Folyamatosan frissülő háborús tudósításunkat itt olvashatja.
A forint már évek óta egyre jobban gyengül, közrejátszottak ebben a gazdasági világválságok, a koronavírus világjárvány és természetesen a mostani ukrajnai háború is. Háborús időszakban a befektetők biztosabb helyre menekítik a pénzüket, ahogyan nagyon sok átlagember is ilyenkor kvázi tőkementésbe kezd - ennek van egy pánikszerű és hisztérikus öngerjesztő hatása is.
Ráadásul nem megnyugtatóak a jövővel kapcsolatos prognózisok sem. Egyrészt várhatóan eszkalálódhat az ukrajnai konfliktus Kijev esetleges ostromával, de évtizedes csúcson van a kőolaj-, és gázár világpiaci szinten is (Magyarországon például szerdán bruttó 41 forinttal emelkedik a benzin beszerzési ára, a gázolajé pedig 66 forinttal.), az energiaárak ilyetén elszabadulása kisebb káoszt eredményezett. A piaci idegesség általánosan tapasztalható.
Magyarország esetében azért érzékeny kiemelten ez az időszak, mert közvetlen szomszédai vagyunk Ukrajnának, ráadásul a régió többi országához képest (Csehország mellett) mi vagyunk a leginkább függésben az orosz gáztól az Európai Unióban.
Ugyan igyekezett a kormány mindenkit megnyugtatni azzal kapcsolatban, hogy az orosz fél továbbra is garantálja a szerződésben foglalt mennyiséget, valamint a gáztározókban is bőven elegendő tartalék halmozódott fel, ráadásul egyre jobban fog enyhülni az idő a nyár közeledtével – hosszú távon komoly változások állhatnak be.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok, valamint a nyugati szövetségi rendszer a Moszkvát sújtó szankciócsomagokat követően most az energiaszektort és olajipart próbálja meg teljesen átrajzolni. Röviden megfogalmazva, leválasztanák a régiót az orosz gáztól és olajtól való függéstől.
Minderre rájön még az pluszban, hogy a kaotikus helyzettel élve, "spekulánsok és shortolók" bejelentkeznek, hogy pénzt keressenek abból, hogy a piacban most nincs akkora tartóerő - derül ki a Portfolio gyorselemzéséből.
További gondot jelent az is, hogy a devizatartalékokkal a Magyar Nemzeti Bank nem tud nagyon élni (hogy ezzel állíthassa meg a forint romlását) – egyrészt mert kockázatos, másrészt mert se hozzánk, se a lengyelekhez nem annyira érkeznek azok az uniós források, amik azt felduzzasztanák egy használható (adott esetben csökkenthető) mértékig.