Ez egy PR cikk
Minden nyáron olvashatók olyan hírek, hogy az épp aktuális évszak az utóbbi ötven, száz év legmelegebb nyara. És ez könnyen át is élhető a lakásokban, főleg a városokban: egyre nagyobb a forróság, egyre hosszabb ideig tart a kánikula egyre nehezebben viseljük a hőséget. Ilyenkor gyakran az a megoldás, hogy mindenki behúzódik a lakásba, becsukja az ablakokat, és bekapcsolja a légkondicionálót, valamint – egyelőre kevesebben – a párásítóval kombinált légtisztító készülékeket is.
A megfelelő hatás és működés érdekében ezeket a készülékeket rendszeresen karban kell tartani. Az OZONEGENERATOR.HU oldalon erről bővebben tájékozódhatunk. Pl. a légkondit is rendszeresen tisztítani kell, különben penészgombák telepedhetnek meg benne, van egy további hatása is. Ez pedig a száraz levegő.
Mindannyian ismerjük, hogy észrevehető különbség tapasztalható a száraz forróság és a fülledt kánikula között: az emberek legtöbbször jobban viselik a száraz, forró levegőt a fülledtnél. A légkondicionáló, miközben kvázi “kifordított hűtőgépként” lehűti számunkra a lakást vagy házat, száríthatja is a levegőt.
Ez főleg a működési elve miatt van így, de a lényeg, hogy a bekapcsolt légkondi alatt sokkal hűvösebb és szárazabb az idő. Ennek tartós fennállása esetén bizony számolni kell azzal, hogy sűrűbben fogunk pislogni, mert száradni kezdhet a szaruhártyánk, kiszáradhat a bőrünk, illetve megszomjazhatunk. Egyszerűen gyorsabban párolog el a folyadék a bőrünkről, ezért azt pótolni kell.
Ez nem azt jelenti, hogy azonnal meg kell szabadulni a légkonditól, hanem azt, hogy a kellemes, hűsítő hőfok megteremtése mellett nagyon fontos a megfelelő páratartalom is, ugyanis létfontosságú része a higiénikus, egészséges levegőnek.
Alacsony páratartalomnál kiszáradnak a nyálkahártyák, így könnyebb dolga lehet a bőrön vagy nyálkahártyán át felszívódó betegségeknek is. Felnőttek számára a (20 Celsius-fok mellett) 40-60%-os páratartalom az optimális: általában ekkor érezzük magunkat komfortosan. Ennél magasabb páratartalom már elősegíti a penészgombák terjedését, amely allergiás irritációt, vagy akár súlyosabb betegségeket is okozhat. Ezért érdemes folyamatosan mérni a lakásban nemcsak a hőfokot, hanem a páratartalmat is.
Régóta ismertek különféle párásító megoldások a szélesszájú lábas kihelyezésétől kezdve a folyamatosan működő, erős zajjal járó, víz ködöt kibocsátó “tojásokig” és a modern, csendes párásító funkcióval is működő ultramodern légtisztítókig. Az eszközökbe desztillált vizet töltve, azokat rendszeresen takarítva, az ideális páratartalom eléréséig használva könnyebb lehet egészségesnek maradni. Olyan készüléket választva amely kombinálja a párásítást és a profi légtisztítást, kész főnyereményt jelenthet számunkra, azaz az egészségünkre. Érdemes még arra odafigyelni, hogy milyen elven működik a párásító funkció, hiszen ez sem mindegy. A párolgás elvét kihasználó készülékek számos előnyük miatt, kiemelt figyelmet érdemelnek.
Mint mindennel, a párásítással és a légkondicionálással is érdemes okosan bánni, a javasolt szabályokat pedig betartani, a karbantartásokat időben elvégezni, így könnyebb lehet megőrizni az egészségünket és javítani a közérzetet.
(Fizetett PR cikk)