A híradás szerint két héttel az orosz-ukrán háború kitörése után a KGB utódszervezetének, az FSZB 5. számú szolgálatának vezetőjét, Szergej Beseda tábornokot és helyettesét házi őrizet alá helyezték.
Az okok között pénzügyi visszaélést, valamint valótlan hírszerzési információkat emlegetnek, mivel a különleges szolgálat a háború előtt – tartva Putyin rosszallásától - hamis információkat szállított az orosz elnöknek az ukrajnai politikai helyzetről
– tájékoztatta a Meduzát két, az orosz titkosszolgálatot régóta kutató, arról könyvet is író újságíró, Andrey Soldatov és Irina Borogan.
Mint elmondták, 1991-től a kommunista éra hírhedt állambiztonsági szolgálatának, a KGB-nek az utódszervezete az FSZB (Szövetségi Biztonsági Szolgálat) lett, melynek a 90-es években Putyin volt az igazgatója.
Az ő idejében hozták létre a külföldi hírszerzéssel foglalkozó 5. számú szolgálati csoportot, melynek egyik osztálya (DPI – Operatív Információs Osztály) kifejezetten a volt Szovjetunió tagköztársaságaira volt ráállítva.
Mivel a közép- és kelet-európai rendszerváltó forradalmak után sok Kreml-barát vezető elvesztette hatalmát, az adminisztráció azt a feladatot kapta, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy ezek az országok Oroszország befolyási övezetében maradjanak – mondták el az oknyomozó újságírók.
Szergej Beseda 2004-ben lett a DPI vezetője.
A DPI tisztjei egyrészt a volt szovjet tagköztársaságok közti együttműködést igyekeztek aláásni, másrészt az oroszbarát politikai erők hatalomra kerülését támogatták olyan államokban, mint Belorusszia, Moldávia, Abházia.
A DPI prioritásai között Ukrajna az egész posztszovjet térségen belül különleges helyet foglal el.
Az orosz állambiztonsági szerv 2014-ben megerősítette, hogy Beseda Kijevben tartózkodott a Majdan téren zajló forradalom idején, amikor sok tüntetőt lelőttek az oroszbarát Janukovics elnök elleni tiltakozás miatt. Ezt követően Beseda az USA és az EU szankciós listájára került.
„Ettől függetlenül a DPI munkatársai ugyanúgy folytatták a titkosszolgálati információk gyűjtését Ukrajnában, forrásokat toboroztak és felforgató tevékenységet folytattak. Egyben ez a csoport volt felelős Vlagyimir Putyin tájékoztatásáért is az ukrajnai politikai eseményekről az invázió előestéjén.
Úgy tűnik, hogy a háború első két hete után Putyin rájött, hogy egyszerűen félrevezették:
az 5. szolgálat, amely félt attól, hogy a valós információk feldühítenék a vezetőt, egyszerűen olyan hírekkel látták el őt, amit hallani akart”
– számoltak be a szakújságírók, utalva arra, hogy Putyin vélhetően azt hitte, hogy az ukrajnai orosz népesség mellette áll és a jelenlegi ukrán kormánynak nincs jelentős támogatottsága hazájában.