„A 15. nap pont aznap telik el, amikor a parlament amúgy is rendes üzemmenetben összeül február 26-án. Felteszem, hogy aznap szavazni is fognak az elfogadásról.” – mondta Schiffer, aki hozzátette, hogy a politikai nyilatkozatok alapján az Országgyűlés nyilvánvalóan el fogja fogadni az elnök lemondását.
„Abban a pillanatban, hogy a levezető elnök kihirdeti az Országgyűlés döntését, abban a pillanatban Kövér László lesz az ideiglenes köztársasági elnök, de ez nem lesz hamarabb, mint február 26-a van, amikor a késő délutáni órákban.”
Az ideiglenes köztársasági elnök jogkörét semmi nem korlátozza, így Kövér László kegyelmi kérvényekről is dönthet, sőt akár vissza is küldheti a svéd NATO-csatlakozásról szóló döntést a parlamentnek – hívta fel a figyelmet Schiffer András.
Arra a kérdésre, hogy sokan felvetették őt is, mint Novák Katalin lehetséges utódját, Schiffer András elmondta, hogy ezt kizártnak tartja. „Nagyon kedves és megható, de ez nyilvánvalóan túl van a realitások tartományán. Valaki a magyar valóságot picit ismeri, hogy ez teljesen abszurd és kizárt, ilyen helyzet nem állhat elő.”
Mint arról beszámoltunk, időközben az LMP is megnevezte köztársasági elnökjelöltjét, Dr. Hack Péter tanszékvezető egyetemi tanárt.
Schiffer András ugyanakkor megerősítette, hogy a közvetlen elnökválasztást tartaná megfelelő formának, ennek azonban nem látja jelenleg a realitását, ugyanis ehhez alkotmányt kellene módosítani, az alaptörvény azonban egyértelműen kimondja, hogy erre nem lehet népszavazást kiírni. „Megjegyzem, hogy a közvetlen demokrácia intézményei mindig is háttérbe szorultak Magyarországon. Nincs a mindenkori kormánytöbbségnek, illetve a kormányfőnek hatékony ellensúlya a '89-'90-ben kialakult rendszerben.” – tette hozzá a volt politikus.
Ami a köztársasági elnök lemondása után belpolitikai fejleményeket illeti, Magyar Péter fellépését óvatosan értékelné, mivel „a politikai felhang mellett, mögött vélhetően van egy olyan személyes szál is, személyes tragikuma is ennek az egész történetnek, ami nem is biztos, hogy a nyilvánosságra tartozik”.
Ettől függetlenül úgy látja, hogy a Magyar Péter által említett kérdések és erkölcsi botrányok nagyon régóta válaszokat várnak, és „ha ezek nem lesznek kellően megválaszolva, rendezve, az nagyon sokba kerülhet a miniszterelnöknek is.” – állította a volt országgyűlési képviselő.
Ide sorolta a nyilvánosság torzítását, ami szerinte az alfája, omegája mindennek. „Amennyiben torzításmentes nyilvánosság létezik, akkor nyilván a korrupciós lenyúlási manővereknek a kockázata is nagyságrendekkel, ha úgy tetszik exponenciálisan nőne.” – tette hozzá Schiffer.
Arra a kérdésre, hogy a kormány elleni támadások összefügghetnek-e azzal, hogy David Pressman amerikai nagykövet január 27-én a Financial Timesban úgy nyilatkozott, miszerint vannak eszközeik és készen állnak arra, hogy használják őket a kívánt változások elérésére, Schiffer elmondta, hogy Pressman nagykövet működését felettébb problematikusnak tartja, és nincs illúziója arról sem, hogy az Egyesült Államok mennyire tartja a tőle távol eső helyek népeit, demokráciáját, választását, szabadságát tiszteletben.
Ugyanakkor nem gondolja, hogy a YouTube-influenszerek egy részének meghívása a nagyköveti rezidenciára és általuk meghirdetett tüntetés között összefüggés lenne. „Ezekhez képest, amit Magyar Péter tett, annak sokkal nagyobb a súlya, mint hogy influenszerek, meg színészek n plusz egyedik alkalommal börtönbe követelik száz vagy ezer társukkal együtt a miniszterelnököt.” – jelentette ki Schiffer András.