Az operatív törzs 21 óvodában, öt iskolában rendelt el rendkívüli szünetet, illetve 64 osztály és négy iskola esetében digitális munkarendet koronavírusos megbetegedések miatt, ez a múlt héthez képest javuló tendenciát mutat.
Kérdésre válaszolva közölte, az influenza elleni védőoltás nem jelent veszélyt akkor sem, ha azt a koronavírus lappangási időszakában kapja meg valaki.
A három komponensű influenza-oltóanyag nem tartalmaz élő vírust. Az oltás beadhatóságáról a háziorvos dönt egy vizsgálat után - mondta. Mindenkinek, de kiváltképp a 60 év felettieknek és a krónikus betegeknek ajánlja az oltást.
Müller Cecília jelezte, hogy a foglalkozás-egészségügyi orvosoknál is rendelkezésére fog állni az oltóanyag, amennyiben igénylés érkezik rá. Elmondta, hogy van elég védőeszköz a kórházakban, a kórházparancsnokok jelzései szerint kétheti mennyiség folyamatosan rendelkezésre áll.
Kérdés kapcsán kitért arra is, hogy a hétköznapi életvitelhez teljesen megfelelő az egyénileg készített/vásárolt textilmaszk, amely takarja a szájat és az orrot, illeszkedik az archoz és legalább 60 fokon mosható.
Azzal kapcsolatban, hogy kormánydöntés értelmében 14 milliárd forintot csoportosítottak át a PCR-tesztek elvégzésére, Müller Cecília azt mondta, pénzügyi korlátja egyetlen pillanatig sem volt a tesztek elvégzésének.
Mindenkinél, akinél járványügyi szempontból indokolt, térítésmentesen elvégzik a teszteket - tette hozzá.
A Budapesten megrendezett Európai Szuperkupa-mérkőzés járványügyi hatásairól annyit mondott, hogy "az adatok alapján nem köthető a rendezvényhez gócpont". Ha a közönség köreiben nagyobb számban lettek volna megbetegedések, fertőződések, akkor ezek erre az eseményre irányították volna a figyelmet - mondta Müller Cecília.
Az országos tisztifőorvos elmondta, a járvány továbbra is felszálló szakaszban van világszerte és Magyarországon is, ahol hétfőre 905-tel nőtt az aktív fertőzöttek száma. Kórházban 649 embert ápolnak, negyvenen vannak lélegeztetőépen.
Ezért fontos a higiéniai szabályok fegyelmezett betartása
- hívta fel a figyelmet.
A visegrádi országokra vonatkozó beutazási könnyítő feltételek újraszabályozásáról döntött a kormány - mondta a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese hétfőn online sajtótájékoztatón.
Kiss Róbert alezredes közölte: visegrádi országokra vonatkozó beutazási feltételek hatálya szeptember 30-án lejárt, és az operatív törzs indokoltnak látta a rendelkezések újraszabályozását.
Azoknak a magyar állampolgároknak és családtagjaiknak, akik Csehországból, Lengyelországból vagy Szlovákiából lépnek be Magyarországra, és a jogszabály hatályba lépése előtt szállást foglaltak a V4-országok valamelyikében, elegendő egy negatív eredményű PCR-teszt, hogy töröljék járványügyi megfigyelési kötelezettségüket.
Ehhez hasonlóan a cseh, lengyel és szlovák állampolgárok is kedvezőbb feltételek mellett utazhatnak Magyarországra november elsejéig, ha van egy negatív PCR-tesztük és a jogszabály hatályba lépése előtt legalább egy októberi napra foglaltak magyarországi szállást. A kormányrendelet kedden lép hatályba.
A szeptember 21-étől bevezetett védelmi intézkedések be nem tartóival szemben összesen 759 rendőri intézkedés történt, legtöbb esetben, 635 alkalommal a rendőrök figyelmeztetésben részesítették a szabályszegőket. A hétvégén ellenőrizték azokat is, akik személyforgalomban átutazási szándékkal léptek be az ország területére, az ország területén történő áthaladásra vonatkozó szabályok megszegőivel szemben 121 rendőri intézkedés történt.
A hatósági házi karanténról szólva ismertette: a vasárnap 11 290 ellenőrzést végeztek a rendőrök, a hétvégén 3906 emberrel szemben rendeltek el ilyen korlátozó intézkedést, közülük 1861 esetben a határátkelőknél. Jelenleg 20 199 hatósági házi karantén van érvényben, a korlátozó intézkedés alatt állók közül 1041-en vállalták, hogy a hatóság elektronikusan ellenőrizze, hogy betartják-e a szabályokat.
A határforgalomról szólva elmondta: jó ütemben zajlik a forgalom a határátkelőknél, de a teherforgalomban a belépőoldalon Röszkénél és Tompánál 3 órás, Csanádpalotánál pedig 2 órás várakozással kell számolni, személyforgalomban a belépőoldalon Beregsuránynál kell 2 órát várakozni.
(Hetek/MTI)
Megosztaná véleményét másokkal is? A Facebook-oldalunkon megteheti: