Folyamatosan frissülő hírfolyamunkat a háború pénteki napjáról itt olvashatja.
Orbán Viktor interjút adott a Kossuth Rádiónak, beszámolt a határon tapasztalható állapotokról. Elmondta, hogy egyre többen érkeznek Ukrajna belső részéről, és nem csak ukránok illetve kárpátaljaiak, hanem nagyon sok a harmadik országbeli diák. Hozzátette: amit most látunk, az még csak a krízis eleje. A miniszterelnök megígérte, hogy a nem ukrán vagy magyar állampolgároknak segítenek hazajutni, később pedig akár Magyarországon is folytathatják a tanulmányaikat.
"Magyarország jelenleg a menedék"
- fogalmazott, és hozzátette: az ide érkezők 70-80 százaléka továbbmegy, de aki itt marad, annak meg kell szervezni a jövőjét. A szállásukat, az élelmezésüket, az egészségügyi ellátásukat, a munkához juttatásukat és néhány hónap múlva a gyerekek oktatását is.
A miniszterelnök elmondta, hogy azok a menekültek, akik nálunk akarnak maradni, ugyanolyan elbánásban részesülnek, mint a magyarok. „Három hónapig tudjuk tartani a kiadásaikat – mint ahogy egy magyar munkanélkülinek is ilyenkor három hónapig adunk ellátmányt –, de három hónap után el kell menniük a magyaroknak is vagy közmunkára, vagy piaci munkára. Az ide érkező külföldiekkel sem lesz másképpen. Mi mindenkit befogadunk, és magunkkal azonos módon kezeljük őket” – szögezte le. Orbán szerint Brüsszelre nem lehet számítani a mostani helyzetben sem, a V4-ekkel közös menekültpolitikát kell kialakítani.
A NATO akkor véd meg bennünket, ha mi is készen állunk arra, hogy megvédjük magunkat - fogalmazott Orbán Viktor, és kiemelte: ha egy ország békét akar, akkor valamilyen erővel rendelkeznie kell, és ez az erő két forrásból jöhet: a saját és a szövetségesei erejéből.
"De ha nincs saját erőd, akkor nincs szövetségesed se, mert senki nem fogja az életét kockáztatni, és a pénzét feláldozni azért, hogy téged megvédjen, miközben te nem készültél fel arra, hogy megvédd magad"
- fogalmazott Orbán Viktor.
Ezért Magyarországnak néhány évvel ezelőtt haderőfejlesztést kellett indítania - folytatta. Erről is volt vita, de "itt sziklaszilárdnak kell lenni", mert ha a felkészülést egy ilyen konfliktusra nem kezdi meg időben az ország, az elvesztegetett éveket később nem lehet pótolni. Egy hadiipar fölfejlesztése ugyanis "sok hosszú esztendő" - tette hozzá a miniszterelnök.