A tegnapi napról készült tudósításunkat itt olvashatják el.
12:15 - A 2024-es Világgazdasági Fórum véget ért.
12:00 - Nagy Márton: híd szerepre törekszik Magyarország a globális gazdaságban
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye a Fórum pénteki napján részt vett és beszédet mondott Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki beszédében a világgazdasági környezet átfogó értékelése mellett az új gazdasági trendekről, az új iparágakra való átállás dinamikájáról és az ezekhez történő alkalmazkodásról osztotta meg gondolatait.
Nagy Márton kifejtette, hogy a világgazdaságban jelentős strukturális változások zajlanak, amelyben Európa lassan alkalmazkodik az új trendekhez, miközben az ázsiai országok, különösen Kína, rendkívül jól reagáltak a közelmúlt globális kihívásaira, azok leküzdésére és saját gazdaságaik megerősítésére. Hozzátette, hogy ezek az államok mind belföldön, mind pedig a globális térben minden eszközt felhasználtak versenyképességük növelésére. Ezzel szemben az Európai Unió a kibontakozó globális támogatási versenyre rossz választ adhat azzal, hogy a maastrichti kritériumokhoz való visszatérést szorgalmazza, ami erősen rontja a fellendülő növekedést, miközben versenyhátrányt okoz az uniós tagállamoknak.
A miniszter kitért arra is hogy a magyar miniszterelnök keleti nyitás politikája sikeres, Magyarországon a keleti országok közvetlen befektetéseinek aránya 2010-hez képest 10 százalékról 34 százalékra emelkedett. A tárcavezető kiemelte, hogy Magyarország saját stratégiát alkalmaz, így egyfajta híd szerepre törekszik.
11:42 - „Ebben nincs semmi személyes, Önök a probléma része” – közölte a Heritage Foundation feje
Kevin Roberts, a Heritage Foundation (a legnagyobb amerikai konzervatív thinktank) elnöke az egyik panelbeszélgetés során közölte, hogy „Nevetséges, hogy Ön - vagy bárki más - Davost a liberális demokrácia védelmezőjének nevezi.”
Szerinte ugyanilyen nevetséges a "diktatúra" szót használni Davosban, és ezt Trump elnökre vonatkoztatni. „Ezt valóban abszurdnak tartom, de most elállok ettől az építő jellegű kritikától, és inkább válaszolok a kérdésére (…): Trump elnök, ha ő lesz a következő elnök – de ha már itt tartunk, szerintem bárki is lesz a következő konzervatív elnök -, fel fogja venni a harcot az elit hatalmával, amint az korábban említettem.”
Majd hozzátette, hogy „Amit itt szeretnék hangsúlyozni, az oka annak, hogy (egyáltalán) itt vagyok Davosban, az az, hogy elmondjam sok embernek ebben a teremben és azoknak is, akik ezt nézik, hogy minden tiszteletem ellenére – és ebben nincs semmi személyes –: Önök a probléma része”.
My message to the self-appointed global elites: Your time is up. pic.twitter.com/Wj2Bntjztz
— Kevin Roberts (@KevinRobertsTX) January 18, 2024
Közölte, hogy a politikai elit három-négy-öt kérdésben azt mondja az átlagembereknek, hogy a valóság X, holott a valóság valójában Y. „Vegyük a bevándorlást: az elit azt mondja nekünk, hogy a nyitott határok és még az illegális bevándorlás is rendben van. Az átlagember pedig azt mondja nekünk az Egyesült Államokban, hogy mindkettő ellehetetleníti őket az amerikai életmódban. Igazuk van. Trump elnök ezt fogja felvállalni, az átlag amerikaiak nevében.”
Az erről szóló videó részletet tegnap osztotta meg az elnök Twitteren.
11:21 - Google: A mesterséges intelligencia felelősségteljes kiépítése közös erőfeszítés kell legyen
Reena Jana, a vállalat Tartalomért és partnerségi kapcsolatokért felelős vezetője szerint a tartalomgyártó mesterséges intelligencia (GenAI) már képes a termelékenység és a kreativitás fokozására az iparágakban és ágazatokban. Éppen ezért az iparági vezetőknek, a kormányoknak és a tudományos köröknek mérlegelniük kell a technológia lehetőségeit és új kihívásait, hogy a biztonságos és megbízható GenAI-alkalmazások létrehozására a legjobb gyakorlatokat alakítsák ki.
Kiemelte, hogy az ágazatközi együttműködés és kommunikáció kulcsfontosságú. Ezért úgy fogalmazott, hogy "A mesterséges intelligencia felelősségteljes kiépítése közös erőfeszítés kell legyen."
"Building #AI responsibly must be a collective effort." says @Google https://t.co/VrumHXmu9j #WEF24 #GenAI
— World Economic Forum (@wef) January 19, 2024
10:44 - A BlackRock alelnökét kérdezték újságírók a Fórumon:
🚨 Rebel News CONFRONTS BlackRock's vice chairman at the World Economic Forum
— Avi Yemini (@OzraeliAvi) January 19, 2024
Because no one is off-limits to us in Davos.
GET MORE: https://t.co/uvbDgOk19N pic.twitter.com/xy8MMNJByn
10:10 - Soros fia szerint Trump jött és félretolta a fékeket és ellensúlyokat
Soros György fia, Alexander Soros is részt vett a „4,2 milliárd ember a szavazóurnáknál” panelbeszélgetésen, amelyen beszélgető partnerei volt Rajesh Kumar Singh indiai kormánytisztviselő, Rachel Botsman író, Mark Leonard politológus, James Harding brit újságíró, Ian Bremmer politológus.
Az ifjabb Soros a beszélgetés során nyilatkozott többek között a fejlődő technológia (így az AI), az emberi civilizáció és a demokrácia kapcsolatáról. „Könnyű belecsúszni a technológia hibáztatásába” és „azt mondani, hogy a technológia veszély”.
With my fellow Davos do-gooder, the incredibly brave leader of the Belarussian opposition, @Tsihanouskaya. Good news about the strategic dialogue with the US. Europe must do more to help Belarussians living in quite possibly the continent’s most autocratic regime. #wef24 pic.twitter.com/f7Is69Yq8j
— Alex Soros (@AlexanderSoros) January 18, 2024
Hozzátette, hogy szerinte a demokrácia ügyét illetően nem gondolná, hogy a mesterséges intelligencia egy fundamentális problémát jelent. „A demokrácia zűrös (dolog)” – fogalmazott. Hiszen szerinte a demokrácia az ötletek megvitatásáról és a pluralitásról szól, és arról, hogy az embereknek különböző igazságaik vannak. Ez pedig összefügg az emberek bizalmával/bizalmatlanságával, például a meglévő intézmények kapcsán – Amerikába ilyen a fékek és ellensúlyok rendszere.
Ennek kapcsáén Trumpot is szóba hozta, aki szerinte a szó szoros értelmében jött és félretolta a fékeket és ellensúlyokat.
A teljes beszélgetés itt érhető el.
Great to be reunited with East Timor independence hero and first President, Xanana Gusmão, who I visited in East Timor with my father shortly after independence. Now back as prime minister and prioritizing the blue economy. #wef24 pic.twitter.com/xY10FU5fIj
— Alex Soros (@AlexanderSoros) January 18, 2024