Illusztráció.( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
A kiadó közleménye szerint azt is mérlegeli, hogy a jövőben van-e értelme Winnetou-könyveket forgalmazni. Az új kiadványok szinte azonnal lekerültek az Amazon oldaláról és a könyvesboltok sem tudnak rendelni belőle, viszont más kiadók verziói egyelőre még megvásárolhatók.
A 7 éven felüli gyerekeknek készült Winnetou-könyvekkel kapcsolatban a kiadó azután kapott „sok negatív reakciót”, hogy az egyik kiadványhoz készített gyerekfilmet is közzétette.
A kritikusok azzal vádolják a kiadót, hogy a könyvekkel a gyarmatosításon alapuló rasszista sztereotípiákat teremti újra azzal, ahogy az őslakosokat ábrázolja, ráadásul Karl May, az eredeti indián-regények szerzője egy idealizált képet festett az indiánokról és hallgatott az ellenük folytatott népirtásokról és az őket ért atrocitásokról.
May-t egyébként a mai napig úgy tartják számon Németországban, mint az első bestseller-írót. A könyveit a 20. századi megjelenésük óta 200 millió példányban adták el világszerte és 40 nyelvre fordították le őket.
A helyzet érdekessége, hogy a könyveket még a nácik sem tiltották be a Harmadik Birodalomban, mert a történetek annyira népszerűek voltak a lakosság körében, és állítólag Hitler is szívesen olvasta őket.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, korábban Franciaországban nevezték át Agatha Christie Tíz kicsi néger című könyvét amiatt, hogy a „néger” kifejezés bántó lehet.
(Guardian / Hetek)