. When asked in Berlin whether Germany would enforce ICC arrest warrants, Hebestreit confirmed, "Of course. Yes, we abide by the law." pic.twitter.com/HbX29bNudc
— Dan Reznik (@DanReznikWSWS) May 22, 2024
Ron Prosor izraeli nagykövet német vezetéshez intézett keddi bejegyzésében a következő állt: "Ez felháborító! A német "Staatsräson" most próbára van téve - nincs ha és de. Ez ellentétben áll azokkal a gyenge nyilatkozatokkal, amelyeket egyes intézmények és politikai szereplők részéről hallunk. Az a nyilvános kijelentés, hogy Izraelnek joga van az önvédelemhez, hitelét veszti, ha a kezünk meg van kötve az önvédelemben.
This is outrageous! The German 'Staatsräson' is now being put to the test—no ifs or buts. This contrasts with the weak statements we hear from some institutions and political actors. The public statement that Israel has the right to self-defense loses credibility if our hands are… https://t.co/otONmN1ck5
— Ambassador Ron Prosor (@Ron_Prosor) May 21, 2024
A főügyész egyenlőségjelet tesz a demokratikus kormány és a Hamász közé, ezzel démonizálva és delegitimálva Izraelt és a zsidó népet.
Teljesen elvesztette az erkölcsi iránytűjét. Németország felelőssége, hogy ezt az iránytűt újra beállítsa.
Ez a gyalázatos politikai kampány a Nyugat és intézményei koporsószögévé válhat. Ne hagyjuk, hogy ez bekövetkezzen!"
A Nemzetközi Büntetőbíróság a 6 millió zsidó náci Németország általi kiirtására válaszul jött létre. Németország nagylelkű adományozója is a testületnek.
Az, hogy egyáltalán felvetődött, hogy egy német kormány letartóztatna és kitoloncolna egy izraeli miniszterelnököt és védelmi minisztert, ha azok német földre lépnének, az ország sötét múltjára való tekintettel sokként hatott, és kemény reakciókat váltott ki a médiában.
A diplomáciai kommunikáció azonban nem egységes, kedden például a német külügyminisztérium szóvivője a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancs-kérelmével kapcsolatban azt mondta, hogy
"az, hogy a Hamász vezetői, és a két izraeli tisztségviselő ellen egyszerre kérnek elfogatóparancsot, az egyenértékűség hamis látszatát keltette".
(Jpost/hetek)