A NAÜ főigazgatója újra felkereste az orosz ellenőrzés alatt álló létesítményt, miután a harcok intenzívebbé váltak a környéken az elmúlt időszakban.
“Mind a kijevi, mind a moszkvai vezetéssel együtt dolgozom az erőmű védelmét szolgáló intézkedések megvalósításán” - mondta a NAÜ főigazgatója.
Rafael Grossi hangsúlyozta, hogy a létesítmény nem lehet katonai célpont, hiszen egy nukleáris baleset oroszok és ukránok ugyanúgy érintene, ezért ezt mindenképpen el kell kerülni. A főigazgató derűlátó, és úgy véli, hogy ez megvalósítható cél.
Egy fontos dologban meg kell állapodnunk: az atomerőművet nem szabad megtámadni, és a másik fél megtámadására felhasználni”
- tette hozzá Grossi.
A főigazgató szerint a NAÜ kezdetben egy biztonsági zóna létrehozásának lehetőségére összpontosított az erőmű körül, a fejlődőben lévő koncepció most inkább magára a védelemre és az elkerülendő dolgokra koncentrál. Az ügynökség megpróbál reális intézkedéseket kidolgozni, amelyekben minden fél egyetérthet.
Grossi úgy látja, hogy a biztonsági helyzet egyértelműen nem javul az atomerőmű körül, sőt a katonai műveletek intenzitása a körzetben fokozódik. Mint mondta, minden lehetséges intézkedést meg kell hozni az erőmű minden támadástól való megvédése érdekében.
Az atomerőműben tartózkodó oroszok megmutatták Grossinak, hogy milyen károkat okoztak az ukrán találatok a létesítményekben, és a főigazgatót elvezették arra a helyszínre is, ahol a 4. blokk hűtőtartályai között felrobbant egy rakéta.
A Roszenergoatom vezérigazgatójának tanácsadója az orosz fél támogatásáról biztosította a NAÜ-t, és egyetértett azzal, hogy az atomerőmű nem lehet támadások célpontja. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a létesítmény nem lehet zsarolás és manipuláció eszköze sem.
Jurij Csernicsuk, az erőmű igazgatója kijelentette, hogy a zaporizzsjai atomerőműben a biztonság szavatolásához szükséges valamennyi előírást betartják.
Az Enerhodarban működő zaporizzsjai atomerőmű Európa legnagyobb ilyen létesítménye. Az orosz haderő katonái tavaly február végén foglalták el a létesítményt. Az orosz hatóságok szerint az ukrán hadsereg azóta rendszeresen lövi mind a város lakónegyedeit, mind az erőmű területét. Drónokat, nehéztüzérséget és sorozatvetőket vetnek be a létesítmények ellen.
A támadások többségét a légvédelmi rendszer elhárította, de több alkalommal jelentették, hogy találat érte az intézmény infrastruktúráját és a nukleáris hulladéktároló területét. Az erőmű védelmében mérnöki szerkezeteket emeltek, amelyek úgynevezett biztonsági párnát képeznek.
Az erőmű biztonsága kapcsán a helyzetet bonyolítja, hogy Moszkva nem hajlandó kivonni a csapatait a létesítmény területéről, az ukrán fél pedig enélkül nem köt semmiféle megegyezést.
Grossi azonban a tárgyalásokra és az erőmű biztonságának szavatolására koncentrál, ezért sajtókérdésekre reagálva elmondta, hogy nem fog állást foglalni abban, hogy ki a hibás a kialakult helyzetért.
(MTI / BBC News / Hetek)