A negyeddöntőben az algériai ellenfele ráadásul a magyar olimpikon, Hámori Luca lesz – az igazságtalan és veszélyes versenyhelyzet miatt természetesen jogos a felháborodás, viszont valószínűleg a teljes igazság a bokszoló nemiségével kapcsolatban sokkal bonyolultabb, mint az elsőre a cikkekből látszik.
A világméretű botrány az algériai Imane Helif körül akkor robbant ki, amikor a párizsi olimpián a 66 kilogrammos súlycsoportban a női ökölvívók versenyében a nyolcaddöntőben az olasz ellenfele mindössze 46 másodperc után feladta a találkozót, nem fogott kezet vele és igazságtalannak nevezte a helyzetet, mert szerinte ő ilyen ütéseket még életében nem kapott. A döntésének a közvetlen előzménye az, hogy Helifet tavaly a nemzetközi bokszszövetség kizárta az Új Delhiben megrendezett világbajnokságról, mert a nemi vizsgálat során nála és egy másik tajvani versenyzőnél túl magas tesztoszteronszintet állapoítottak meg, és Umar Kremljov, a szövetség elnöke arról is tájékoztatott, hogy XY kromoszómát állapítottak meg nála. Mindkettő adat döntően a férfiakra jellemző, ezért terjedt el mindenhol a sajtóban, köztük a Hetek felületein is úgy hivatkoztunk az algériaira, hogy ő valójában férfi, aki a nők között indult az olimpián.
Ennél viszont bonyolultabb a helyzet, mert a hírek szerint Imane Helif nemét születéskor nőként állapították meg Algériában – ahol egyébként az iszlám hit és a vallásosság miatt sem elképzelhető, hogy nemiséggel kapcsolatban olyan helyzetek forduljanak elő, főleg nem születéskor, mint amit Nyugaton gondolna az ember. Tehát minden jel arra mutat, hogy Helif női nemi szervekkel született meg, és az egész gyermekkorát és eddigi felnőttkorát is nőként élte – úgy, hogy magát nem tartja sem transzneműnek és egyébként interszexuálisnak sem. De akkor mi okozza a nagy felháborodást és ezek szerint a félreértést?
Az, hogy genetikailag, testi felépítésében, tesztoszteronszintjében – tehát biológiájában annak ellenére mutat férfi jelleget, hogy női nemi szervekkel rendelkezik.
Azt teljesen egyértelműen nem lehet megállapítani, hogy most ő nő, vagy férfi – mert ennek az eldöntése tulajdonképpen az örökítőanyag meghatározásán múlik – tehát, hogy férfi örökítőanyaga, vagy női örökítőanyaga van-e a szervezetében, de ilyen vizsgálatra tudomásunk szerint nem került sor. Csak annyit tudunk, amit a tavalyi indiai ökölvívó-világbajnokságon elvégeztek rajta, amellyel kapcsolatban ő maga összeesküvést kiáltott. Idézem az algériai nyilatkozatát tavalyról: „Összeesküvés áldozata lettem. Ez a döntés árt a boksznak és árt Algériának is. Azt mondták nekem, hogy nem vagyok nő. Az vagyok, aki vagyok. Büszke vagyok arra, aki vagyok.
Algériai nő vagyok, aki tiszteli a hazáját. Nem gondolom, hogy férfi lennék. Allah úgy döntött, hogy nő vagyok.”
Az algériai szövetség egyébként akkor Marokkót vádolta meg azzal, hogy ők akarták mindenáron megakadályozni Imane Helif világbajnoki címét. Mindezektől függetlenül a szövetség jól tette, hogy elvégeztette a tesztet, mert az eredmények igazolták annak a szükségszerűségét.
Mi a helyzet akkor Heliffel? Kicsoda, micsoda ő?
Legnagyobb valószínűséggel az igazság az, hogy az algériai nemi fejlődési rendellenességben (angol betűkombinációval DSD-ben) szenved – ami annyit jelent, hogy azon elképesztően ritka esetek közé tartozik, akik női nemi szervvel születnek, viszont XY kromoszómájuk van, és a tesztoszteron szintjük is akkora, amekkora a férfiaknak van.
Ez pedig a sportban olyan elképesztő előnyt jelent számukra, ami nem csak igazságtalan versenyhelyzetet teremt, de bizony, a küzdősportok esetében rendkívüli veszélyt is hordoz magában: főleg az ökölvívásnál. Ezek a genetikai adottságok ugyanis kihatnak az izomzatra, a csontozatra, regenerálódásra, mindenre. Nem véletlenül dönt úgy egyre több szövetség, hogy nagyon megszigorítja a szabályokat, hogy ilyen szituáció ne fordulhasson elő. A Nemzetközi Bokszszövetség például úgy határozott, hogy azok, akiknek XY kromoszómájuk van, ők a nők között nem versenyezhetnek. Bármennyire is érezhetik adott esetben ezt igazságtalannak az érintett sportolók, sok esetben talán áldozatnak is érezhetik magukat, amiért ők maguk nem tehetnek arról, hogy ilyen vegyes biológiával születtek meg – bár Imane Helif esetében inkább úgy tűnik, hogy ő egészen eddig élvezte az ebből származó előnyét.
Hát azt, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szerint az érintett két versenyző (a másik a tajvani Lin Yu-ting) áldozata volt a Nemzetközi Bokszszövetség egy hirtelen meghozott önkényes döntésének. A Bizottság szerint ugyanis megfelelő eljárás nélkül zárták ki őket az indiai világbajnokságról. A két szervezet között egyébként hatalmas a feszültség, mert a NOB a nemzetközi szövetséget évekkel ezelőtt felfüggesztette és elvette tőle az olimpiai játékok rendezési jogát – így már Tokióban is az Olimpiai Bizottság döntött a szabályokról. A mostani botrány kapcsán a NOB közleményt adott ki, amelyben úgy fogalmaztak, hogy a két versenyző évek óta szerepel a nők között, és most is megfelelnek a részvételhez szükséges feltételeknek – és ezért joguk van ahhoz, hogy mindenféle diszkriminációtól mentesen sportolhassanak. Ezt a közleményt Helif úgy osztotta meg, hogy Hála Allahnak az isteni igazságosságért. Az algériai sportoló az olasz elleni győzelmét pedig úgy kommentálta, hogy Allah nevében és hála Allahnak.
A Magyar Ökölvívó Szövetség viszont vállalhatatlannak és felháborítónak nevezte a helyzetet, és hivatalos levelet küld a Nemzetközi és a Magyar Olimpiai Bizottságnak – és arra kérik a döntéshozókat, hogy vizsgálják felül a döntésüket, hogy olyan versenyzőket engednek indulni, akit korábban világbajnokságon eltiltottak az XY-kromoszómájuk miatt. Ettől függetlenül annak a lehetősége fel sem merült, hogy Hámori Luca ne álljon ki a szombati összecsapásra, maga az ökölvívó is úgy nyilatkozott, hogy készen áll a mérkőzésre, neki mindegy, hogy fiú vagy lány, szerinte biztos sikerült bebizonyítania, hogy nő, ha engedték indulni. (Erről nincs információ, hogy bármilyen ilyen teszt lett volna, de az útlevelet és a hivatalos algériai dokumentumokat a Bizottság elfogadta a részéről). A magyar szövetség mindenesetre kijelentette, hogy minden fórumon elítélik, hogy ilyen jellegű egyenlőtlenség alakuljon ki a nők között. Imane Helif egy korábbi ellenfele, az őt legyőző ír világbajnok női bokszoló szerint nem az történt, hogy az algériai csalt, hanem egyszerűen így született, és ő ezzel az adottsággal él. Viszont az, hogy 9 nő is győzni tudott ellene a pályafutása során, az sokat elmond.
A felháborodás aligha fog elülni ezzel a helyzettel kapcsolatban: még a magyar belpolitikában is egészen szokatlan egyetértés alakult ki Gyurcsány Ferenctől kezdve Rétvári Bencéig bezárólag. A Demokratikus Koalíció Elnöket arról írt, hogy ha igaz, hogy egy versenyző biológiai értelemben férfinek minősül, akkor nehéz elfogadni azt, hogy nők között versenyezhessen. Szerinte az egész helyzet nagy disznóságnak tűnik, mert nem méltó az olimpia eszméjéhez, és tisztességtelen helyzetet eredményez. Rétvári Bence pedig úgy fogalmazott, hogy nem kell tudóshoz, vagy sportvezetőnek lenni ahhoz, hogy az ember lássa, hogy a genetikai férfiak ne élhessenek vissza a genetikai adottságaikkal és küldhessenek nőket a padlóra. Szerinte a sport lényege az, hogy a tehetség és a kitartás döntsön, ne pedig a liberális gender nyomulás, ami a diszkriminációellenesség és esélyegyenlőség jelszavai alapján készek megsérteni a nők méltóságát és elvenni a női ökölvívók esélyeit.
Giorgia Meloni olasz kormányfő az esettel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy nem arról van szó, hogy bárkit diszrkriminálni akarnának, hanem inkább a női sportolók jogainak a védelméről, akiknek egyenlő feltételekkel kell versenyezniük. Szerinte nem volt tisztességes küzdelem, az olasz versenyző elleni összecsapás. A Magyar Olimpiai Bizottság pedig közleményt adott ki, amelyben a következőket írták:
„A Magyar Olimpiai Bizottság minden körülmények között a magyar olimpikonok oldalán áll és ebben az esetben is mindent megtesz a magyar sportolók védelmében, érdekeik érvényesítéséért. Ezért a MOB folyamatosan vizsgálja, hogy a hatályos szabályok alapján milyen eszközökkel tud élni Hámori Luca tisztességes versenyhez fűződő jogainak védelmében. A MOB határozott álláspontja: a női esélyegyenlőség nem merülhet ki abban, hogy az olimpián egyenlő arányban indulnak nők és férfiak. A női esélyegyenlőség alapvető követelménye, hogy a női mezőnyben kizárólag női biológiai adottságokkal rendelkező, azaz biológiáig minden kétséget kizáróan nőnek minősülő versenyzők indulhassanak. Ellenkező esetben alapvetően sérül a női versenyzők esélyegyenlőséghez és tisztességes versenyhez való joga.
Amennyiben az ökölvívó sportág olimpiai részvételi szabályai ezt nem biztosítják maradéktalanul, úgy felül kell vizsgálni a szabályozást és szükség esetén módosítani is kell. Egyértelműen olyan szabályokra van szükség, amelyek biztosítják, hogy a női mezőnyben kizárólag nők indulhassanak.
A MOB elnöke haladéktalan egyeztetést kezdeményezett a NOB sportigazgatójával a helyzet tisztázása érdekében. Ugyancsak egyeztetünk az Olasz Olimpiai Bizottság vezetőségével, és más, a sportágban érintett nemzeti olimpiai bizottságokkal. Nemzeti olimpiai bizottságként tiszteletben tartjuk a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szabályait, ugyanakkor kiállunk a női sportolók esélyegyenlősége és a tisztességes verseny mellett. A fejleményekről folyamatosan tájékoztatjuk a magyar szurkolókat és a magyar olimpiai családot.”
Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket. EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.
Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait. CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.