"Magyarország mindig megvédi magát, régen is megvédte, ma is megvédi és a jövőben is meg fogja védeni minden lehetséges eszközzel, úgy, ahogyan egyébként a magyar alkotmány ezt minden magyar ember számára kötelezővé is teszi" - mondta a miniszterelnök arra a kérdésre válaszolva, hogy Orbán Balázs megszólalásából levonható-e olyan következtetés, miszerint Magyarország nem védené meg magát.
Orbán Viktor hangsúlyozta: a háborúpártiak és a békepártiak közötti vita élesedni fog Magyarországon és a világban is, amíg az amerikai elnökválasztás novemberben meg nem történik.
Hozzátette: látja, hogy legutóbb sikerült belekeverni az 1956-os forradalom ügyét ebbe a háború-béke vitába. Arra figyelmeztetett: ha az ember ilyen kényes kérdésekről beszél, akkor nagyon pontosan kell fogalmazni és semmilyen kétséget nem szabad hagyni a saját álláspontjukat illetően.
"Most a politikai igazgatóm éppen félreérthetően fogalmazott, ami ebben az összefüggésben egy hiba, hiszen a mi közösségünk az 1956-os forradalom talaján áll, abból nőtt ki, nem lenne a mi politikai közösségünk, ha nem lettek volna az '56-os hősök"
- mondta. Hozzátette: nincs kétsége egyetlen fideszes vezető politikai nézetei felől sem és biztos abban, hogy Orbán Balázs is, ha a történelem úgy fordulna, hogy megint harcolni kell a hazáért, akkor "ott lesz velünk a Corvin közben".
Hangsúlyozta: ezért a háború és béke vitájába nem beemelni kell a magyar történelem számunkra szent és sérthetetlen eseményeit és hőseit, mint 1956 és az '56-os hősök, hanem inkább távol kell tőle tartani. Nem szeretném, hogyha az ukrán-orosz háború árnyéka rávetődne az 1956-os szabadságharcosoknak az emlékére, akiknek hálával tartozunk és az ő dicsőségüket kell inkább napirenden tartanunk - jelentette ki.
A kormány azt szeretné, hogy ha Magyarország - ahogy megnyerte az előző évtizedet - meg tudná nyerni az előtte álló évtizedet is - jelentette ki. Orbán Viktor azt mondta: az a sok változás, ami az elmúlt időszakban bekövetkezett, megváltoztatta a világgazdaságot, és aki ehhez nem alkalmazkodik, a változások vesztese lesz.
Ehhez új eszközökre, új módszerekre és gazdaságpolitikára van szükség, ez pedig a semlegesség gazdaságpolitikája - mondta.
A kormányfő közölte: két blokk, egy nyugati és egy keleti alakul ki most, de Magyarország nem csatlakozhat egyikhez sem, Magyarországnak az az érdeke, hogy mind a két kialakuló gazdasági blokkal élénk, erőteljes, mély gazdasági kapcsolata legyen. A gazdasági semlegesség megteremtéséhez először saját magunkkal és érdekeinkkel kell tisztában lennünk - hangsúlyozta Orbán.
Ha mi szilárdan eltökéljük magunkat, irányvonalat jelölünk ki, akkor utána minden egyes nehéz, konkrét konfliktusban tudunk olyan álláspontot kialakítani, ami megfelel a magyar érdekeknek - fogalmazott az észak-macedóniai Ohridban adott interjúban a kormányfő.
Orbán reményei szerint a magyar uniós elnökség végére közel kerülhetnek az európai versenyképességi paktum elfogadásához. Mint elmondta: jó esélyük van arra, hogy novemberben tető alá hozzák az európai államok között a megállapodást, amely a gazdasági versenyképességet javíthatja és a magyar uniós elnökség végén elfogadják azt.
Kitért arra is, hogy Magyarország gazdasági növekedése jelen pillanatban egy és két százalék között van. Ezzel is Európa élvonalában vagyunk, ami nem fest túl jó képet a többi európai országról - jegyezte meg.
Hozzátette: nem akarunk beleragadni abba a növekedési tempóba, amitől szenvedni fog Európa a következő években, hogy nulla, egy-, kétszázalékos növekedést tudnak csak elérni. Magyarországnak meg kell próbálnia a kedvezőtlen körülmények ellenére is a gazdasági semlegesség politikájának a segítségével a 3-6 százalék közötti növekedési sávba felkapaszkodni - hangsúlyozta Orbán Viktor.
(MTI / Hetek)