Robotjárőrök figyelmeztetik a járókelőket Szingapúrban
„Okos nemzetté” szeretne válni a törpeállam
Robotjárőrök figyelmeztetik a járókelőket Szingapúrban

Forrás: Youtube/Le Parisien

2021. 10. 07.
Disztópikus világ jöhet Szingapúrban: új járőrrobotokat helyeztek próbaüzembe, amelyek figyelmeztetéseket adnak a „nemkívánatos társadalmi magatartásban” részt vevő polgároknak. A hét kamerával ellátott robotok tovább erősítik a városállamban működő megfigyelési rendszer arzenálját, az újítás azonban a magánélethez kapcsolódó aggályokat is felvet.

A nagy számban kihelyezett CCTV kamerától kezdve az arcfelismerő technológiával ellátott lámpaoszlopokig, Szingapúrban robbanásszerűen megugrott a lakosság megfigyelésére alkalmas különféle eszközök száma. 

A futurisztikus kísérletezgetésbe pedig újabban bevontak két robotot is, amelyek „szolgálati leírásában” egy lakótelep, illetve egy bevásárlóközpont területén való járőrözés szerepel.

A hatóságok már régóta szorgalmazzák az állítólag „hiperhatékony”, technológia által vezérelt „okos nemzet” elképzelést, azonban aktivisták szerint ezzel épp a magánszféra kerül egyre nagyobb veszélybe: az emberek ugyanis aligha tudják ellenőrizni, mi történik majd az adataikkal.

Magánszféra kontra biztonság

Szingapúrt gyakran kritizálják a polgári szabadságjogok korlátozása miatt. Noha úgy tűnik, hogy a helyi emberek már rég hozzászoktak a szigorú ellenőrzésekhez, egyre szélesebb körű nyugtalanság övezi a városállamban zajló technológiai előrenyomulást.

A kormány legújabb megfigyelő rendszere tehát ezek a kerekeken guruló robotok, amelyek összesen hét kamerával lettek fölszerelve. Úgy lettek beprogramozva, hogy

figyelmeztetéseket adjanak a polgároknak, amennyiben „nemkívánatos társadalmi viselkedést” észlelnek járőrözéseik során.

Többek között olyan esetekben jeleznek, ha dohányzásra ki nem jelölt területen cigarettázó személyeket észlelnek, a kerékpárok helytelen módon lettek leparkolva, vagy ha a koronavírus miatt bevezetett távolságtartási szabályok megsértését tapasztalják.

Az egyik ilyen járőrözés alkalmával például a „Xavier” nevet viselő robot áthaladt egy lakótelepen, és megállt egy sakkjátszmát figyelő nyugdíjas csoport előtt, majd megszólalt.

„Kérem, tartsanak egy méteres távolságot, és legfeljebb öt személy tartókodjon egy csoportban”

– adta ki a figyelmeztetést egy robothang, amikor a gépre szerelt kamera feléjük fordította lencséjét.

Robotokkal a munkaerőhiány ellen?

A digitális jogokra specializálódott aktivista, Lee Yi Ting elmondta, hogy „mindezen újítás ugyanakkor

hozzájárul ahhoz, hogy az emberek sokkal jobban ügyelnek arra, mit mondanak vagy tesznek itt Szingapúrban, mint más országokban”.

A kormány elmondta, hogy a „technológiai kísérlet” során egyáltalán nem használták a robotokat az elkövetők azonosítására vagy az ellenük való fellépésre. Kiállt a tervezett újítások mellett, mivel szerintük a lakosság öregedésével természetszerűleg együtt járó munkaerőpiaci hiány kezeléséhez

igenis nagy szükségük van az efféle megoldásokra.

A mintegy 5,5 millió lakosú szigeten körülbelül 90 000 rendőrségi kamera lett eddig kihelyezve – ezek száma azonban a tervek szerint 2030-ra megduplázódik. Elképzeléseik szerint arcfelismerő technológiát fognak majd telepíteni a városban lévő egyre több és több lámpaoszlopra.

(Guardian/Hetek)
 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!