08:48 - Zelenszkij tartalékosok behívását jelentette be
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedd este újabb videóüzenetben fordult az ukránokhoz, és bejelentette, hogy rendeletet adott ki tartalékosok behívásáról az ukrán hadseregbe. Az államfő utána pontosította, hogy nem általános mozgósításról van szó, hanem csak azokat hívják be a seregbe, akik a "hadműveleti tartalékhoz" tartoznak. "Ma nincs szükség általános mozgósításra. Gyorsan ki kell viszont egészítenünk az ukrán hadsereget és más fegyveres alakulatokat. Ukrajna fegyveres erőinek legfelsőbb parancsnokaként rendeletet adtam ki tartalékosok behívásáról a mostani különleges időszakban" - fejtette ki az elnök.
08:39 - "Nincs értelme a találkozónak"
Nincs értelme a találkozónak Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, miután Oroszország katonai csapatokat küldött Kelet-Ukrajnába - jelentette ki Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden. A Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatón Blinken úgy fogalmazott:
"Most, hogy látjuk, az invázió elkezdődik, és Oroszország egyértelműen kinyilvánította, hogy teljesen elutasítja a diplomáciát, jelenleg nincs értelme ennek a találkozónak."
Az amerikai tárcavezető elmondta: levélben értesítette orosz hivatali partnerét, hogy lemondja a találkozót. A korábbi tervek szerint Blinken csütörtökön, Genfben találkozott volna Lavrovval.
19:30 – Nézze élőben Biden beszédét a Fehér Házból
19:25 – Ezekkel a szankciókkal válaszol az EU
Az Európai Unió tagországai megállapodtak az Oroszország elleni új szankciókról, az Európai Bizottság a partnereivel egyeztetve mihamarabb véglegesíti a megszorító intézkedések csomagját - közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden.
Ursula von der Leyen a kora esti sajtótájékoztatóján kijelentette: Oroszország idézte elő a válságot, egyedül Moszkva felelős a helyzet jelenlegi elmérgesedéséért. Az uniós szankciós csomag egyértelmű válasz a nemzetközi jog orosz megsértésére. A megszorító intézkedések a jogellenes döntésben érintett magánszemélyeket, cégeket és bankokat célozzák - fogalmazott az EB elnöke.
"Megtiltjuk a kereskedelmet a két szakadár régió, Donyeck, Luhanszk, valamint az EU között, és korlátozzuk Oroszország hozzáférését az EU tőke- és pénzügyi piacaihoz és szolgáltatásaihoz"
- közölte az uniós bizottság elnöke.
19:05 – Szijjártó Stockholmból egyenesen a Karmelitába sietett
19:00 – Mutatjuk, mi a gond a szakadár régiók határkérdésével
Önmagában már az is sérti Ukrajna területi szuverenitását, hogy Oroszország függetlennek ismeri el a Donyecki és Luhanszki Népköztársaság néven futó szakadár területeket. Az viszont komoly háborús kockázatot jelent, hogy nem csak a szakadár erők által uralt régiót tekinti függetlennek, hanem az egész tartományokat, aminek a kétharmadát még most is Ukrajna felügyeli.
BREAKING:
— Visegrad 24 🇨🇿🇭🇺🇵🇱🇸🇰 (@visegrad24) February 22, 2022
Putin just said Russia’s recognization of the independence of DPR and LPR covers all the territory claimed by them.
Ukraine still controls 2/3, including the 450.000 residents of Mariupol, 150.000 in Kramatorsk, 110.000 in Sloviansk and 100.000 in Sievierodonetsk. pic.twitter.com/YFtuvoJs5h
18:52 – Kacsa a magyar vétó
Kovács Zoltán kormányszóvivő keddi Twitter-bejegyzésében álhírnek, fake news-nak nevezte Patrick Wintour, a The Guardian brit baloldali napilap diplomáciai rovatszerkesztőjének és más hírportáloknak azon értesülését, hogy Magyarország megvétózná az Ukrajnával kapcsolatos közös EU-s állásfoglalást.
Reports by The @guardian @patrickwintour and other news outlets claiming Hungary would resist efforts at a common EU position are FAKE NEWS. PM Orbán has said: Hungary shares the common EU position – high level and intensive talks are ongoing
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) February 22, 2022
A kormányszóvivő a mikroblogjában hangsúlyozta: Orbán Viktor miniszterelnök már korábban kijelentette, hogy Magyarország részese a közös EU-s álláspontnak, és jelenleg is folyamatos a magas szintű, intenzív párbeszéd Budapest és Brüsszel között.
18:43 – Oroszország evakuálja ukrajnai nagykövetségét
Komoly fenyegetéseket kaptak az ottani orosz diplomaták - tájékoztatott az orosz külügyminisztérium.
18:36 – Ha csak egy videót néz meg az orosz döntéshozásról, ez legyen az
A Guardian nyilvánosságra hozta az orosz biztonsági tanács nyilvános ülésének felvételét, amelyen Putyin nagyon zavarba hozza a kémfőnökét, aki nem teljesen tudja, mit is kellene mondania:
18:10 – Putyin elmondta, meddig a határig hatolhatnak be Ukrajnába
A nap folyamán az egyik legnagyobb kérdés az volt, hogy vajon a szakadár régiók elismerése csak azokra a területekre vonatkozik, amelyen a szakadárok közvetlenül a befolyásuk alatt tartottak, vagy a teljes vonatkozó tartományokra. Putyin sajtótájékoztatójából az derül ki, hogy az utóbbiról van szó, ami viszont komoly háborús kockázatot rejt magában, mivel mind Donyeck, mind Luhanszk tartomány nyugati felét az ukrán haderő tartja uralma alatt.
Az orosz elnök kifejezte komoly aggodalmát azzal kapcsolatban is, hogy Ukrajna némi urándusítást követően hamarosan Oroszországot is célzó atomfegyverhez juthat.
18:04 – "Többé nem léteznek a minszki megállapodások"
A minszki megállapodások többé nem léteznek - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök kedd este újságíróknak.
Putyin korábban az ukrajnai válság rendezése alapjául szolgáló megállapodás megszűnéséért Kijevet hibáztatta, rámutatva, hogy az ukrán vezetés többször nyilvánosan kijelentette: nem fogja teljesíteni a megállapodásokat. Oroszország pedig "nem tudta tovább eltűrni a Donyec-medence népe elleni népirtást" - fogalmazott az orosz elnök.
Leszögezte, hogy Oroszország katonai támogatást fog nyújtani a donyecki és a luhanszki "népköztársaságnak".
17:43 – Egy gyors volt
Az Orosz Szövetségi Tanács, a parlament felsőháza elsöprő többséggel, 153 szenátor szavazazával engedélyezte Putyin számára, hogy az ország határain kívül is bevesse az orosz haderőt. Nyilván a Donbasz régióban meghatározott célokra.
17:35 – Trump szerint, Putyin ezt az ő kormánya alatt sosem lépte volna meg
Közleményt adott ki Donald Trump, amiben arról ír, hogy nem kezelte az Egyesült Államok megfelelően ezt a helyzetet, és ezért eszkalálódott így az orosz-ukrán konfliktus. Azt írja, jól ismeri Putyint, aki ezt nem tette/tehette volna meg egy Trump-adminisztráció alatt. Legfőbb okát abban látja, hogy a szankciók nem sokat érnek Oroszország stratégiai elhelyezkedése miatt, ráadásul az ország hihetetlenül meggazdagodott a duplázódó, triplázódó olaj-, és gázárak miatt.
Former Pres. Trump releases statement on Russia and Ukraine pic.twitter.com/qV91sTvIBQ
— Stephanie Myers (@_StephanieMyers) February 22, 2022
17:28 – A NATO-főtitkár szerint Oroszország még mindig teljes invázióra készül
Jens Stoltenberg újságíróknak azt nyilatkozta, hogy minden jel arra mutat, hogy Oroszország még mindig Ukrajna teljes megtámadását, invázióját fontolgatja. Ezért felszólítja Moszkvát, hogy lépjen vissza ettől, "sosincs túl késő nem támadni". (Guardian)
17:09 – Putyin arra kéri a törvényhozást, hogy külföldön is bevethesse az orosz haderőt
Miután megígérte, hogy küld csapatokat az Ukrajnától elszakadó területekre, szüksége van a felhatalmazásra is. Sajtóhírek szerint már vannak orosz katonák a térségben - több nyugati vezető szerint ez már maga az "invázió".
16:49 - Ukrajna "óvatosan optimista" a helyzettel kapcsolatban
Ukrajna óvatosan optimista azzal kapcsolatosan, hogy szövetségesei végre meghallgatják Kijevet az Oroszországgal szembeni szankciók szükségességéről – mondta Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter.
Kuleba egy tájékoztatón elmondta, hogy további tárgyalásokat fog folytatni Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel, és külön-külön is felvette a kapcsolatot az Egyesült Királysággal és más országokkal további fegyversegélyekkel kapcsolatosan.
Külön üdvözölte Németország lépését, amely az Északi Áramlat 2 gázvezeték tanúsításának felfüggesztésére irányult, és Twitteren kijelentette, hogy ez „erkölcsileg, politikailag és gyakorlatilag helyes lépés”.
16:22 - A Fehér Ház „invázióként” kezdte emlegetni a kelet-ukrajnai orosz bevonulást
Több európai vezető a nap folyamán megerősítette, hogy az orosz csapatok a lázadók által birtokolt területekre vonultak be Kelet-Ukrajnába, miután Putyin elismerte függetlenségüket – de néhányan igyekeztek leszögezni, hogy ez még nem a régóta rettegett, teljes értékű invázió.
A Fehér Ház, amely eddig nem szívesen használta az „invázió” szót, kedden megváltoztatta álláspontját.
„Úgy gondoljuk, hogy ez egy invázió kezdete, Oroszország legújabb inváziója Ukrajnában” – mondta Jon Finer nemzetbiztonsági főtanácsadó-helyettes.
"Az invázió invázió, és pontosan ez van, ami folyamatban van."
Az adminisztráció eleinte ellenállt a csapatok bevetésének kiírásának, mert a Fehér Ház látni akarta, hogy Oroszország valójában mit fog tenni. Az orosz csapatok mozgásának felmérése után világossá vált, hogy új invázióról van szó – tette hozzá az illetékes. (AP)
16:03 - Putyin: Kijevet nem érdeklik a békés megoldások, Blitzkrieget akarnak
Moszkva garantálja a két szakadár Donbász köztársaság biztonságát és integritását Donyeckben és Luganszkban – jelentette ki Oroszország vezető diplomatája, miután a Kreml megerősítette szuverén államként való státuszukat az Ukrajnával való egyre súlyosbodó ellentét közepette.
„Barátsági, együttműködési és kölcsönös segítségnyújtási szerződések kerültek aláírásra Oroszország és ezen új államok között, amelyben ígéretet teszünk biztonságuk megőrzésére” – mondta a külügyminiszter. „Azt hiszem, ezt mindenki megérti” – tette hozzá.
Putyin kijelentette, hogy a döntés a háború sújtotta kelet-ukrajnai konfliktusokra adott válasz, és azzal vádolta Kijevet, hogy
„nem érdeklik a békés megoldások,”
azt állítva, hogy tisztségviselői „a Blitzkreig-et akarják elindítani”. (RT)
15:55 - Megvan, hogy határozza meg Oroszország, pontosan hol is fut Donyeck és Luganszk határa
Oroszország elismeri a két szakadár köztársaság, Donyeck és Luganszk határait annak megfelelően, hogy a helyi vezetők hol gyakorolják a hatalmat és joghatóságot – jelentette be a Kreml, miután Moszkva hivatalosan is elismerte a két régiót független államként.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov kedden újságíróknak nyilatkozva kifejtette, hogy Moszkva támogatni fogja a donbászi köztársaságokat területi vitájukban. Ez azt jelenteti, hogy elismerik őket „az általuk bejelentett paramétereken belül” – mondta.
Andrej Rudenko külügyminiszter-helyettes később hozzátette, hogy Moszkva tiszteletben tartja a határokat, mivel a helyi vezetők gyakorolják a hatalmat és joghatóságot.
15:47 - Borrell: az EU készen áll szélesebb körű politikai és gazdasági szankciók elfogadására
Josep Borrell kijelentette: az Európai Unió határozottan elítéli az orosz elnök azon döntését, hogy a donyecki és a luhanszki területeket független köztársaságként ismeri el, valamint az azt követő döntést, hogy orosz csapatokat küld e területekre.
Közölte: az EU felszólítja Oroszországot, hogy vonja vissza a délkelet-ukrajnai szakadár tartományok önállóságának elismerését, tartsa be kötelezettségvállalásait, a nemzetközi jogot, és térjen vissza a normandiai formátum, valamint az EBESZ-en belüli háromoldalú kapcsolattartó csoport megbeszéléseihez.
"Figyelmeztetjük Oroszországot, ne használja fel az érintett tartományok vezetőivel aláírt paktumokat arra, hogy további katonai lépéseket tegyen Ukrajna ellen.
Felszólítjuk továbbá a többi államot, hogy ne kövessék Oroszország jogellenes döntését, és ne ismerjék el az érintett területek kikiáltott függetlenségét" - fogalmazott.
15:28 - Putyin: továbbra is zavartalan gázellátásra törekszünk
Oroszország a maga részéről továbbra is zavartalanul szándékozik ellátni gázzal a világpiacot, továbbá fejlesztené az ezt szolgáló infrastruktúrát és növelné a szektorbeli befektetéseit – mondta el Vlagyimir Putyin orosz elnök a Gázexportáló Országok Fórumát megnyitó beszédében a TASZSZ tudósítása szerint.
Az orosz elnök azt is kiemelte, hogy a globális közösségnek az volna az érdeke, ha az energiaszállítást nem nehezítenék szankciók és korlátozások.
15:07 - Rutte: Ukrajna nem tagja a NATO-nak, nem küldünk holland katonákat a térségbe
Oroszország meg fogja érezni a szankciók bevezetésével járó következményeket, amiért hétfőn elismerte a "Donyecki Népköztársaság" és a "Luhanszki Népköztársaság" függetlenségét, megsértve ezzel Ukrajna szuverenitását - jelentette ki Mark Rutte holland miniszterelnök kedden, rövid sajtónyilatkozatában.
Rutte Moszkva e lépését olyan "elfogadhatatlan" cselekedetnek nevezte, amely "nem maradhat válasz nélkül". Hozzátette: véleménye szerint még nem kellően bizonyított, hogy Oroszország megszállja Ukrajnát.
A holland miniszterelnök egy hétfő esti televíziós vitában kijelentette:
Vlagyimir Putyin orosz elnök "teljesen paranoiás".
Mint mondta, Putyin az ukrán kormányt diktatúrának próbálja beállítani, míg az orosz vezetéssel ellentétben a kijevi kormányt demokratikusan választották meg. Azt is megerősítette, hogy Hollandia támogatni fogja Ukrajnát, ha háborúra kerülne sor, de kizárta, hogy országa katonákat küldene a térségbe, mivel "Ukrajna nem tagja a NATO-nak".
Múlt héten a holland kabinet úgy döntött, hogy 100 mesterlövészpuskát, 30 000 darab lőszert, 3000 katonai sisakot, 2000 golyóálló mellényt, valamint több fegyver- és aknakereső rendszert szállít Ukrajnának.
14:53 - Mémmel üzent Moszkvának a kijevi amerikai nagykövetség
— U.S. Embassy Kyiv (@USEmbassyKyiv) February 22, 2022
14:44 - Dimitrij Medvegyev reagált a német döntésre az Északi Áramlat 2 befagyasztásával kapcsolatban
A volt orosz elnök kijelentette: "Isten hozott a szép új világban, ahol az európaiaknak hamarosan 2000 eurós árat kell majd fizetniük 1000 köbméter gázért!"
German Chancellor Olaf Scholz has issued an order to halt the process of certifying the Nord Stream 2 gas pipeline. Well. Welcome to the brave new world where Europeans are very soon going to pay €2.000 for 1.000 cubic meters of natural gas!
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) February 22, 2022
14:37 - Nem tudott dűlőre jutni Donyeck és Luganszk határaival kapcsolatban a CNN és Dimitrij Peszkov
Russian messaging over whether DNR/LNR recognised in current or “desired” borders has been all over the place today. Maybe strategic ambiguity, maybe Putin just didn’t tell anyone else yet what he plans.
— Shaun Walker (@shaunwalker7) February 22, 2022
It led to this Beckett-esque exchange
(Via @KevinRothrock) pic.twitter.com/7SfQQ8pl6S
14:03 - Megvan az EU szankciótervezete
Az Európai Unió azokat szankcionálná, akik részt vettek a szakadár régiók elismeréséről szóló jogellenes döntésben, a bankokat, amelyek orosz katonai és egyéb műveleteket finanszíroznak ezeken a területeken. Célba vennék továbbá az orosz állam és kormány azon képességét, hogy hozzáférjenek az EU tőke- és pénzügyi piacaihoz és szolgáltatásaihoz, valamint a két szakadár régióból az EU-ba irányuló és az EU-ból induló kereskedelmet is.
Sajtóinformációk szerint első körben kedden délután arra lehet számítani, hogy
az orosz Duma azon 351 képviselőjét, akik megszavazták a szakadár régiók elismerését, illetve a 11 orosz katonai parancsnokot, akik a bevonulást irányították vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal sújtják majd.
Ezen túl a kelet-ukrajnai szeparatista régióhoz kötődő három bank pénzeszközeit is befagyasztják és megtiltják az orosz kormánynak és a központi banknak nyújtott hitelezést. Nyugati bankok nem nyújthatnak támogatást az orosz államadósság finanszírozásához sem.
Ugyancsak számítani lehet a jelenleg Krímmel szemben alkalmazott kereskedelmi tilalmak kiterjesztésére erre a két régióra. (HVG)
13:53 - Csapatokat vezényel a Magyar Honvédség a keleti országrészbe
13:41 - Öt orosz bankot sújtot szankciókkal az Egyesült Királyság
Öt orosz bank és három befolyásos, vagyonos magánszemély ellen rendelt el vagyonbefagyasztást is tartalmazó szankciókat kedden a brit kormány, válaszul arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök előző nap hivatalosan elismerte a délkelet-ukrajnai szakadár területeket.
Boris Johnson brit miniszterelnök most beszél a parlamentben. Azt mondja, ez még csak az „első részlet”, és további intézkedések várhatóak. (Guardian)
13:38 - Orbán: Magyarország támogatja Ukrajna szuverenitását
Orbán Viktor miniszterelnök kedden telefonon tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel az orosz-ukrán konfliktusról. A magyar miniszterelnök a megbeszélésen kifejtette:
Magyarország - szomszéd államként - aggodalommal figyeli az ukrajnai fejleményeket.
Orbán tájékoztatta Zelenszkij elnököt arról, hogy Magyarország a koordinált európai válaszcselekvés részeseként támogatni fogja a helyzet rendezésére irányuló közös uniós erőfeszítéseket. Ennek keretében a kormány folyamatosan egyeztet nyugati szövetségeseivel - mondta a miniszterelnök.
A tárgyalás során biztosította Volodimir Zelenszkijt arról, hogy Magyarország ahogyan eddig, ezután is támogatja Ukrajna szuverenitását és területi egységét.
13:21 - Szerb elnök: nőni fog a ránk nehezedő nyomás az ukrán konfliktus miatt
Nőni fog a Szerbiára nehezedő nyomás azt követően, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök elismerte a "Donyecki Népköztársaság" és a "Luhanszki Népköztársaság" függetlenségét - jelentette ki Aleksandar Vucic szerb elnök a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) keddi beszámolója szerint.
Az államfő szerint Szerbia ezzel nehéz helyzetbe került, és számos politikai, biztonsági és gazdasági kihívással kell majd szembenéznie a közeljövőben. Véleménye szerint az orosz elnök döntése teljesen felborította a világ biztonsági struktúráját, és nem tudható, hogy ki hogyan fog cselekedni, mit fog lépni ebben a helyzetben. Kiemelte,
a Nyugat eddig is folyamatosan azt kérte Szerbiától, hogy vezessen be szankciókat Oroszország ellen, és vélhetően ez a követelés a közeljövőben megerősödik, de Szerbia ellen fog állni ennek a nyomásnak.
Aleksandar Vucic rámutatott, hogy a szerb nemzetbiztonsági tanács keddi ülésén a hadsereg főparancsnokaként arra utasította a katonaság és rendőrség vezetőit, hogy álljanak készenlétben, és folytatódjon a fegyveres testületek felszereltségének biztosítása.
"Meg kell értenünk, hogy a béke nem magától értetődő dolog, nagy erőfeszítéseket kell tennünk a megőrzése érdekében. A világrend megváltozik, több szuperhatalom, politikai és gazdasági hatalmi központ jön létre" - fogalmazott a szerb köztársasági elnök.
Oroszországot és Szerbiát történelmi, vallási és kulturális kapcsolatok kötik össze, Belgrád és Moszkva kölcsönösen támogatja egymást a nemzetközi színtéren. Mindezek ellenére Szerbia minden alkalommal közölte, hogy támogatja Ukrajna területi egységét, és nem ismerte el a Krím elcsatolását sem. Ennek legfőbb oka, hogy egy ilyen lépéssel elismerné Koszovó egyoldalúan kikiáltott függetlenségének jogosságát is.
13:03 - KMKSZ: fegyveres úton nem lehet rendezni a felgyülemlett konfliktusokat
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöksége nyilatkozatban fejezi ki aggodalmát az Ukrajna körzetében fokozódó háborús feszültség miatt, rámutatva, hogy
"az atomfegyverek korában fegyveres úton nem lehet rendezni a felgyülemlett konfliktusokat".
A KMKSZ elnöksége kedden kiadott nyilatkozatában felszólítja a nagyhatalmak vezetőit és az ukrán kormányzatot arra, hogy "tegyenek meg mindent a háború elkerülése, a problémák békés úton történő rendezése érdekében".
A dokumentumban rámutatnak, hogy Ukrajnának az utóbbi években elfogadott törvényei nem teszik lehetővé a kisebbségvédelem terén kötött nemzetközi egyezmények végrehajtását.
"Az ukrajnai kisebbségek nyelvi, oktatási jogainak visszaállítása jelentős mértékben hozzájárulhatna a béke és a stabilitás megőrzéséhez"
- áll a nyilatkozatban.
A szervezet elnöksége a jelenlegi feszült helyzetben felelőtlennek tartja azokat a támadásokat, amelyek nemrégiben a kárpátaljai megyei adminisztráció vezetőjét érték a népek testvériségéről tett kijelentései okán, valamint a megyei közgyűlés elnökét a budapesti látogatása miatt - amelyet rendkívül eredményesnek és előremutatónak tart a KMKSZ.
12:41 - Scholz: Németország felfüggeszti az Északi Áramlat-2 gázvezeték üzembe helyezését
A német szövetségi kormány azonnali hatállyal felfüggeszti az Északi Áramlat-2 földgázvezeték üzembe helyezésének folyamatát, válaszul arra, hogy Oroszország a nemzetközi jog súlyos megsértésével elismerte a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadár területek függetlenségét - jelentette be Olaf Scholz német kancellár kedden Berlinben.
A kancellár elmondta: felkérte a gazdasági minisztert, hogy tegye meg a már elkészült vezetékrendszer üzembe helyezéséhez nélkülözhetetlen tanúsítványok kiadásának felfüggesztéséhez szükséges közigazgatási jogi lépést.
A Balti-tenger alatt lefektetett Északi Áramlat-2 közvetlenül, Ukrajna megkerülésével köti össze Oroszországot Németországgal, és évi 55 milliárd köbméter földgáz szállítására alkalmas.
12:05 - Kijev a diplomáciai kapcsolatok megszakítását fontolgatja Moszkvával
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette kedden, hogy fontolóra veszi az Ukrajna és Oroszország közötti diplomáciai kapcsolatok megszakítását. Az államfő erről azon a sajtótájékoztatón beszélt, amelyet Alar Karis észt elnökkel kijevi megbeszélésüket követően közösen tartottak.
"Kérést kaptam a külügyminisztériumtól, hogy fontoljam meg az Ukrajna és az Orosz Föderáció közötti diplomáciai kapcsolatok megszakításának kérdését. A sajtótájékoztató után ezen a témán fogok dolgozni. És nem csak ezen"
- fogalmazott Zelenszkij.
11.42 - Z-betűvel jelölt katonai járművek jelentek meg a határon
A közösségi médiában el is kezdődött a találgatás, hogy mire utal az orosz katonai járművekre ráfestett Z-betű. Egyesek szerint így különböztetik meg a hasonló járműveket felsorakoztató ukrán flottától, de hiteles magyarázat egyelőre nincs. A felvételen látható járművet egyébként Beljanka településen videózták.
Full video pic.twitter.com/YpMKmY7Ryo
— Michael Sheldon (@Michael1Sheldon) February 19, 2022
11:10 Mi az a Budapest Memorandum?
Az egyre fokozódó orosz-ukrán konfliktus kapcsán többször is felmerült az 1990-es években aláírt, Budapest Memorandum névre hallgató nemzetközi atomsorompó egyezmény. A nemzetközi szerződést 1994. december 5-én, Budapesten írták alá az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) itt megtartott konferenciáján. Az egyezmény biztonsági garanciákat nyújt az aláíró feleknek annak kapcsán, hogy Ukrajna csatlakozott a nukleáris fegyverek korlátozásáról szóló atomsorompó egyezményhez. Bővebben itt.
11:07 Lavrov: most "minden szankciók anyjával" fenyegetnek, megszoktuk
Az orosz külügyminiszter a nyugati szankciókkal kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy már megszokták, hogy az európai, amerikai és brit kollégáik ezzel fenyegetőznek. "Már eddig is fenyegettek minket mindenféle szankciókkal, most meg azt mondják, jön +minden szankciók anyja+. Hát, hozzászoktunk már. Tudjuk, hogy ezeket mindenképpen bevezetik, akár van rá indokuk, akár nincs." (Reuters)
11:05 Ukrajna térképe, és a szakadár területek
11:00 Moszkva: a minszki megállapodások többé nem aktuálisak
Moszkva szerint Kijev többé nem tekinti érvényesnek a minszki megállapodásokat, amelyeket a szakadár köztársaságok orosz elismeréséig az ukrajnai rendezés alapjának tekintettek - közölte Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a Szolovjov.Live YouTube-csatornán nyilatkozva
"Abból indulunk ki, hogy a minszki megállapodások többé már nem aktuálisak a kijevi rezsim számára, amely ezt mindannyiunknak elmondta"
- felelte a szóvivő arra a kérdésre, hogy Oroszország kilépett-e a Minszk-2 megállapodásból. Zaharova azt hangoztatta, hogy Oroszország hét éven át mindent elkövetett a szakadár köztársaságok orosz elismeréséig az ukrajnai rendezés alapjának tekintett minszki megállapodások végrehajtásáért.
10:45 Zuhanórepülésben a tőzsde
Zuhan az orosz tőzsde, gyengül a rubel Putyin bejelentése nyomán – írja a RT. Indexcsökkenéssel indult egyébként a kereskedés kedden az európai értékpapírpiacokon is.
A geopolitikai eszkaláció függvényében hétfőn az európai indexek nagy veszteséggel zártak, az amerikai tőzsdék is mínuszban fejezték be a kereskedést, a keddi globális tőzsdenapot pedig az ázsiai piacok is indexcsökkenéssel indították el.
10:27 Ukrajna listát küldött Magyarországnak
Listát küldött Magyarországnak Ukrajna arról, mivel tudna segíteni hazánk a védekezésben. „Ez egy nagyon széles lista, amely tartalmaz különböző kaliberű lőszereket, védősisakokat és golyóálló mellényeket, különböző katonai felszereléseket” – fogalmazott Ukrajna magyarországi nagykövete. (Mandiner)
10:14 Csehország is nekiment Moszkvának
Csehország a szabad és független Ukrajna mellett áll, saját történelméből emlékszik hasonló lépésekre, amelyek soha nem vezettek békéhez - reagált Petr Fiala cseh kormányfő keddre virradóra közleményében. A szakadár területek szuverenitásának elismerését a cseh külügyminisztérium is elítélte. "Oroszország döntése a nemzetközi jog megsértése" - jelentette ki Jan Lipavsky külügyminiszter a tárca honlapján közzétett nyilatkozatban.
10:09 Márki-Zay felszólította Orbánt: határolódjon el az orosz agressziótól
10:01 London szerint invázió jöhet
Boris Johnson brit miniszterelnök szerint valós lehetőség az Ukrajna elleni orosz invázió "a következő órákban és napokban". A londoni kormányfői hivatal keddi tájékoztatása szerint Johnson ezt a véleményét az ukrán elnökkel, Vologyimir Zelenszkijjel tartott hétfő éjjeli telefonos megbeszélésén fejtette ki.
09:52 Kína önmérsékletre szólított fel
Vang Ji kínai külügyminiszter önmérsékletre szólított fel minden érintett felet Ukrajna kapcsán, amikor kedden telefonon egyeztetett Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel. A kínai külügyminisztérium hivatalos weboldalán közzétett közlemény szerint Vang Ji elmondta: Kína figyelemmel kíséri az ukrajnai helyzet alakulását. Hangsúlyozta: Peking végig konzisztens álláspontot tartott fenn Ukrajna ügyében, miszerint bármely ország jogos biztonsági aggályait tiszteletben kell tartani, továbbá az ENSZ Alapokmányának útmutatásaihoz és elveihez kell igazodni.
09:43 Izrael felkészül 150-200 ezer zsidó kimenekítésére
Izrael átköltözteti nagykövetségét Kijevből, Ukrajna fővárosából a nyugat-ukrajnai Lvivbe (Lemberg) - jelentette be a Twitteren Jaír Lapíd izraeli külügyminiszter. Lapid bejelentése szerint az izraeli külügyminisztérium helyzetértékelése és számos nemzetközi testülettel folytatott tárgyalás után arra utasította a Kijevben lévő izraeli nagykövetség munkatársait, hogy költözzenek át a nyugat-ukrajnai Lvivben található konzuli irodákba.
A külügyminisztérium ismét felszólította az Ukrajnában tartózkodó izraelieket, hogy haladéktalanul hagyják el az országot. A The Times of Israel című, angol nyelvű izraeli hírportál szerint az izraeli hatóságok arra is készülnek, hogy szükség esetén Ukrajna becslések szerint 150 000-200 000 fős zsidó lakosságát szárazföldi úton kimenekítsék.
09:40 Tankok érkeztek Donyeckbe
A Reuters helyi tudósítója szerint öt tank érkezett Donyeck határához, kettő másik pedig a város másik részéhez.
09:33 Donyeckben kitört az ünneplés
Donyeckben így reagáltak Putyin bejelentésére:
09:15 Amerika gyors és súlyos gazdasági intézkedéseket készített elő
Joe Biden amerikai elnök rendeletben tiltja meg, hogy bármely amerikai állampolgár "új kereskedelmi tevékenységet kezdeményezzen, vagy befektessen" a délkelet-ukrajnai szakadár régiókban.
I have signed an Executive Order to deny Russia the chance to profit from its blatant violations of international law. We are continuing to closely consult with Allies and partners, including Ukraine, on next steps. pic.twitter.com/ZS81ivAPgs
— President Biden (@POTUS) February 22, 2022
09:08 Szijjártó: Felgyorsult Brüsszelben a szankciós intézkedések előkészítése
09:01 Üzent az ukrán elnök: nincs ok az álmatlan éjszakára
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök keddre virradóan videóüzenetben fordult az ukránokhoz, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette a Donyec-medencei szakadár "népköztársaságok" Ukrajnától való függetlenségének elismerését, és kijelentette, hogy most "nincs ok a kaotikus cselekvésre, az álmatlan éjszakára".
08:56 Kinek az érdeke a hisztériakeltés? Hetek Originals podcast
08:42 Orbán is megszólalt: Magyarország részese a közös uniós álláspontnak
Az ügyben megszólalt a magyar miniszterelnök is, aki azt közölte, hogy Magyarország részese a közös uniós álláspontnak. Az egyeztetések folyamatosak - ez volt az Európai Tanács elnökével, Charles Michellel való tanácskozás lényege.
08:28 Sorra ítélik el a lépést
Az Egyesült Államok, Németország, Franciaország, Anglia, Lengyelország és az Európai Unió is még az este során elítélték Oroszország lépését, amit Ukrajna terület integritásának a megsértésének minősítettek.
08:11 Putyin elismert - megindultak a katonák
Ahogy arról a Hetek is beszámolt, a délkelet-ukrajnai szakadár "Donyecki Népköztársaság" és "Luhanszki Népköztársaság" szuverenitásának haladéktalan elismerését jelentette be hétfő esti videoüzenetében Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az elnök felhatalmazta az orosz fegyveres erőket, hogy a két "népköztársaság" területén biztosítsák a békefenntartást.