Az augusztusi mészárlások tovább növelték az idei év során lemészárolt keresztények számát, amely meghaladja a több ezer főt.
„Már mindnyájan bementünk a házakba aludni, amikor a marhapásztorok megtámadták a falut arra kényszerítve bennünket, hogy a bozótosba meneküljünk az esőben” – írta Judith David, a Kaduna szövetségi államban fekvő Machun egyik lakosa.
A támadásokat gyakran a fuláni marhapásztorok hajtják végre, akik jellemzően olyan radikális muszlimok, akik keresztényeket vesznek célba könyörtelen támadásaik alkalmával.
Kanuda állam belbiztonsági és belügyi biztosa, Samuel Aruwan úgy nyilatkozott, hogy a rendőrség érkezésekor puskalövéseket hallottak a szomszédos településről, Manukáról. Ahogy a támadok elhagyták a területet, a nyomozók 3 holttestet találtak a helyszínen.
Jacob Kwashi, egy helyi pásztor, azzal vádolta a kormányt, hogy támogatja a támadásokat.
„Sohasem láttunk még olyan gonosz kormányt ebben az országban, mint ez a mostani. A kormány teljes mértékben támogatja a Nigériában zajló vérontásokat. Csak azért gyilkolnak bennünket, mert nem vagyunk muszlimok”
– mondta.
17 meggyilkolt keresztény temetésén elmondott beszédében Kwashi úgy fogalmazott, hogy
a fuláni dzsihadisták a kormány támogatását élvezik az emberek mészárlásában, és házaik, gazdaságaik pusztításában, amikor pedig megpróbálnák megvédeni magukat, a kormány nekilát letartóztatni az embereiket.
"Miféle igazság ez?”
- tette fel a költői kérdést a végén.
Az egyik állami tisztviselő, Aruwan szerint a kormány valójában számos ember életét mentették meg az akciók során. „A Safe Haven (Biztonságos Menedék) hadművelet csapatai 12 ember életét mentették meg, akik a merénylők elöl menekültek” – mondta Aruwan.
Az Egyesült Államok Külügyminisztériuma által kiadott egyik májusi jelentés kiemeli, hogy nagy arányban csorbul a vallásszabadság Nigéria-szerte, illetve növekvő erőszak tapasztalható az országban.
„A kormány 20 célzott katonai hadműveletbe fogott bele, amelyek feladata, hogy gyökerestül felszámolják a banditák és fegyveres csoportok működését a régióban, és hogy letartóztassák a közösségek elleni erőszakot elkövetőket, azonban több forrás szerint
a kormányzati lépések jórészt válaszlépésekből álltak és elégtelenek voltak az erőszak kezelésére”
– áll a jelentésben.
Az Egyesült Államok külügyminisztere Nigériát „különös aggodalomra okot adó országnak” nevezte, amiért az a vallásszabadságot súlyosan sértő cselekményeket engedett meg vagy hajtott végre.
A Nigéiában dúló súlyos keresztényüldözésről bővebben is írtunk májusi lapszámunkban, melyet itt olvashat el.