„Az LMBTQ-egyenlőség terén már most az egyik legprogresszívebb országként tekintenek Skóciára szerte Európában” – nyilatkozta a skót oktatási miniszter, John Swinney, majd hivatalosan is bejelentette az oktatási reformot.
A tananyag célja elsősorban az egyenlőség előmozdítása, valamint a zaklatások, szekálások visszaszorítása. A skót kormány szerint a különböző korcsoportoknak szánt témák között szerepel majd például az egy LMBTQ-identitások, az LMBTQ-közösség története, illetve küzdelmei.
Clare Haughey gyermekminiszter elmondta, hogy „büszke” arra, hogy Skócia élen jár ebben a kérdésben.
„A reform által segíthetünk a fiataloknak abban, hogy minden bennük rejlő potenciált kiaknázzanak, és egy sokszínű és befogadó társadalomban virágozhassanak”
– tette hozzá. Haughey kitért rá, hogy fontos szempontnak tartották, hogy a tananyag is olyan sokszínű legyen, mint maguk az iskolákban tanuló fiatalok.
Egyébként a reform előmunkálatai már évekkel ezelőtt megkezdődtek. 2017-ben indult útnak a skót kormányzat, valamint a Time for Inclusive Education (TIE) szervezet közti együttműködés: együtt hozták létre a témával foglalkozó oktatási munkacsoportot. A hosszas munka után pedig több tucat javaslatot dolgoztak ki és továbbítottak a skót kormány felé, melyeket mind jóváhagyta a kormány.
Ahogy azt mi is megírtuk korábban, már a négyéves gyermekek is simán nevet és nemet változtathatnak a skót iskolákban anélkül, hogy szülői engedélyt kellene ehhez kérniük. A skót kormány új LMBTQ+ irányelvei alapján tanáraiktól is elvárják, hogy rákérdezzenek: szeretnének-e nemet váltani, ha pedig igen, új nevükön és névmásaikon szólítsák őket.
Margaret Wilson, a Szülők Nemzeti Fórumának elnöke elmondta, hogy a szervezet üdvözli a döntést és remélik, hogy ezzel biztosítva lesz minden diák számára, hogy egy „pozitív oktatási élményhez” jussanak a témában.
(Hetek/TheNationaL)