A Roe kontra Wade egy mérföldkőnek számító jogi döntés volt, amelyben az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága megsemmisítette a texasi statútumot, amely megtiltotta az abortuszt.
A Legfelsőbb Bíróság és a Fehér Ház nem kívánt reagálni a hírre, amennyiben viszont tényleg szivárogtatás történt, az példátlan a testület történetében
„Roe a kezdetektől fogva nagyot tévedett”
– írta Samuel Alito bíró a véleménytervezetben, amely február 10-én kelt a Politico szerint. Hozzáteszi,
„itt az ideje, hogy az alkotmányra hallgassunk, és visszaadjuk az abortusz kérdését az emberek választott képviselőinek”.
Szerinte a Roe kontra Wade indoklása „kivételesen gyenge” volt, és „káros következményekkel járt”, és arra is kitért, hogy „az abortuszhoz való jog nem gyökerezik mélyen a nemzet történelmében és hagyományaiban”.
A többi republikánus által kinevezett bíró közül négy – Clarence Thomas, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh és Amy Coney Barrett – Alitóval szavazott a bírók konferenciáján – tette hozzá a jelentés.
Ha a júliusra várható döntés a lényegét tekintve megegyezik a most kiszivárogtatott tervezettel, megszűnik szövetségi szinten az abortusz legalitása, és az engedélyezés visszakerül a tagállamok hatáskörébe.
A 6-3-as konzervatív többséggel rendelkező bíróság decemberben szóbeli érveket hallgatott meg Mississippi azon törekvéséről, hogy újból életbe léptesse a terhesség 15. hetétől kezdődő abortusztilalmát, amely törvényt az alsóbb bíróságok blokkoltak.
A Politico beszámolója szerint a decemberi szóbeli érvelés alapján úgy tűnt, hogy a többség a Mississippi állam abortusztilalmának fenntartására hajlik, és öt szavazatot kaphat a Roe kontra Wade határozat hatályon kívül helyezése.
Nem először kerül az ügy a legfelsőbb bíróság elé:
1992-ben is megpróbálták hatályon kívül helyezni, azonban akkor Anthony Kennedy bíró az utolsó pillanatban meggondolta magát.
Ha akkor megszavazza, az abortusz Amerika 22 államában illegális lenne, és rengeteg gyermek születhetett volna meg.
(Politico/hetek)