Moodley eredetileg a bristoli székhelyű Stand Against Racism and Inequality nevű jótékonysági szervezet tanácsára fordult az Avon & Sommerset rendőrségéhez, miután többször is rasszista bántalmazás áldozatává vált.
A rendőrök rendszeresen járni kezdtek Moodley nyilvános prédikációira, hogy megvédjék mind a lelkészt, mind a gyülekezetét.
2021 októberében Moodley találkozót szervezett a szomszédos rendőrökkel a jó munkakapcsolat fenntartása érdekében. Ezen a találkozón azonban a lelkésznek kézbesítettek egy figyelmeztető értesítést, amelyet nem volt hajlandó aláírni.
BREAKING STORY 🚨🚨👮
— Lois McLatchie Miller (@LoisMcLatch) February 27, 2024
Police in Bristol forbade a Christian preacher from even COMMENTING on other religions, like atheism or Islam
Freedom of speech in the UK currently depends on whether the authorities approve of your beliefs
Thank goodness for ADF UK & Free Speech Union https://t.co/3tzQIr5xF8 pic.twitter.com/zNzR2DDZOe
Amellett, hogy
megtiltotta volna, hogy "kommentáljon más vallásokat vagy összehasonlítsa őket a kereszténységgel", valamint "megjegyzéseket fűzzön az ateisták vagy az evolúcióban hívők hitéhez",
a figyelmeztetés tovább sértette Moodley véleménynyilvánítási szabadságához való jogát, azzal, hogy megtiltotta volna neki, hogy "prédikációt vagy vallási beszédet tartson olyan időben vagy helyen, amelyhez nem kapta meg az Avon & Somerset rendőrség előzetes hozzájárulását és jóváhagyását".
Az ADF International és a Free Speech Union támogatásával Moodley jogi útra terelte az ügyet, és sikeresen támadta meg a rendőrfőnököt vallási alapon történő megkülönböztetés, valamint a gondolat-, lelkiismereti és vallásszabadsághoz, a véleménynyilvánítás szabadságához, valamint a gyülekezési és egyesülési szabadsághoz való jogainak megsértése miatt.
"Nem a rendőrség dolga eldönteni, hogy mely vallások vagy világnézetek mentesülhetnek a kritikától. Amikor prédikálok, elkötelezett vagyok amellett, hogy a kereszténység jó híréről beszéljek szeretetben, kegyelemben és igazságban - de ez nem jelenti azt, hogy soha nem mondok olyat, amivel mások esetleg nem értenek egyet.
A szabad és demokratikus társadalom természetéből fakad, hogy nyilvánosan beszélhetünk a hitünkről"
- nyilatkozta Dia Moodley.
Az ügyet Bryn Harris, a Free Speech Union jogi vezetője így kommentálta: "Az államnak nincs monopóliuma az igazságra, és az eszmék - köztük a vallási eszmék - megvitatásának és megvitatásának lehetősége minden valóban szabad társadalom éltető eleme.
Mégis, ismételten azt látjuk, hogy ezt az elvet megsértik a felelősségre nem vonható rendőrök és helyi tanácsok, akik agresszívan követik saját ideológiai ügyeiket ahelyett, hogy a szűkös közforrásokat a valódi bűnözés elleni küzdelemre fordítanák" - tette hozzá.
(ADF UK/Hetek)