Ez egy PR cikk
Az okosotthonok története valamikor a 20. század első éveire vezethető vissza, amikor az addig még csak a képzeletben létező terveket át tudták ültetni a gyakorlatba. 1898-ban Nikola Tesla szabadalmaztatta az első távirányítót, 1910-ben jelentek meg azok a háztartási gépek, amelyek elektromossággal működtek. 1966-ban kifejlesztették az első lakásvezérlő számítógépet.
A mai értelemben vett legelső okosotthont 1998-ban a London melletti Watfordban mutatták be. Itt már olyan automatizálási technikákat alkalmaztak, amelyek optimalizálták a fűtési rendszert, és intelligens világítási és biztonsági rendszert, öntözési rendszert működtettek. A kényelemnek meg is lett a hatása: az Amerikai Egyesült Államokban 2012-ben másfél millió okosotthont építettek, 2017-re pedig nyolc millióra nőtt a számuk.
Milyen rendszereket lehet bevonni az okosotthon működési elve alá? Hűtő- és fűtőrendszer, árnyékolástechnika, biztonsági rendszerek, audiovizuális eszközök, kaputelefon-rendszerek, háztartási gépek (mosógép, kávéfőző, mikrosütő), világítás, egyéb speciális eszközök (digitális képkeret) távolról is irányíthatóvá válnak.
Az okosvilágítás elemei közé az okosizzók, okoslámpák és az okos villanykapcsolók tartoznak. Az okosvilágítás eszközei a Riasztobolt.hu-nál is elérhetőek, lehetőséget biztosítva Önöknek egy új, kényelmes világítási rendszer kiépítésére. Ezek az eszközök olyasmire képesek, amire a hagyományos lámpák, izzók és kapcsolók nem. Szabályozni lehet a fényerőt, a kibocsátott fény színét vagy akár a színhőmérsékletet is, és ami a lényeg, hogy mindezt időzíthetjük is, így automatikusan képesek ki- vagy bekapcsolni.
Az okosizzók olyan LED fényforrások, amelyek távolról okostelefonnal vezérelhetőek. Ez a kényelem mellett rengeteg pénzt is megtakarít nekünk. A legtöbb tipus akár WiFi kapcsolatra is képes, így használatukhoz nem kell központi egységet vásárolni, egyszerűen az internetre csatlakoztathatók. További előny, hogy típustól függően akár 10 év (30000-50000 óra) is lehet az élettartamuk.
Az okoslámpák közül az éjszakai biztonsági lámpa az egyik gyakran választott eszköz. Képes arra, hogy a mozgásérzékelőkkel, nyitásérzékelőkkel összekapcsolva bekapcsoljon illetéktelen behatolás esetén. Állítható a fényereje, választható a színhőmérséklete, ráadásul szabadon kikeverhető a fény színe is. Szintén WiFi kapcsolattal rendelkezik.
Az okos WiFi-s logikai villanykapcsolók kézzel vagy távolról történő kapcsolással is működnek. Bárhonnan, bármikor okostelefonról is vezérelhetőek, könnyen - a régi villanykapcsoló helyére beillesztve - telepíthetőek, így a már meglévő világítási rendszer is pillanatok alatt okossá válik.
Az okosvilágítás eszközeinek alkalmazása mindenki számára kényelmes, biztonságos és energiatakarékos megoldást jelenthet, érdemes élni vele.
(Fizetett PR cikk)