A tegnapi napról készült tudósításunkat itt, a tegnap előtti napról készültet pedig itt olvashatják el.
17:00 - Mai tudósításunkat itt berekesztjük.
14:55 - Több davosi vezető szerint „nem lesz a világ vége” Trump visszatérése a Fehér Házba
Egy neve elhallgatását kérő neves amerikai vezető üzletember szerint a Trump elnöki székbe való visszatérésével kapcsoltos félelmek egy része az Egyesült Államok kormányába beépített fékek és ellensúlyok megértésének hiányából fakadhat. „Van igazságszolgáltatási rendszerünk. A kongresszus valószínűleg megosztott lesz.
Jó óvatosnak lenni, de ez nem jelenti majd a világ végét.”
„Ő fogja megnyerni az elnöki posztot” – jósolta egy amerikai bank vezérigazgatója. – "Sok politikai döntése helyes volt."
14:17 - ENSZ különmegbízott: a tiszta energiába való befektetések 50%-kal nőttek tavaly
Mark Carney, az ENSZ éghajlat-politikai és pénzügyi különmegbízottja a CNBC-nek nyilatkozva úgy vélte, hogy a fenntarthatóság "nem csúszott le a befektetők napirendjéről".
A Bank of England korábbi kormányzója elmondta, hogy a tiszta energiába történő beruházások 2023-ban 50%-kal, 1,8 billió dollárra nőttek a 2022-es 1,2 billió dollárról, hozzátéve, hogy ez majdnem kétszer annyi befektetést jelent, mint a hagyományos energiába történő beruházás.
"A tiszta energiába, az EV-kbe, [elektromos járművekbe] a teljes ellátási láncban hatalmas beruházási hullámot tapasztalhatunk"
- mondta Carney a svájci Davosban megrendezett Világgazdasági Fórumon.
13:21 - Kreml: nem igazán érdekel minket Davos
Az elmúlt években csökkent a Kreml érdeklődése a Világgazdasági Fórum iránt, miután az ukrajnai 2022-es invázióját követően megszűnt a rendezvényen való részvétele.
"Már évek óta nem veszünk részt Davoson. Ezért csökkent az érdeklődésünk e fórum iránt" - mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára csütörtökön e-mailben küldött kommentárjában a CNBC-nek."Mindig szorosan figyelemmel kísérjük a Kijevből érkező nyilatkozatokat" - mondta Peszkov arra a kérdésre, hogy Moszkva figyelemmel kísérte-e Volodimir Zelenszkij ukrán elnök keddi fő beszédét.
Orosz tisztviselők, szervezetek és üzleti vezetők özönlöttek Davosba az Ukrajna elleni orosz inváziót megelőző években, abban a reményben, hogy befektetéseket vonzanak az országba. Vlagyimir Putyin orosz elnök utoljára 2021-ben mondott beszédet a WEF-en, amikor a rendezvényt a Covid-19 járvány miatt gyakorlatilag nem tartották meg.
A WEF-en részt vevő közéleti személyiségek 2024-es listáján egyetlen orosz sem szerepel.
12:39 - Kína az elmúlt évek egyik legnagyobb delegációját küldte Davosba
A Li Csiang kínai miniszterelnök vezette küldöttség a legnagyobbnak számít 2017 óta, amikor Hszi Csin-ping elnök egy 80 fős csoportot hozott magával.
"A kínai piacra történő befektetés választása nem kockázat, hanem lehetőség" - mondta Li a küldöttekhez intézett beszédében kedden, mielőtt találkozott a JPMorgan , a Bank of America , a Standard Chartered és a Blackstone vezérigazgatóival, a Kínai Népbank vezetője mellett.
11:45 - Nem akarunk egy MI "Hiroshimát" látni, mondja a Salesforce vezérigazgatója
A technológiai ipar biztonsági protokollokat és bizalmi elveket határoz meg a világot viharosan meghódító, fejlődő mesterséges intelligencia szoftverekkel kapcsolatban, hogy elkerülje a "hiroshimai pillanatot" - mondta Marc Benioff, a Salesforce vezérigazgatója a svájci Davosban megrendezett Világgazdasági Fórum egyik panelbeszélgetésén.
"Ez egy hatalmas pillanat az MI számára. A mesterséges intelligencia hatalmasat ugrott előre az elmúlt egy-két évben" - jegyezte meg, elismerve, hogy a gyors ütemű fejlődés közepette a technológia "nagyon rosszul is elsülhet".
A mesterséges intelligencia megbízhatóságával és felhasználásával kapcsolatban egyre több az aggodalom, és a kritikusok világszerte kérdéseket vetnek fel az emberi munkaerőt felváltani hivatott szoftverekkel kapcsolatban. A hét elején a Nemzetközi Valutaalap közzétett egy jelentést, amely arra figyelmeztetett, hogy a mesterséges intelligencia térnyerése világszerte a munkahelyek közel 40%-át érintheti.
"Nem akarunk egy mesterséges intelligencia Hiroshimát látni. Biztosra akarunk menni, hogy most már értjük a dolgot".
A Salesforce is beszállt a játékba, miután elindította saját generatív AI-szoftverét, az Einstein GPT-t, és csatlakozott a szoftverfejlesztők globális versenyéhez, hogy meglévő termékeikbe beépítsék a generatív AI-képességeket.
10:55 - "Ha Izrael nem lenne ott, Európa lenne a következő célpont" - mondta az izraeli elnök
Isaac Herzog izraeli elnök arra figyelmeztetett, hogy Izrael tartja vissza azokat a közel-keleti fenyegetéseket, amelyek egyébként Európára és az Egyesült Államokra is veszélyt jelentenének.
Izraelnek a Hamász és a Hezbollah terrorszervezetek ellen folyó háborújára utalva azt mondta: "Ha Izrael nem lenne ott, Európa lenne a következő célpont... és az Egyesült Államok is".
Israeli President Isaac Herzog speaks at the World Economic Forum.#IsaacHerzog #Israel #Davos #WEF #WEF24 #WorldEconomicForum #Switzerland #live #Reuters #news https://t.co/i5JBWZgMxk
— Reuters (@Reuters) January 18, 2024
"Háborút vívunk az egész világért, a szabad világért" - tette hozzá, utalva a libanoni Hezbollah terrorszervezet fenyegetésére is, amely a konfliktus kezdete óta offenzívát folytat Izraellel szemben, a Gázai övezet civil lakosságával való szolidaritásra hivatkozva.
Elismerte továbbá a jemeni hutik által a Vörös-tengeren jelentett tengeri veszélyeket is, mondván, hogy Izrael "a gonoszság hatalmas rendszerét tárja fel".
"Nyilvánvaló, hogy a szaúdi opció, mint az egész normalizációs folyamat része, kulcsfontosságú ahhoz, hogy a háborúból egy új horizont felé tudjunk kilépni"
- mondta Isaac Herzog beszédében. "Ez még mindig kényes, törékeny, hosszú időbe fog telni, de úgy gondolom, hogy ez valójában egy lehetőség arra, hogy a térségben egy jobb jövő felé haladjunk. Ezt nagyon fontos fejleménynek tartom".
A továbbiakban a Szaúd-Arábiával való normalizálódást - egy olyan lépést, amelyet az Egyesült Államok erősen támogatott, hogy újraegyesítse két erős szövetségesét a Közel-Keleten - "fordulópontnak" nevezte, mondván, hogy Rijád lépései Izrael elismerésére "olyan nemzetek bátorságát követik, mint Egyiptom, Jordánia és az Ábrahámi Egyezményben részes nemzetek, mint az Egyesült Arab Emírségek, Marokkó, a Marokkói Királyság és a Bahreini Királyság".
10:17 - Javier Milei: utasítsák el a szocializmust!
Javier Milei szerdán felszólította az üzleti és politikai vezetőket, hogy utasítsák el a szocializmust, és ehelyett fogadják el a "szabad vállalkozói kapitalizmust" a világ szegénységének megszüntetése érdekében.
"Ma azért vagyok itt, hogy elmondjam, a nyugati világ veszélyben van"
- mondta Milei a svájci Davosban, a Világgazdasági Fórumon tartott külön beszédében, a fordítás szerint.
Good explanation of what makes countries more or less prosperous
— Elon Musk (@elonmusk) January 18, 2024
pic.twitter.com/D254kMpgDh
"És azért van veszélyben, mert azokat, akiknek a Nyugat értékeit kellene megvédeniük, egy olyan világkép kooptálja, amely kérlelhetetlenül a szocializmushoz, és ezáltal a szegénységhez vezet" - tette hozzá. "Ne adják meg magukat az állam előretörésének. Nem az állam a megoldás. Az állam maga a probléma. Önök ennek a történetnek az igazi főszereplői! Éljen a szabadság, a fenébe is!"
09:55 - Számonkérték a CNN riporterét, hogy nem végzi rendesen a munkáját
A RebelNews megkérdezte a neves üzleti riportert Richard Questet, hogy a CNN miért nem tesz fel több kritikus kérdést a világelitnek, amely évente összegyűlik a svájci városban a Világgazdasági Fórumon.
Miközben a havas davosi utcákon sétáltak, a Rebel riporterei aggályokat fogalmaztak meg a CNN hitelességével és hírnevével kapcsolatban, azt sugallva, hogy a rendezvényen való részvételért való fizetés veszélyezteti a csatorna képességét arra, hogy kemény kérdéseket tegyen fel.
🚨CNN news anchor receives a @RebelNewsOnline welcome to the World Economic Forum in Davos.@ezralevant 🔥🔥
— Avi Yemini (@OzraeliAvi) January 17, 2024
Like it? Support https://t.co/uvbDgOk19N now! pic.twitter.com/bx2nTCHAhJ
Quest először a havas, hideg körülményekre hivatkozva igyekezett kibújni a válaszadás alól, sérelmezve azt is, hogy két riporter van egy interjúalany "ellen". Majd igyekezett megmagyarázni, hogy az irodákért és az asztalokért fizetnek, amivel nincsen semmi gond.
"A rendezvényhez való hozzáférés a munkám része".
Arra a kérdésre, miért nem tesznek fel kellemetlen kérdéseket a résztvevőknek, Quest egyértelműen tagadott. "Sok minden, ami itt történik valóban idő és pénzpazarlás, mégis van érték abban, hogy az emberek összejönnek év elején és megnézik, hol is állunk."
09:34 - Trump visszatérésétől tart a davosi elit
Donald Trump nincs a davosi Világgazdasági Fórum idei kiadásának résztvevői között, de az Egyesült Államok elnökének esetleges újraválasztása nagyon is része a svájci alpesi üdülőhelyen folyó beszélgetésnek.
"Minden kérdés, amit ma kaptam, miközben fel-alá sétáltam a [davosi] sétányon, az volt, hogy visszajön-e?"
- nyilatkozta Tim Adams, a Nemzetközi Pénzügyi Intézet elnöke a CNBC-nek kedden. Még az egyik davosi szállodában is Trumpról folyt a csevegés.
"Ha Trump úr lesz az elnök... azt láthatjuk, hogy Oroszország megerősödik, és nő Putyin étvágya, hogy még több területet ragadjon magához, és ez közvetlenül veszélyezteti tagállamaink biztonságát" - nyilatkozta Vera Jourova, az Európai Bizottság alelnöke, hozzátéve, hogy "vannak aggályaink, minden lehetőségre felkészülünk".
09:03 - Macron: mindig egy szuverénebb Európa mellett érvelek
"2024 kulcsfontosságú év lesz az európaiak számára. Be kell bizonyítanunk, hogy képesek vagyunk láthatóbbak lenni, több erőfeszítést tenni, bármi is történik az Egyesült Államokban" - mondta a svájci Davosban megrendezett Világgazdasági Fórumon.
Macron szerint e kérdések középpontjában az ukrajnai és a közel-keleti konfliktusok, valamint az éghajlatváltozás kérdései állnak. Aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban is, hogy az év végi elnökválasztás kimenetele mit jelenthet az Egyesült Államok és Kína között fennálló feszültségekre.
Az elnök szerint Európának arra kellene összpontosítania, hogy önellátóbbá váljon, a tiszta technológiák, a mesterséges intelligencia és a félvezetők terén a regionális beruházások fellendítésével. "Mindig egy szuverénebb Európa mellett érvelek" - mondta.
"Ez nem azt jelenti, hogy meg kell ölni a kapcsolatokat, a partnerségeket és a szövetségeket. De azt jelenti, hogy ne legyünk túlságosan másoktól függőek
- tette hozzá.
08:43 - Trumpot dicsérte a JPMorgan vezérigazgatója
A riporterek élő adásban kapkodják a fejüket, amikor az amerikaiak legbefolyásosabb bankárja Trump politikáját dicséri, megvédi a MAGA mozgalmat, és Biden-t kritizálta, amiért 75 millió amerikait démonizál.
"Trumpnak igaza volt a NATO-val, a bevándorlással, a gazdasággal kapcsolatban... A demokratáknak fel kell nőniük"
Jaime Diamond, a JPMorgan vezérigazgatója.
🚨 Reporters GASP live on-air as Americans most powerful Banker praises Trump policies, defends the MAGA movement and BLASTS Biden for demonizing 75 million Americans.
— Benny Johnson (@bennyjohnson) January 17, 2024
“Trump was right about NATO, immigration, the economy… Democrats need to GROW UP”
Jaime Diamond, JPMorgan CEO pic.twitter.com/zLPmyCO4Cu
08:11 - Ősök szellemeit idézte meg, majd sorra ráköhögött az előadókra Davosban egy brazil női sámán
A klíma- és természetvédelmi panelbeszélgetést követően a szervezők a színpadra hívták Putanny Yawanawát, egy bennszülött "spirituális vezetőt", aki rituális ima után végigment a beszélgetésben résztvevő előadókon, és gyakorlatilag mindegyikük homlokára ráköhögött egyet. Az ügy óriási port kavart a közösségi médiában, még maga Elon Musk is reagált rá. "Nem tudtam, hogy Elizabeth Warren is megjelenik az eseményen!" - írta.
A techmogul egyébként a WEF vezetőjére is erős megjegyzéseket tett, kijelentve: "Az igazi probléma az, hogy Klaus Schwab a világ császára akar lenni. Mindenképpen úgy öltözködik! Azok a politikai döntések, melyek ebből a találkozóból születnek, nem festenek izgalmas jövőt."
Wow, I didn’t know Elizabeth Warren was at Davos
— Elon Musk (@elonmusk) January 18, 2024
pic.twitter.com/q9FwDDx3Z8