Úgy értékelt, ez az eredmény három ténynek köszönhető: az első, hogy a magyarok békét akartak, és miután a szomszédban háború zajlik, arra szavaztak, aki nagyobb garanciát jelent a békére. A második körülmény, amely a sikerhez hozzájárulhatott, az, hogy Magyarország sikeres ország, a harmadik pedig, hogy
az ellenfél egy "hatalomért koalíció" volt, ami alapvetően tiszteletlenség a választókkal szemben - mondta Orbán Viktor, megjegyezve: ezzel szemben ők a szív és a szenvedély programját képviselték a kampányban.
Kijelentette: a legsúlyosabb lenézése és megsértése a választóknak az volt, amikor "azt is bejelentették, hogy a hatalomért még az is megengedhető, hogy ebben a csak a hatalomért koalícióban még a fasiszták is, meg a kommunisták is megtalálják a helyüket, sőt, meg is őrizhetik a saját szellemi alkatukat".
A választásokon győztes pártoknak és a kormánynak a víziója Európáról és a jövőről változatlan: hisz a nemzetállamban, és Magyarország jövőjét az Európai Unión és a NATO-n belül képzeli el. A mi világértelmezésünk kicsit leegyszerűsítve úgy hangzik, hogy a sorscsapások globális természetűek, ilyen a népvándorlás, ilyen a járvány és ilyenek a háborúk.
A hatékony, gyors válaszok pedig mindig nemzetiek és lokálisak, ezért továbbra is hiszünk a nemzetállamokban
- fogalmazott.
A vízió másik pillérének azt nevezte, hogy Magyarország megerősíti a szövetségeit. Továbbra is az Európai Unión belül képzeljük el Magyarország jövőjét és aktívan részt akarunk venni a jövő Európai Uniójának kialakításában - jelezte.
Hozzátette: NATO tagállam vagyunk, azok is maradunk, és egy jóval erősebb hadsereget akarunk építeni, ezzel a NATO-t is erősítjük.
A miniszterelnök a sürgős teendők között első helyen a béke elérését nevezte meg. Hozzátette:
a béke felé vezető út első lépése a tűzszünet, és utána pedig következnie kell egy európai békekonferenciának.
Szerinte ennek minél hamarabb meg kell történnie, mert a háború "egyre brutálisabb", és attól tart, hogy ha sürgősen nem sikerül elérni egy tűzszünetet, akkor még sok szenvedés lesz a világnak azon a részén, és szenvedések és bajok egyre inkább közelebb kerülnek majd Európa belsejéhez.
Azonnali brüsszeli intézkedésekre van szükség a magas energiaárak miatt - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerdai nemzetközi sajtótájékoztatóján. A kormányfő beszámolt arról, hogy erre vonatkozóan már tett javaslatot a magyar fél. Azt javasolta, hogy amíg a háború tart, és amiatt magasabbak az energiaárak,
az árak emelkedését eredményező adminisztratív előírást fel kell függeszteni, "mindegy, hogy milyen okból vezettük be azokat".
Ide sorolta a fosszilis energiahordozók adóztatásának bonyolult szabályai mellett azt az előírást, ami a villamos energia árát összekapcsolja a gáz árával. Ugyancsak fel kell függeszteni a bioüzemanyag-adalék üzemanyagokba keverésére vonatkozó előírást.
Orbán Viktor úgy értékelt: súlyos gazdasági válság van kibontakozóban, aminek számos oka van, de a legfontosabb ezek közül az Oroszországra kivetett szankciórendszer. "Ennek meg fogjuk fizetni az árát" - fogalmazott.
Telefonon beszélt szerdán Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Orbán Viktor újraválasztott miniszterelnök, aki azonnali tűzszünetet javasolt az orosz-ukrán háborúban.
Orbán Viktor budapesti nemzetközi sajtótájékoztatóján számolt be erről, hozzátéve,
azt is javasolta az orosz elnöknek, hogy ő, az ukrán és a francia elnök, valamint a német kancellár jöjjön el Budapestre, minél hamarabb annál jobb, és tartsanak egy megbeszélést.
Ennek a találkozónak az egyetlen célja az azonnali tűzszünetről szóló megállapodás lenne
- mondta.
Hozzátette: a válasz pozitív volt, de az orosz elnök azt mondta, ennek feltételei vannak, amelyről az ukrán elnökkel kell megállapodnia.
A kormányfő közölte, Magyarország azért ilyen "hajlíthatatlan" a békével kapcsolatban, mivel több mint 200 ezer magyar él Kárpátalján, és Magyarországnak az ő életükért van elsősorban felelőssége.
Sok minden lehet mondani az oroszokról, de hogy ne lennének tisztában a politikai helyzettel, azt nem lehet mondani – mondta az oroszokkal való kapcsolatról a miniszterelnök. Magyarország a NATO tagja, Putyin tudomásul veszi, hogy az oroszok és a magyarok ezáltal szemben állnak egymással. Minden tárgyalás ebből a helyzetből indul. Az biztos Orbán szerint, hogy Oroszország lesz, és az is biztos, hogy Magyarország is lesz.
A kormányfő kérdésre válaszolva azt mondta, ő egy olyan politikai iskolának a híve, amely nem adja fel, és amely a nemzeti kultúra építése iránt elkötelezett.
„Magyarország a legjobb hely Európában, nem érdemes innen elmenni. Innen csak rosszabb helyre lehet menni”
- mondta. Szerinte annak idején, amikor ő volt ellenzékben 16 évig, ő is maradt. Nem igazán érti, hogy miért akarna bárki elmenni innen, főleg úgy, hogy szerinte Magyarország a legjobb hely, itt a legnagyobb a szabadság.
A magyar miniszterelnök kijelentette hogy a legnagyobb probléma a genderügy. Ugyanakkor elmondta azt is, nyilván konfliktust eredményez az is, hogy Magyarország nem szeretné az EU szankcióit kiterjeszteni Oroszországgal szemben a gáz-, illetve energiaellátást érintő területekre.
Az a kormány terve, hogy kibővítik a családtámogatásokat is.
Konkrét elképzelései is vannak Orbánnak, de kérdéses még, hogy az oroszokkal szembeni szankciók és az európai gazdasági hatások miként befolyásolják a magyar kormány lehetőségeit.
A választási időszakban – 2021 októbere után – lecsökkentettük a költségvetési hiányt és az államadósságot – jelentette ki. Felelős kormány vagyunk, amely fontosnak tartja a költségvetési stabilitást – tette hozzá.
Mindent meg fogok tenni, hogy ameddig csak lehet, megvédjük a családokat a gazdasági hatásoktól – válaszolta arra a kérdésre, hogy marad-e a négy árstop (rezsi, kamat, benzin, élelmiszer) rendszere. Ez azonban nagyban függ szerinte az európai gazdasági hatásoktól is.
"A Jobbik helyén csak kinőtt valami" – jelentette ki Orbán a Mi Hazánkról. Még nem tudja a miniszterelnök, hogy a Mi Hazánk Mozgalom milyen veszélyt jelent, ez az első parlamenti felszólalások után lesz látható szerinte.
Antiszemitizmussal kapcsolatban zéró tolerancia van
– tette hozzá.
Orbán azt is elárulta, hogy Benjámin Netanjahu volt izraeli miniszterelnök gratulált neki először a vasárnapi választási győzelem után.
(MTI/Hetek)