Átfogó intézkedéscsomagot tett le a magyar kormány az asztalra, az Európai Bizottságnak, “a százat is meghaladja a köröztetett és egyeztetett intézkedési tervek száma” - írta ki a Facebookon az igazságügyminiszter, de semmilyen konkrétumot nem árult el.
Varga Judit igazságügyminiszter az éjszakai Facebook bejegyzésében a magyar kormány válaszleveléről amit Brüsszelnek küldtek, annyit árult el: A választ intenzív egyeztetés előzte meg. Egy hónap alatt 10 videókonferenciát és számos megbeszélést tartottunk a Bizottsággal, a százat is meghaladja a köröztetett és egyeztetett intézkedési tervezetek száma.
A magyar Kormány átfogó intézkedéscsomagot tett le az asztalra azzal a céllal, hogy a Bizottság valamennyi aggályát orvosolja. A magyar Kormány a továbbiakban is nyitott a konstruktív párbeszédre a Bizottsággal” - írta a miniszter.
A tét óriási, összességében a tíz ezer milliárdot is meghaladó uniós forrás érkezése forog kockán. Ráadásul - bár Lengyelországnak sem utalta még a Bizottság az EU-forrásokat - Magyarország az egyetlen olyan tagország, akinek az esetében Ursula von der Leyenék még nem hagyták jóvá a Next Generation EU helyreállítási forrásait, első körben a 2511 milliárdos vissza nem térítendő támogatást, aminek az előlege meghaladja a 300 milliárdot.
A tét óriási, összességében a tízezer milliárdot is meghaladó uniós forrás érkezése forog kockán, írja az atv.hu. Ráadásul - bár Lengyelországnak sem utalta még a Bizottság az EU-forrásokat - Magyarország az egyetlen olyan tagország, akinek az esetében Ursula von der Leyenék még nem hagyták jóvá a Next Generation EU helyreállítási forrásait, első körben a 2511 milliárdos vissza nem térítendő támogatást, aminek az előlege meghaladja a 300 milliárdot.
Közben a Portfolio a Market News-ra hivatkozva azt írta: ha év végéig nem születne meg az említett alku, akkor azzal Magyarország lényegében búcsút mondhatna a teljes 5,8 milliárd eurónyi helyreállítási támogatási keretnek, de ez a döntés később az egész EU szintjén károkat okozna. Ennek az lenne a gyökere, hogy a koronavírus miatti helyreállítási alapot közös kötvénykibocsátásokkal finanszírozza az EU, és ahhoz, hogy a bevont forrásokat 2027-től kezdve 2058-ig terjedően vissza tudja fizetni a befektetőknek az EU (és mögötte a tagállamok), meg kell emelni az EU saját forrásait, a közös uniós kasszába befizetendő tételek növelését rögzítő ún. saját forrás rendeletnek az elfogadása viszont egyhangúságot igényel.
(Hetek / atv.hu / Portfolio)