NE MARADJON LE! Szerda éjfélig tart előfizetői nyereményakciónk, amelyben többek között egy vadonatúj AUTÓ is gazdára talál. Rendelje meg hozzáférését ide kattintva!
Jake Tapper, a CNN műsorvezetője az év eleji interjúban többek között azt a kérdést is feltette Blinkennek, egyetért-e Leon Panetta volt védelmi miniszterrel abban, hogy Vlagyimir Putyin oroszt elnököt a volt Szovjetunió helyreállítása iránti vágy hajtja.
“Szerintem is így van, úgy vélem ez Putyin elnök egyik célkitűzése, illetve az, hogy újra kiterjessze befolyását azokra az országokra, amelyek korábban a Szovjetunió részét képezték"
– válaszolt az amerikai külügyminiszter.
Kitért arra is, hogy az Egyesült Államok „elfogadhatatlannak” tartja ezt a célkitűzést, mivel a befolyási övezetek világa „az instabilitáshoz, a konfliktushoz, és világháborúkhoz vezető recept”.
A héten Genfben esedékes amerikai-orosz találkozó előtt Blinken kijelentette, hogy az amerikai fél elkötelezett amellett, hogy mindent megtegyen az Ukrajnával kapcsolatos feszültségek békés megoldása érdekében, de minden előrelépés csak „viszonossági alapon” lehetséges.
Az amerikai külügyminiszter kiemelte ugyanakkor, hogy „nehéz tényleges előrelépést látni… az eszkaláció légkörében, úgy, hogy fegyvert tartanak Ukrajna fejéhez”, ezért Oroszországnak lépéseket kell tennie a „deeszkaláció” érdekében.
„Elkötelezettek vagyunk a párbeszéd és a diplomácia mellett, hogy kiderítsük, meg tudjuk-e oldani ezeket a kihívásokat békés úton. Ez messze a legkedvezőbb, a legfelelősségteljesebb út. De ugyanígy
készek vagyunk nagyon határozott lépéseket tenni, ha Oroszország a konfrontációt, vagy az agressziót választja”
– tette hozzá, aláhúzva, hogy a labda most Moszkva térfelén van.
A soron következő találkozóra a Moszkva és a nyugati országok közötti növekvő feszültség közepette kerül sor, amelyek többször is hangot adtak aggodalmuknak Oroszország állítólagos Ukrajna megszállására irányuló tervei miatt, melyeket Moszkva határozottan tagad.
Annak érdekében, hogy a biztonsági aggályokra megoldást találjon, Moszkva számos javaslatot terjesztett elő, amelyek közül néhányat az USA és a NATO már elutasított, Washington pedig kijelentette, hogy a blokk soha nem egyezne bele bővülésének korlátozásába.
(RT/Amerikai Külügyminisztérium/Hetek)