Több tízezer, többek szerint százezrek tüntettek, meneteltek, támadtak rá katolikus templomokra, hívekre és papokra a hétvégén, a többségében katolikus ország múlt heti alkotmánybírósági döntése nyomán, melyet képtelenek lenyelni.
Bizonyos források szerint a 28-i, szerdai megmozdulásokon összesen 430 ezer ember vett részt, négyszáztíz különböző demonstráción. A legnagyobb tömeget a rendőrség mégis péntekre várja Varsóba.
A rendőrség szerint a mára tervezett tüntetés biztosításához más rendőri csapatok segítségére is szükségük lesz.
A tüntető szervezet, a Strajk Kobiet (Nők sztrájkja) Facebook-oldalán jelentette be, hogy a demonstrálók a városközpontban három helyszínen fognak gyülekezni délután négy órától.
“Itt az idő, hogy egész Lengyelországból Varsóba vonuljunk”
- szól a felhívás.
A demonstrációk hamar a Jog és Igazságosság kormánypárt és a Római Katolikus Egyház elleni dühkitörések színtereivé váltak, őket okolják ugyanis az abortuszt kvázi teljesen betiltó rendeletért a feminista tüntetők.
Az alkotmánybíróság a múlt hét csütörtökön döntött úgy, hogy beteg magzatokat nem lehet abortálni. Ezzel meglehetősen az európai uniós főáramtól eltérő életpárti határozat született.
Hatályba lépése után a lengyel nők csak erőszak, vérfertőzés vagy saját egészségük veszélyeztetése esetén szakíthatják majd meg terhességüket.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök csütörtökön arra kérte a tüntetőket, vessenek véget a tömeges felvonulásoknak, hiszen azzal csak a koronavírus járvány további terjedéséhez járulnak hozzá, és veszélyeztetik az időseket. A fertőzési számok mind Lengyelországban, mind Európában meredek emelkedésnek indultak az elmúlt hetekben.
A magyar fővárosban élő lengyel nők a lengyel nagykövetség elé tüntetést szerveztek az abortusz szinte teljes betiltása miatt. Külföldiek és magyarok is voltak a helyszínen, bizonyos médiaforrások szerint több százan, a 444.hu becslése szerint körülbelül kétezren.
A demonstráción szervezői hangsúlyozták, hogy az abortusz tiltásával a nők „alapvető” reproduktív jogait csorbulnak, és az „életüket veszélyezteti” a döntés. Azt is kifogásolták, hogy nemrég a magyar és a lengyel kormány együtt aláírt egy abortuszellenes nemzetközi nyilatkozatot, mely az élet értékét és a hagyományos család fontosságát húzta alá.
A 32 ország által aláírt Geneva Consensus Declaration, (genfi megegyezés) elkülöníti az abortuszhoz való hozzáférést a női jogok és egészség kérdésétől. A dokumentumban leszögezik, hogy a nőknek nincs nemzetközileg elismert joga a terhességmegszakításhoz, így azt a kormányoknak nem is kötelessége támogatni.
Több életpárti kampány is indult az ügyben, lapunk "Az Ő élete" jelszóval indított Instagram-kampányt, illetve a Facebookon létrehozott egy "Baby Lives Matter" keretet, mellyel bárki profilképére is kitűzheti, ha kiáll a meg nem született életek mellett. A Hit Rádió, a Protest és a Prolife Hungary pedig közös, több dimenziós életpárti tüntetést indít.
(Reuters/Hetek)