Izraelben országszerte útelzárásokkal tiltakoznak az izraeli parlament, a kneszet által első olvasatban elfogadott törvénye ellen, amely lehetővé tenné, hogy az izraeli bíróságok felülbírálhassanak a választott tisztségviselők által hozott döntéseket. Korábban csak igazságüyi reformként híresült el a jogszabálytervezet.
Hétfő éjjel a kneszet plénuma 64-56 arányban első olvasatban elfogadta azt a törvényjavaslatot, amellyel a kormány az izraeli igazságügyi rendszert szeretné átalakítani, és amely a kritikusok hangok szerint az ésszerűség elvét korlátozza.
A tervek szerint kedden a kneszet alkotmányügyi, jogi és igazságügyi bizottsága elé terjesztik a szöveget, hogy ezzel előkészítsék a második és harmadik olvasatát, valamint végső, törvényerejű megszavazását.
Az igazságügyi reformmal és annak társadalmi fogadtatásával korábbi hetilapszámainkban foglalkoztunk: ebben, ebben és ebben a cikkben.
Kik tüntetnek?
Kedd reggelre a jogrend átalakítása ellen tiltakozó "Káplán-erők" (vagyis a tel-avivi Káplán úton a kormány ellen rendszeresen tüntetők parancsnoksága) polgári engedetlenséget hirdetett, melynek részeként izraeli zászlót lobogtatók tízezrei tartották fel a forgalmat az ország számos fontos főútján.
Mit tesznek a hatóságok?
A rendőrség őrizetbe vett 42 tüntetőt, számos helyen összecsapások voltak a rendőrök és a tüntetők között, és több helyen vízágyút vetettek be.
A hét elején több ismert orvos nyilvános levélben arra kérte a rendőrséget, hogy ne alkalmazzanak vízágyút, mert az előző hetek több százezres, szombat esti demonstrációin többen súlyosan megsérültek miatta.
A legfőbb ügyész, a kormány több tagja kérésének ellenére, engedélyezte a délutánra meghirdetett tüntetést a Ben Gurion nemzetközi repülőtéren, mert indoklása szerint ezen a közterületen mindenkinek joga van tiltakozni.
Az izraeli szakszervezeti szövetség, a Hisztadrut elnöke, Arnon Bar-David beszédet mondott, melyben felszólította Benjamin Netanjahu miniszterelnököt a kormánya igazságügyi rendszert átalakító lépései nyomán kialakult "káosz megállítására". Ellenkező esetben - mint mondta - a szakszervezet teszi meg a szükséges lépéseket.
A kiberhadviselés háromszáz tartalékosa nyílt levélben bejelentette, hogy felfüggeszti önként vállalt katonai szolgálatát a hétfő éjjeli kneszetszavazás miatt.
Korábban hasonlóan nyilatkoztak más tartalékos egységek, köztük a légierő tagjai is.