Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
Joe Biden amerikai elnök még péntek este ismertette az Izrael által megfogalmazott megállapodás vázlatát, a három szakaszból álló tervet, amely az ígéretek szerint elvezet az október 7-i terrortámadásban elrabolt izraeli túszok szabadon bocsátásához, a gázai háború befejezéséhez és az övezet újjáépítéséhez.
A béketerv hatására komoly vita alakult ki az izraeli kormánykoalíción belül.
Koalíciója keményvonalas tagjainak fenyegetőzéseit követően Benjamin Netanjahu miniszterelnök hétfőn találkozik Itamar Bengvír nemzetbiztonsági miniszterrel, hogy lebeszélje arról, hogy kiváljon a kormánykoalícióból. Bezalel Szmotrics pénzügyminiszter a hírek szerint saját konzultációt kezdeményezett több rabbival arról, hogyan folytassa tovább a párt, amennyiben a Biden által vázolt béketerv megvalósul.
Ami az előzményeket illeti: Becalel Szmotrics pénzügyminiszter és Itamár Bengvír nemzetbiztonsági miniszter szombat este kijelentették, hogy nem értenek egyet az amerikai elnök javaslatával, és azzal fenyegetőztek, hogy kilépnek a kormánykoalícióból, ha elfogadják a megállapodást. Szmotrics X-fiókjában közölte, hogy megmondta Benjámin Netanjahu miniszterelnöknek, ő nem lesz tagja egy olyan kormánynak, amely egyetért a javasolt vázlattal, és úgy fejezi be a háborút, hogy közben nem pusztítja el a Hamászt, és nem hozza vissza az összes túszt.
"Nem fogunk beleegyezni a háború leállításába a Hamász megsemmisítése előtt. Nem fogadjuk el, hogy aláássák a háború eddigi eredményeit az IDF kivonásával és a gázaiak visszatérésének engedélyezésével az övezet északi részébe. Nem engedjük meg olyan terroristák nagy számban való szabadon bocsátását, akik visszatérhetnek zsidókat gyilkolni"
- írta Szmotrics.
"Teljesen más biztonsági helyzet megteremtésére törekszünk Gázában és Libanonban, minden lakos visszatérésére az otthonába északon és délen, és hatalmas beruházásokra ezen területek felgyorsított fejlesztéséhez" - jelentette ki szombat este Bengvír. "Ez egy átgondolatlan alku, amely a terrorizmus győzelmét és biztonsági fenyegetést jelent Izraelnek. Elfogadása nem abszolút győzelem, hanem abszolút vereség" - vélekedett.
"Nem engedjük, hogy a háború véget érjen a Hamász teljes felszámolása nélkül. Ha a miniszterelnök a közzétett feltételek mellett folytatja a meggondolatlan alkut, amely a háború végét és a Hamász megsemmisítésének feladását jelenti, akkor a Zsidó Erő párt feloszlatja a kormányt" - figyelmeztetett a politikus.
Jaír Lapid, a parlamenti ellenzék és a Van Jövő párt elnöke viszont azt írta X-fiókjában, hogy "biztosítjuk Benjámin Netanjahu miniszterelnöknek a biztonsági hálót a túszügylethez, ha Bengvír és Szmotrics elhagyja a kormányt". Lapid arra utalt, hogy februárban megígérte Netanjahunak, gondoskodik a kormányzati többséghez szükséges parlamenti mandátumokról, ha Szmotrics és Bengvír a túszalku miatt távozna a kormányból.
A Munkapárt új vezetője, Jaír Golan méltatta Biden bejelentését X-fiókjában. "Biden elnök, Izrael igaz barátja, saját hangján elmondja azt, amit Izraelben már mindenki megértett a háború korai szakaszában. A harcok beszüntetése a feltétele az összes elhurcolt visszatérésének. Véget kell vetni a harcnak, és mindenkit hazahozhatunk" - írta. Szombat este országszerte mintegy negyedmillióan, ebből Tel-Aviv központjában, a Kaplan utcánál rendezett központi tüntetésen mintegy százhúszezren követelték a túszalkut, a háború végét és az előrehozott választásokat Izraelben.
(Times of Israel / MTI / Hetek)