Putyin a tervek szerint Dusanbéban tárgyalásokat folytat majd Emomali Rahmon tádzsik elnökkel, akivel munkaebéden is részt vesz, a türkmenisztáni Asgabatban pedig szerdán jelen lesz a Kaszpi-tenger menti országok - Irán, Oroszország, Kazahsztán, Türkmenisztán és Azerbajdzsán – csúcstalálkozóján – közölte a Rosszija 1 állami tévécsatorna.
Csütörtökön az orosz elnök indonéz hivatali partnerét, Joko Widodót fogadja majd a Kremlben. Putyin elnök utoljára február 4-én utazott külföldre, csaknem három héttel az Ukrajna elleni orosz háború megindítása előtt. Akkor - a pekingi olimpia megnyitójának napján - fogadta őt Hszi Csin-ping kínai államfő.
Közben a G7-es csúcstalálkozón kigúnyolták az orosz elnököt a világ vezetői – írja az Index a Guardianra hivatkozva.
Zakók fent? Zakók lent? Levesszük a zakónkat?
– kérdezte Boris Johnson brit miniszterelnök, miközben leültek az asztalhoz, majd Justin Trudeau kanadai miniszterelnök azt javasolta, hogy várják meg ezzel a hivatalos fotózás végét, Johnson azonban odasúgta, hogy „meg kell mutatnunk, hogy keményebbek vagyunk Putyinnál”. Erre Trudeau rákontrázott, és azt mondta,
„szervezzük meg a félmeztelen lovaglás bemutatóját”
- ezzel az orosz elnök elhíresült fotójára utalva, amelyen Putyin félmeztelenül lovagol.
A keddig tartó találkozó fő témája természetesen az ukrajnai háború, illetve a háború következtében a világ számos térségében egyszerre jelentkező élelmezési, energetikai és pénzügyi válság kezelése.
Az előzetes nyilatkozatok szerint a hetek nem csupán Ukrajna humanitárius, pénzügyi és katonai támogatásának folytatásáról és az orosz támadás miatt élelmezési válsággal küszködő országok megsegítéséről állapodnak meg,
hanem újabb szankciókról is Oroszország ellen.
Már a találkozó hivatalos kezdete előtt ismertté vált, hogy mindenki egyetért az Oroszországban kitermelt arany importjának azonnali betiltásáról. Ez a G7 reményei szerint újabb jelentős csapás az orosz háborús gépezetre, tekintve, hogy Oroszország a legnagyobb aranyexportőrök közé tartozik, legnagyobb piacai pedig éppen a G7 csoport országai.
Az informális egyeztető fórumként működő csoport az Egyesült Államokat, Franciaországot, Japánt, Kanadát, Nagy-Britanniát, Németországot és Olaszországot, valamint az Európai Uniót mint nemzetek feletti intézményt fogja össze.
A fórum 1975 óta működik, és 1998-ban tagjai közé fogadta Oroszországot, így átalakult G8 csoporttá. Azért működik mégis G7 csoportként, mert Oroszország tagságát 2014-ben az Ukrajnához tartozó Krím félsziget nemzetközi jogot sértő bekebelezése miatt felfüggesztették.
(Hetek / Index / MTI)