A megjelenés előtt álló könyvben a szerző azt állítja, hogy amikor Trump elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosaként és az amerikai nagykövetséget oda helyeztette 2017-ben, az akkori izraeli miniszterelnök reakciója kifejezetten langyos volt. Egy szaudi képviselő által online közzétett kivonat arról számolt be, hogy Kushner szerint ez a hűvös reakciója majdnem szabotálta a tervet.
Kushner szerint Trump már a hivatalos bejelentés előtt tájékoztatta Netanjahut a nagykövetség átköltöztetéséről, mire a reakció csupán annyi volt:
,,Ha úgy döntöttél, így teszel, én támogatni foglak.”
Trump veje szerint a volt elnök egy lelkes reakcióra várt, így megismételte, amit mondott, mire ismét mérsékelten lelkes választ kapott az izraeli elnöktől. Ennek következtében ,,Trump elkezdte utólag mérlegelni a döntését… és hangosan azon tűnődött, hogy miért vállal egyáltalán kockázatot, ha az izraeli miniszterelnök nem tartaja ezt annyira fontos dolognak” - írta Kushner, majd hozzátette, hogy az elnök azután odaszúrta a korábbi kormányfőnek:
,,Bibi, szerintem a probléma te vagy.”
Netanjahu visszautasította a vádakat és kijelentette, hogy aktív részt vállalt a megoldásban. Hivatalának közleménye szerint: „Az állításokkal ellentétben a miniszterelnök volt az, aki többször kérte az amerikai elnököt a nagykövetség áthelyezésére és elismerésének adott hangot a döntés bejelentése után.”
Trump a döntés meghozatala előtt azt mondta Netanjahunak: ,,Néhány emberem szerint ez egy veszélyes lépés az Egyesült Államok számára. Te mit gondolsz erről?” A volt izraeli elnök erre kijelentette, nem lát semmilyen valós veszélyt és nincs ok arra, hogy az áthelyezés meghiúsuljon.
,,Kétséges az, hogy a nagykövetséget áthelyezték volna, ha Netanjahu másként válaszolt volna az elnöknek’’ – jelentette ki az író.
A hamarosan megjelenő könyv azt is felveti, hogy Trump fontolóra vette Beni Ganc támogatását a 2020. márciusi miniszterelnöki választásokon, miután Netanjahu a béketerv kidolgozásakor mondott beszédében annektálásról is beszélt. Kushner a korábbi miniszterelnök azon kijelentésére hivatkozik, miszerint az ”évszázad alkuja” lehetővé tenné Izraelnek, hogy annektáljon különböző zsidó települést Júdea és Samáriában, ebben azonban korábban nem állapodtak meg az Egyesült Államokkal.
Kushner szerint
„ezzel a lépéssel túl messzire mentek volna”.
A volt elnök a korábban említett beszédre úgy reagált, hogy „Bibi tartott egy beszédet, én pedig mocskosnak érzem magam”, majd elmondta vejének, hogy fontolgatja a következő ciklusban Ganc támogatását.
Trump hivatalosan is elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosaként 2017 decemberében, amikor bejelentette a nagykövetség odahelyezését. 2018 májusában a kormánya megnyitotta az új létesítményt, ami heves vitákat váltott ki mind Washingtonban mind a Közel-Keleten. A lépés következtében a palesztinok, akik Kelet-Jeruzsálemet a jövőbeli államuk fővárosának tekintik, megszakították a kapcsolatot Washingtonnal, valamint a Trump adminisztrációt Izrael iránti elfogultsággal vádolták. Ő ekkor erre úgy reagált, hogy ezt
a döntést az Egyesült Államok érdekeinek és a térség békéjének előmozdítása érdekében, valamint Izrael szuverenitásának tisztelete miatt hozta meg.
A könyvből az is kiderül, hogy Trumpot bosszantotta az a háromórás étkezés, amelyen Netanjahuval részt vett 2017-es látogatása során.
,,Gyönyörű volt, de minden alkalommal, mikor azt hittem, hogy az étkezés véget ért, jött egy másik fogás”
-mondta tanácsadójának és arról panaszkodott, hogy az akkori miniszterelnök annyit beszélt, hogy a füle is megfájdult.
A két vezető jó kapcsolatot ápolt egészen addig, amíg a korábbi elnök úgy nem érezte, hogy Netanjahu elárulta amikor gratulált Joe Biden jelenlegi amerikai elnöknek a 2020-as győzelméhez.
Ezt követően Trump június végén a Newsmax-nak adott interjújában elmondta, hogy csalódott az izraeli miniszterelnökben, de nem zárta ki annak lehetőségét, hogy támogatná őt, ha indulna az újraválasztásáért.
Kushner, aki Trump legidősebb lányának férje a Fehér Ház tanácsadójaként szolgált. Jelentős szerepe volt az előző adminisztráció Közel-Kelet politikájában és egy olyan diplomáciai folyamatban vett részt, mely az Ábrahám-egyezményhez vezetett, melynek eredményeként Izrael diplomáciai kapcsolatot épített ki az Egyesült Arab Emírségekkel, Bahreinnel és Marokkóval.
(Times of Israel/Hetek)