Gay lemondásának körülményeiről és előzményeiről ebben a cikkben olvashatnak részletesebben. Obama levének emlegetése a sajtóban azért is érdekes, mert állítólag a demokrata exelnök maga is lobbizott azért, hogy Gay maradjon a pozíciójában, annak ellenére, hogy a katasztrofálisra sikerült kongresszusi meghallgatás után nyomás nehezedett Gayre.
Ami a prominens intézmény jövőjét illeti, a Daily Mail információi szerint Barack Obamát látják esélyesnek a vezetői posztra, aki még 1991-ben végzett a Harvard jogi karán. És nem ő lenne az első exelnök, aki egy elit egyetem élére kerül - mondhatnánk úgyis, hogy lassan hagyománnyá válik a trend.
Összesen eddig kilenc korábbi amerikai elnök lett kancellár, elnök vagy rektor az ország különféle elit főiskoláin - egy részük az amerikai elnöki poszt betöltése előtt, egy részük pedig a leköszönést követően.
Jelenleg Alan M. Garber a Harvard ideiglenes elnöke, de úgy tudni, az intézmény továbbra is mérlegeli a lehetőségeket, hogy kit válasszanak Gay állandó utódjának. Ennek részleteiről viszont hivatalos közleményt még nem tettek közzé, és annyira igyekeznek titokban tartani a kiválasztási folyamatot, hogy a Harvard Egyetem egyelőre nem nevezett meg jelölteket sem. Csupán annyit közöltek, hogy az új vezető keresése az elkövetkező időszakban széles körben lefolytatott konzultációt igényel majd a Harvard közösségében.
A Boston Globe közlése szerint a közösségi médiában már el is indultak a találgatások, ki lehet esélyes a tisztségre, és ekkor vetődött fel Barack Obama neve, akinek esélyeit erősíti, hogy Robert Putnam, a Harvard professor emeritusa, a közpolitika professzora a Globe-nak nyilatkozva közölte, hogy "nagyon kívánatos lenne, ha az illető (elnök) színesbőrű vagy nő lenne, vagy még jobb, ha mindkettő".
Putnam, aki ismeri Barackot, ugyanakkor azt mondta a Globe-nak, hogy kétli, hogy Obama elvállalná a Harvard elnöki posztját. Jóllehet ez nem zárja ki azt, hogy felesége esélyes legyen a posztra.
(Daily Mail / Hetek)