Zheng Csongwej szerint a biztonság, a hatásfok és az ár tekintetében kiemelkedőek a kínai oltóanyagok, melyek tömeggyártása hamarosan elindul.
Az öt oltóanyagot a kínai állami tulajdonban levő SINOPHARM gyógyszervállalat, a pekingi SINOVAC, a Katonai Egészségügyi Akadémia, a CanSinoBIO részvénytársaság és az Anhui Zhifei Longcom biogyógyszergyártó fejlesztette ki. Az öt fajta kínai vakcina főleg a közel-keleti, a dél-amerikai és a délkelet-ázsiai országokban végezte a klinikai vizsgálatok harmadik fázisát. Az első tízezer önkéntes már szeptemberben kapott oltást, amelynek előzetes eredményét a közelmúltban folyamatosan hozták nyilvánosságra.
Liu Csingzhen, a SINOPHARM vállalat vezérigazgatója erről így tájékoztat: „Jelenleg a SINOPHARM alá tartozó két fajta vakcina klinikai tesztelésének harmadik fázisa az Egyesült Arab Emírségekben, Jordániában, Peruban, Argentínában, Egyiptomban és tíz további országban folyik. Eddig körülbelül 50 ezren kaptak oltást. A végleges szám azonban várhatóan a 60 ezret is eléri majd.”
Az Egyesült Arab Emírségek fontos szerepet tölt be a kínai vakcinafejlesztésben. Az Egyesült Arab Emírségek Egészségügyi Minisztériuma és a Védelmi Minisztériuma napokkal korábban közölte, hogy a SINOPHARM terméke országában már megkapta a szükséges engedélyeztetést. A vakcina klinikai tesztelésének harmadik fázisában szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy hatékonysága 86 százalékos, jelentette ki Liu Csingzhen, hozzátéve: az oltóanyag biztonságos, ezzel kapcsolatban sem merültek fel problémák.
A közel-keleti országot követően októberben Indonézia is bejelentette, engedélyezi a kínai gyártmányú vakcinákat a rendkívüli helyzetben.
A Bio Farma indonéz vakcinagyártó és a pekingi SINOVAC a vakcinák alkalmazásáról szerződést is aláírt, amelynek alapján 2020 decemberéig a SINOVAC 45 millió darab vakcina előállítására szükséges alapanyagot küld az indonéz partnerének, hogy a helyszínen készíthesse el az oltóanyagot.
Joko Widodo indonéz elnök nyilvános beszéde szerint országa a GDP százalékátarra fordítja majd, hogy 12 millió lakosának ingyenes oltást nyújtson, ami felbecsülhetetlen értéket jelent a nemzetközi fejlesztők számára. Az eddigi információk szerint a SINOVAC által fejlesztett vakcina mellett Indonézia még a kínai SINOPHARM-tól, a brit AstraZenecától és az amerikai Pfizertől igyekszik oltóanyagok beszerezni.
Ma Lidzsun, 49 éves kantoni húskereskedő a közelmúltban igénybe vette az ingyenes oltást. Mivel a húskereskedők külföldről importált hidegláncú élelmiszerek közelében dolgoznak, hamarabb kaphatnak oltást a írja elő a kínai kormány ide vonatkozó rendelete szerint. „Eddig kétszer oltottak be, mindkétszer ingyen. A vakcina semmilyen negatív hatással nem volt az egészségemre.” – tájékoztatott a kínai húseladó.
Becslések szerint körülbelül 600 millió darab kínai gyártmányú oltóanyag kerülhet piacra a közeljövőben.
Összeállította: An Xin
(A CHINA MEDIA GROUP fizetett cikke)