Rendkívüli interjút adott Balog Zoltán: nem követtem el bűnt, amikor kegyelmet kértem K. Endrének
A református püspök ugyanakkor elmondta: súlyos felelősség terheli Novák Katalin távozásáért
Rendkívüli interjút adott Balog Zoltán: nem követtem el bűnt, amikor kegyelmet kértem K. Endrének

FB/777

2024. 06. 13.
Exkluzív nagyinterjút adott a 777-nek Balog Zoltán arról, hogy pontosan hogyan és miért adott kegyelmet K. Endrének. Ebben részletesen is elmeséli a történteket, hogy miért gondolja a mai napig ártatlannak a bicskei gyermekotthon egykori igazgatóhelyettesét, és miért tartja egyúttal hibának, hogy tanácsot adott ebben az ügyben Novák Katalin, azóta lemondott köztársasági elnöknek. 

Az időzítésnek a saját elmondása szerint is van jelentősége – bár a hivatalos magyarázata az, hogy amikor „az emberrel egy ilyen megrázkódtatás megtörténik, és így megrendül, akkor az első dolog nem a szöveg és a beszéd, hanem a csönd és a hallgatás”.

Balog úgy fogalmazott, hogy neki keresztény emberként először Istennel kell megbeszélnie a helyzetet, és az egyházon belül is volt helyenként beszélgetni valója.

Állítólag már nagyon várta türelemmel, hogy végre a saját hangján is megszólalhasson. Az interjúban elmesélte, hogy K. Endre felesége kereste meg őt, korábban nem ismerte a bicskei igazgató helyettest. 

„Onnan ismertem K. Endrét, hogy a felesége megkeresett, hogy segítsek célba juttatni a kegyelmi kérvényét [….] Az a megkeresés, amelyben a férjéről beszélt, azok az anyagok, amiket elolvastam ennek kapcsán arra indítottak, hogy találkozzak K. Endrével és találkoztam is vele. Egy másfél órás beszélgetésünk volt, próbáltam vele imaközösségbe is kerülni, mert

alapvetően úgy gondolom, hogy lelkipásztorként, lelkivezetőként ha valaki tőlem segítséget kér, akkor meg kell azt vizsgálni és ha tudok, akkor megpróbálok segíteni.

Nagyok sok ilyen és más ehhez hasonló ügyben próbáltam az elmúlt 30-40 évben segíteni..." - mondta a püspök, majd hozzátette:

"Valóban nem először történt ez velem, nemcsak kegyelmi ügyekben, hanem számos más ügyben is, hogy próbáltam a lelki szabályokat figyelembe véve – például, hogy meggyőződök ennek az embernek a tisztességéről, ahogyan kéri a kegyelmi kérvényt – meg kell próbálni segíteni.[…] A találkozás nem az ő otthonában volt, hanem az én hivatalomban, meghívtam egy beszélgetésre.

Én nem tudom, hogy házi őrizetben volt-e, mert ezt a körülményt én nem vizsgáltam, erről nem volt tudomásom.”

Balog Zoltán lényegében újfent leszögezte, a mai napig meg van győződve K. Endre ártatlanságáról.

Szerinte az ártatlansága abból is látszik, hogy K. Endre megpróbálta utólag is rávenni az egyik áldozatot, hogy ismételje meg a korábbi vallomásának megváltoztatását kamerák előtt, aki egyébként vonakodott ezt megtenni, mert állítása szerint nem is volt igaz.

Balog viszont ebből a történetből is úgy látta, hogy „ő küzd az igazáért, az egész ügy nem került volna nyilvánosságra, ha ő nem küzdene azért, ezért is került olyan méltatlan helyzetbe”. Hozzátette, ha nem fordul a harmadfokhoz, a Kúriához a kegyelmi döntés után, akkor nem is derült volna ki ez az egész. Ahogyan abból is látta, hogy amúgy egy tisztességes ember, hogy korábban egy pedofil ügyet szintén ő maga leplezett le egy oktatási intézményben

Balog Zoltán úgy fogalmazott, hogy

a bíróság büntetését nagyon aránytalannak érezte, és tartotta, és ebben egyébként „nagyon sokan egyetértettek”.

Hozzátette, azt nem tudja megítélni, hogy mindent jól csinált-e K. Endre pedagógusként, de alapvetően szerinte továbbra is ártatlan. A tisztességéről többen is meggyőzték a környezetéből. Azt nem tudja, hogy azokat a dokumentumokat, amelyeket ő látott, a bíróság miért nem vette figyelembe. Ugyanakkor elismerte, hogy „az elnöki kegyelem nem arról szól, hogy felülbírálunk egy bírósági ítéletet”. 

Balog úgy véli, hogy ő maga nem követett el bűnt, csak kegyelmet kért, és szerinte csak azért lett ekkora a felháborodás, mert nyilvánosságra került az ügy. 

A kegyelmi döntés kijárásával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy Novák Katalin köztársasági elnököt ő kereste meg és kérte arra, hogy szerinte ebben az ügyben érdemes lenne egy ilyen döntést hoznia. 

Novák Katalin lemondásával kapcsolatosan kijelentette: „A segítségemet és a kiállásomat is felajánlottam az elnökasszonynak ebben az ügyben, de ő erre nem tartott igényt, mert ő akarta vállalni a döntésért a felelősséget. Én első perctől úgy éreztem, hogy nekem erkölcsi felelősségem vállalni a szerepemet és ezt vállaltam is. Azt, hogy ő ennek kapcsán távozott a magyar közélettől azt a másik súlyos tehernek érzem ebben az ügyben....

Az ő távozása óriási veszteség az egész országnak, a magyar nemzetnek, ezért engem súlyos felelősség terhel”.

A saját esetleges lemondásával kapcsolatban, viszont a következőképpen vélekedett: „A püspöki feladat az egy egyházon belüli történés, alapvetően egy lelki megbízatás, amire eskü kötelezi az embert. A mi eskünkben az a kitétel van, hogy mi nem a testületek fölött vagyunk, hanem azoknak alá vagyunk rendelve. Ez egy más világ, mint a római katolikus egyházban vagy más egyházakban, ahol a lelki vezetők a testületek fölött vannak. Én nekem úgy hangzik az esküm, hogy egyedül egyházi főhatóságomnak, a kerületi közgyűlésnek – ami egy részzsinat – a rendelkezéseit hajtom végre és fogadom el egyházi ügyekben. Én ezt a rendelkezést megkértem – éppen az elmúlt napokban – és nekem azt kell végrehajtanom.

Abban erősített meg a kerületi közgyűlésünk, hogy nekem kötelező ezt a munkát folytatnom.”

A református egyház egészét ért társadalmi nyomással kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy szerinte nem ő tartja pajzsként maga előtt az egyházat, hanem ők maguk álltak mellé és keltek a védelmére.

Szerinte a személye nem lett akadálya a református egységnek.

Balog arra a kérdésre, hogy vajon a kegyelmi ügynek milyen társadalmi-politikai hatása voltak, úgy felelt, hogy neki ezzel a részével nem kell foglalkoznia, ugyanakkor elismerte, hogy bántja, ha ezzel kárt okozott a politikai közösségnek, mert része volt ennek a kormányzatnak.

Az interjúban azt a kérdést is megkapta, hogy vajon mit üzenne a bicskei áldozatoknak – erre a következő választ adta:

„Azt, hogy megrendítő számomra, ami történt, és ami az ő életükben kárt okozott, azért

tőlük is csak bocsánatot tudok kérni, és kívánom nekik, hogy találják meg azokat az embereket (...), akik nekik valóságos segítséget nyújtanak, nem kihasználni akarják őket, nem visszaélni a bizalmukkal.

És hogy higgyék el, hogy én egy olyan egyházban élek és szolgálok, amelyik egyház azért nagyon sokat tesz a gyermekvédelmi szolgálatban, a gyermekintézményekben, az óvodákban, az iskolákban. Bízom enne, hogy ők is megtalálják azokat a helyeket és azokat az embereket, ahol azok a sebek, amiket viselnek, azok gyógyulni tudnak.”

Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket.  EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.

hetek hírlevél/viber

Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait.  CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.  

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!